Menu

Spotkanie: Wit Szostak, Monika Ochędowska

↑ Wit Szostak, fot. Ola Snopkowska

17 listopada / godz. 19:00
WOLNO / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Witem Szostakiem, które odbędzie się w czwartek, 17 listopada o godzinie 19:00 w katowickim Wolno (ul. Kochanowskiego 14). Wstęp na spotkanie, które poprowadzi Monika Ochędowska, jest bezpłatny. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Wit Szostak debiutował w 1999 roku opowiadaniem opublikowanym na łamach „Nowej Fantastyki”. Pierwsze powieści autora, cykl o Smoczogórach, także były utrzymane w nurcie fantastyki czy realizmu magicznego. Jednak ramy literatury gatunkowej były dla Szostaka za wąskie, dosyć szybko zaczął je przekraczać i łamać schematy. W swojej ostatniej powieści „Szczelinami”, wydanej w 2022 roku, eksperymentuje z formą: oto bowiem daje nam prozę, która w zasadzie jest poezją — kilka tomów wierszy pisanych przez narratorkę, które układają się w prozę. Mężczyzna wcielający się w kobietę? Prozaik piszący powieść wierszem? To arcyciekawy punkt wyjścia do rozmowy o twórczości Wita Szostaka.

WIT SZOSTAK — bios

Autor powieści, opowiadań i dramatów, nominowany do Nagrody Literackiej Nike („Fuga”, 2012) i Paszportów Polityki („Sto dni bez słońca”, 2014). Jego powieść „Dumanowski” posłużyła jako kanwa całodziennego słuchowiska na antenie Radia Kraków (reż. Jan Klata) oraz inscenizacji w Teatrze Starym w Krakowie (reż. Konrad Dworakowski, Sebastian Krysiak). Z kolei dramat „Pogłosy”, wyróżniony w konkursie Strefy Kontaktu w 2019 roku, doczekał się premiery na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor, Tomasz Hynek). Ostatnio wydał powieść „Szczelinami” (2022). Jako Dobrosław Kot pracuje na uczelni i publikuje teksty filozoficzne, ostatnio „Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach” (2020). Mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci.

MONIKA OCHĘDOWSKA — bios

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

Projekt: Śląskie! Europa!

  • 08.04.2024

    Koncert: Barok Ponad Granicami

    Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

  • 05.04.2024

    Koncert: .VRIL (ambient set)

    Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

  • 04.04.2024

    Koncert: Pablopavo i Ludziki

    Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  • 24.04.2024

    Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

    Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

  • 25.04.2024

    Koncert: Paul Brody Quartet

    Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

  • 25.04.2024

    Koncert: Muzyka Europy

    Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

  • 19.04.2024

    Koncert: Acid Arab

    Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

  • 23.04.2024

    Koncert: Brandt Brauer Frick

    Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

  • 12.04.2024

    Koncert: Kroke

    Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

  • 20.03.2024

    Bach na Wielkanoc

    Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.