Menu

Koncert: Lea Bertucci & Ben Vida

↑ fot. okładka płyty „Murmurations” © Erin Womack

7 listopada / godz. 20:00
Teatr Śląski — Scena Kameralna / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zarówno Lea Bertucci, jak i Ben Vida są znanymi i niezwykle cenionymi artystami nowojorskiej sceny muzyki eksperymentalnej. Podziw budzi ich podejście do muzyki elektroakustycznej, a przede wszystkim przesuwanie jej granic. Współpracę zaczęli latem 2021 roku, kiedy zamieszkali po przeciwnych stronach tej samej góry niedaleko Woodstock, w stanie Nowy Jork. Jednak u podstaw ich współpracy artystycznej leżą najzwyklejsze, przyjacielskie rozmowy, które powoli ewoluowały i ostatecznie przybrały formę wspólnego improwizowania, kwestionującego naturę dialogu i samego języka.

Album „Murmurations” (wydany przez Cibachrome Editions, label prowadzony przez Leę Bertucci) to pierwszy efekt tego procesu. Dziesięć utworów, z których sześć jest całkowicie instrumentalna, a cztery są efektem wieloletniego zaangażowania artystów w pracę nad ludzkim głosem. Twórczość duetu ulokowana jest na fascynującej, niezbadanej jeszcze pozycji, gdzieś w okolicach muzyki konkretnej, dźwiękowej poezji, free improv i twórczości Joan La Barbary, Katalin Ladik, Jeanne Lee czy Lindy Sharrock. Dużo w tej muzyce abstrakcji i dekonstrukcji, które współtworzą odrębny dźwiękowy ekosystem.

Mimo że Bertucci i Vida na swój sposób kwestionują percepcję tożsamości, czasu i miejsca, ich wspólna twórczość to głęboka, intymna muzyka, która — zdawałoby się — przeczy relacjom oczekiwanym między improwizatorami. To po prostu dwoje zagubionych w rozmowie artystów, napędzających tekstury, tony, wypowiedzi, które falują przez klimatyczne przestrzenie. Lea Bertucci i Ben Vida nieustannie podważają warunki rozmowy, współpracy i improwizacji, nie tracąc jednak młodzieńczej radości z tworzenia i ciekawości efektów, które wspólne tworzenie przynosi.

Koncert odbędzie się w poniedziałek, 7 listopada o godzinie 20:00 na Scenie Kameralnej w Teatrze Śląskim w Katowicach. Bilety w cenie 20 zł są dostępne na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Lea Bertucci & Ben Vida — „Murmurations”

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.