Menu

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego

24 — 26 czerwca 2022
Tychy / Pszczyna / Tychy

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

In the Silesian Sky

Historia lotów balonowych sięga ⅩⅧ wieku, gdy na specjalne życzenie króla Ludwika ⅩⅥ oraz Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano pokaz balonu braci Montgolfier. Tak zaczęła się wielka przygoda w przestworzach, którą kontynuowaliśmy w ostatni czerwcowy weekend tego roku. W Pszczynie i Tychach odbyły się bowiem zawody balonowe, podczas których profesjonalne załogi zawalczyły o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

W tym roku w ramach zawodów odbyły się trzy loty konkursowe — dwa w sobotę i jeden w niedzielę. Zawodnicy musieli przebyć wyznaczony dystans, a na końcu trasy zrzucić marker w postaci ciężarka ze wstążką najbliżej znaku wyznaczonego na ziemi. Zawody zwyciężył Tomasz Filus z Klubu Sportowego Wrocław, który osiągnął najlepsze wyniki zarówno podczas lotów w Pszczynie, jak i Tychach. Drugie miejsce na podium przypadło Litwinowi Vytasowi Kerdokasowi, a trzecie — Kacprowi Pudło z Mościckiego Klubu Balonowego. Dodatkową atrakcją zawodów były gale balonowe, podczas których czasze poszczególnych balonów zostały oświetlone ogniem palników.

Zawody odbyły się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Organizatorem zawodów była Instytucja Kultury Ars Cameralis, a partnerem głównym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.