Menu

Przestrzenie wolności

4 — 25.07.2021 / Park Śląski w Chorzowie

↑ Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Loty balonowe, pokazy filmów, wieczory muzyczne, warsztaty... i wiele innych atrakcji

Sto lat temu wybuchały kolejne Powstania Śląskie — wydarzenia, które zmieniły oblicze Górnego Śląska. Trudna, lecz niezwykle ważna historia regionu jest historią ludzi, którzy przez pokolenia odkrywali na nowo swoje życie, język, wiarę i obyczaje, chociaż już od wieków podążali za tradycją i głosem serca.

W stulecie zdarzeń, dzięki którym Górny Śląsk powrócił do Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytucja Kultury Ars Cameralis, Instytucja Filmowa Silesia Film, Park Śląski w Chorzowie oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach przygotowali szereg niespodzianek, które przez cały lipiec będą czekać na odwiedzających Park Śląski. Poniżej znajduje się program oraz szczegółowy opis wydarzeń realizowanych w ramach projektu.

Wydarzenia w Parku Śląskim

Atlas pamięci — wystawa dedykowana 40-leciu NSZZ „Solidarność”

TERMIN: 4 — 25.07.2021
MIEJSCE: Duża Łąka / Park Śląski / Chorzów

Przeszło 40 lat temu w zakładach wielkiego przemysłu narodził się fenomen, który błyskawicznie objął cały kraj, a z czasem odmienił także świat. Fenomen, który dał podwaliny pod Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, stał się jednym z głównych czynników upadku komunizmu i przyczynił się do zakończenia dwubiegunowego podziału świata.

Mobilna wystawa „Atlas pamięci” odnosi się bezpośrednio do początków tego niezwykłego ruchu społecznego. Na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach – Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe, które umożliwiły zarejestrowanie NSZZ „Solidarność” i wpłynęły na bieg historii. Wystawa została zlokalizowana w czterech mobilnych kontenerach, z których każdy został poświęcony jednemu z miast.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadań: „Wystawa na 40-lecie Solidarności” oraz „Atlas Pamięci — Wystawa na 40-lecie Solidarności — architektura zewnętrzna”. Producentem i koordynatorem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Lot w 100-lecie Powstań Śląskich. In the Silesian Sky — zawody balonowe

TERMIN: 3 — 4.07.2021
MIEJSCE: Pola Marsowe / Park Śląski / Chorzów

Na specjalne życzenie króla Ludwika XVI oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano specjalny pokaz balonu braci Montgolfier. I tak, 19 września 1783 roku w Wersalu odbył się pierwszy lot balonem z żywymi istotami, a w koszu zasiadły owca, kogut i kaczka. Tak zaczęła się wielka przygoda w przestworzach, którą chcemy kontynuować w Parku Śląskim. Zapraszamy na pierwsze Śląskie Zawody Balonów na ogrzane powietrze! Do zawodów zgłosiło się prawie dwadzieścia załóg, które zawalczą o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Zawodnicy muszą przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się nie lada zwinnością, zrzucając na końcu trasy marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi. Pierwszy lot konkursowy został zaplanowany na godzinę 18:30 w sobotę, 3 lipca, a drugi na godzinę 5:30 w niedzielny poranek 4 lipca. Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za produkcję odpowiadają natomiast: Skywalkers Balloon Club oraz Agencja Artystyczna GAMA.

Wydarzenie będzie można podziwiać zarówno na żywo w Parku Śląskim (Pola Marsowe), jak i podczas transmisji LIVE w Internecie. Więcej informacji o wydarzeniu oraz szczegółowy program zawodów można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Obrazy zmieniającego się świata — prezentacje w namiocie sferycznym

TERMIN: 4 — 25.07.2021
MIEJSCE: Duża Łąka przy Hali Kapelusz / Park Śląski / Chorzów

Na Dużej Łące w Parku Śląskim, tuż obok kultowej hali Kapelusz stanie wyjątkowy namiot sferyczny. Przez cały lipiec będzie można w nim zobaczyć przygotowane specjalnie na tę okazję filmy 360°, które przybliżą sytuację polityczną i społeczną Górnego Śląska w okresie Powstań Śląskich oraz plebiscytu. Poza prezentacjami sferycznymi przewidziano także wieczory muzyczne, zajęcia edukacyjne dla najmłodszych i młodzieży oraz pokazy filmowe dla dużych i małych kinomanów.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytucja Kultury Ars Cameralis oraz Instytucja Filmowa Silesia Film, przy wsparciu Parku Śląskiego w Chorzowie. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Katowice.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz szczegółowy program działań można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.