Wystawa: Mikrogramy. Interwencje przestrzenne
26 października 2018, G. 18.00
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
↑ fot. Fabien Marques
ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis / Kulturatrium 2018
Wystawa jest efektem spotkania trojga artystów: Alex Grein (Niemcy), Fabiena Marquesa (Francja) oraz Dominika Ritszela (Polska). Artyści zostali zaproszeni przez Instytucję Kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną, w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium, obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France. W ramach tegorocznej edycji projektu artyści przygotowali prace prezentowane w formie interwencji artystycznych w historycznych przestrzeniach Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
„Muzeum Zamkowe w Pszczynie dzięki swej kolekcji oraz historii wpisuje się w pejzaż odzwierciedlający wszystkie systemy wartości i złożone losy Europy Środkowej. Pozwala na zagłębienie się w przestrzeń, której dominującym elementem jest specyficzny kształt czasu, narzucający coś, co możemy zdefiniować jako zmęczenie obrazem i tradycją. Stara się nas usidlić, lecz zarazem przeszywa i wywołuje w nas drżenie. Efekt odrealnienia obrazu rzeczywistości naznaczony jest syndromem wyczerpania, zmęczenia klasyczną tradycją obrazu. Z drugiej zaś strony dzieła pokrywające ściany pszczyńskiego zamku, wywołują z nas potrzebę zgłębienia czasu przeszłego. Odrealnionego, hipnotyzującego, wywołującego w nas potrzebę ucieczki. Zaproszenie artystów do tej przestrzeni nie jest próbą zdekonstruowania tej rzeczywistości, lecz nade wszystko zderzenia nowej wyobraźni z fantasmagoryczną wizją przeszłości. To nowe spojrzenie. Wielkie wyzwanie. Próba »zminiaturyzowania« czasów zwiastujących upadek, porażkę, katastrofę”. / Marek Zieliński
* Mikrogramy nawiązują do książki Roberta Walsera „Mikrogramy” (Korporacja Ha!art, Kraków 2013)
Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie, natomiast partnerami Województwo Śląskie, Nadrenia Północna-Westfalia, Region Hauts-de-France, Kulturatrium. Wernisaż odbędzie się 26 października o godzinie 18.00. Wystawa będzie dostępna do 30 listopada, wstęp zgodnie z ofertą Muzeum.
Więcej o artystach
ALEX GREIN
Urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Düsseldorfie (w KIT – Kunst im Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.
FABIEN MARQUES
Urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie „Photoworks”. W ostatnim czasie był rezydentem- stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. W 2018 jego prace prezentowane były w ramach Salonu Montrouge. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.
DOMINIK RITSZEL
Urodził się w 1988 roku. Ukończył ASP w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn „Forbes” wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii ARTS. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w licznych wystawach grupowych. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii.