Menu

Konkurs „Nasz Zabytek”

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

Od dzisiaj do 5 września mieszkańcy województwa śląskiego mogą zgłaszać propozycje w konkursie organizowanym przez Fundację Most the Most. Konkurs „Nasz Zabytek” nie tylko aktywuje lokalne społeczności, ale także daje im możliwość faktycznego wpływu na ochronę regionalnych zabytków. Łącząc siły z samorządami i właścicielami obiektów, Fundacja wspiera rewaloryzację zabytków, dzięki czemu zyskują nowe funkcje społeczne i stanowią płaszczyznę współpracy międzypokoleniowej.

Zwycięski zabytek może uzyskać dofinansowanie o wartości do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy fundusze na rewaloryzację i  zaadaptowanie obiektu zgodnie z pomysłem mieszkańców. Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego). W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.

Zabytek może zgłosić każdy: telefonicznie (+ 48 22 475 51 11 / +48 517 884 088) lub online — prosty formularz zgłoszeniowy jest dostępny TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Przy zgłoszeniu należy podać między innymi nazwę i adres obiektu, a także uzasadnienie wyboru oraz pomysł na nową funkcję. Zgłaszający musi załączyć do swojej propozycji również zdjęcie. Im więcej zgłoszeń na dany zabytek, tym większe szanse na jego zwycięstwo w konkursie.

Konkurs jest organizowany w poszczególnych województwach, by ostatecznie objąć cały kraj. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, do tej pory w konkursie zwyciężyły następujące zabytki: Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie), Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie), Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie), Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie), dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie), „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie), dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie), budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie), Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie), budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie). Wszystkie zgłoszone obiekty można zobaczyć na stronie internetowej Fundacji (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Szczegóły dotyczące konkursu można pobrać poniżej.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.