Menu

Koncert: Lea Bertucci & Ben Vida

↑ fot. okładka płyty „Murmurations” © Erin Womack

7 listopada / godz. 20:00
Teatr Śląski — Scena Kameralna / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zarówno Lea Bertucci, jak i Ben Vida są znanymi i niezwykle cenionymi artystami nowojorskiej sceny muzyki eksperymentalnej. Podziw budzi ich podejście do muzyki elektroakustycznej, a przede wszystkim przesuwanie jej granic. Współpracę zaczęli latem 2021 roku, kiedy zamieszkali po przeciwnych stronach tej samej góry niedaleko Woodstock, w stanie Nowy Jork. Jednak u podstaw ich współpracy artystycznej leżą najzwyklejsze, przyjacielskie rozmowy, które powoli ewoluowały i ostatecznie przybrały formę wspólnego improwizowania, kwestionującego naturę dialogu i samego języka.

Album „Murmurations” (wydany przez Cibachrome Editions, label prowadzony przez Leę Bertucci) to pierwszy efekt tego procesu. Dziesięć utworów, z których sześć jest całkowicie instrumentalna, a cztery są efektem wieloletniego zaangażowania artystów w pracę nad ludzkim głosem. Twórczość duetu ulokowana jest na fascynującej, niezbadanej jeszcze pozycji, gdzieś w okolicach muzyki konkretnej, dźwiękowej poezji, free improv i twórczości Joan La Barbary, Katalin Ladik, Jeanne Lee czy Lindy Sharrock. Dużo w tej muzyce abstrakcji i dekonstrukcji, które współtworzą odrębny dźwiękowy ekosystem.

Mimo że Bertucci i Vida na swój sposób kwestionują percepcję tożsamości, czasu i miejsca, ich wspólna twórczość to głęboka, intymna muzyka, która — zdawałoby się — przeczy relacjom oczekiwanym między improwizatorami. To po prostu dwoje zagubionych w rozmowie artystów, napędzających tekstury, tony, wypowiedzi, które falują przez klimatyczne przestrzenie. Lea Bertucci i Ben Vida nieustannie podważają warunki rozmowy, współpracy i improwizacji, nie tracąc jednak młodzieńczej radości z tworzenia i ciekawości efektów, które wspólne tworzenie przynosi.

Koncert odbędzie się w poniedziałek, 7 listopada o godzinie 20:00 na Scenie Kameralnej w Teatrze Śląskim w Katowicach. Bilety w cenie 20 zł są dostępne na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Lea Bertucci & Ben Vida — „Murmurations”

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.