Koncerty inaugurujące
15.10. / 17.10. / G. 18:00
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
↑ Finnish Baroque Orchestra, fot. Juuso Westerlund
ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis / 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna 2023”.
Już za chwilę, jeszcze w październiku, wystąpią: Freiburger Barockorchester oraz Finnish Baroque Orchestra. Przed nami dwa wyjątkowe wieczory w niesamowitym miejscu: Muzeum Zamkowym w Pszczynie! Koncerty są organizowane wspólnie z 44. Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym „Wieczory u Telemanna 2023”.
W repertuarze pierwszej z orkiestr można znaleźć głównie dzieła barokowe i klasyczne, choć pojawiają się także utwory kompozytorów romantycznych. Freiburger Barockorchester koncertuje na najważniejszych światowych scenach: Lincoln Center w Nowym Jorku, Wigmore Hall London czy Berlin Philharmonie. W Pszczynie wystąpi ze skrzypkiem barokowym Gotffriedem von der Goltzem, który pokieruje orkiestrą z pozycji koncertmistrza.
Finnish Baroque Orchestra specjalizuje się w muzyce barokowej, jednak ciągłe odkrycia w historycznych badaniach wykonawczych sprawiają, że orkiestra stale poszerza repertuar o utwory wcześniejsze i późniejsze — w najbliższym czasie ukaże się ich płyta łącząca muzykę barokową z fińską muzyką ludową. FiBO została wyróżniona wieloma nagrodami. Podczas październikowego koncertu Orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najbardziej wszechstronnych i interesujących fińskich gitarzystów klasycznych Petri Kumela.
Koncerty są organizowane wspólnie z 44. Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym „Wieczory u Telemanna 2023”. Organizatorami wydarzeń są: Województwo Śląskie, Instytucja Kultury Ars Cameralis, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, we współpracy z: All Improviso, Oh Orkiestra, Pszczyna — Kraina Marzeń, Instytut Goethego, Nordic Baroque Scene, Nordic Council of Ministers
Więcej o orkiestrach i programie można przeczytać poniżej, a bilety są dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
15 października / niedziela
FREIBURGER BAROCKORCHESTER
Koncert inaugurujący XXXII Festiwal Ars Cameralis oraz 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wieczory u Telemanna 2023”
Koncert: Freiburger Barockorchester (DE) & Gottfried von der Goltz (DE)
15.10. / G. 18:00
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Założona ponad trzydzieści pięć lat temu orkiestra bardzo szybko zyskała międzynarodową renomę i stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych orkiestr grających na instrumentach historycznych. Chociaż w podstawowym repertuarze znajdują się głównie dzieła barokowe i klasyczne, w programach Freiburger Barockorchester można znaleźć także utwory kompozytorów romantycznych. Orkiestra regularnie koncertuje na najważniejszych światowych scenach: Lincoln Center w Nowym Jorku, Wigmore Hall London czy Berlin Philharmonie.
Zgodnie z zasadami historycznej praktyki wykonawczej, podczas większości koncertów Freiburger Barockorchester pojawia się bez dyrygenta. Jednak przy wybranych projektach, jak spektakle operowe, na scenie orkiestrze towarzyszą wybitni dyrygenci — Sir Simon Rattle, Pablo Heras-Casado czy Teodor Currentzis, a z Rene Jacobsem łączy ją wieloletnia przyjaźń. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wydanych albumów, które potwierdzają nadzwyczajną różnorodność muzyczną orkiestry. Zespół otrzymał liczne nagrody (Echo Klassik, Preis der Deutschen Schallplattenkritik) i był nominowany do Grammy.
W Pszczynie Freiburger Barockorchester wystąpi ze skrzypkiem barokowym Gotffriedem von der Goltzem, który pokieruje orkiestrą z pozycji koncertmistrza.
PROGRAM:
Jean-Philippe Rameau — suita z „Les indes galantes”, część I
Carlo Farina — Capriccio Stravagante
Francesco Geminiani — Concerto grosso d-moll „La Folia”
***
Henry Purcell — suita z „The Indian Queen” Z.630
Antonio Vivaldi — Koncert skrzypcowy D-dur „Il grosso Mogul”
Jean-Philippe Rameau — suita z „Les indes galantes”, część II
fot. Britt Schilling
GOTFRIED VON DER GOLTZ
Wszechstronnym muzyk, skrzypek barokowy oraz kierownik artystyczny Freiburger Barockorchester. W repertuarze von der Goltza znajduje się zarówno muzyka wczesnego baroku, jak i ta bardziej współczesna, co znajduje odzwierciedlenie w bogatej dyskografii artysty. Wyjątkową renomę zyskał przede wszystkim dzięki nagraniom — niesłusznie zapomnianej — muzyki baroku drezdeńskiego oraz twórczości czterech synów Bacha.
Fot. Volker Renner
17 października / wtorek
FINNISH BAROQUE ORCHESTRA
Koncert organizowany wspólnie z 44. Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym „Wieczory u Telemanna 2023”
Koncert: Finnish Baroque Orchestra (FI) & Petri Kumela (FI)
17.10. / G. 18:00
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Założona ponad trzydzieści lat temu orkiestra odegrała istotną rolę w powstaniu ruchu muzyki dawnej w Europie Północnej. Już od swoich początków (jeszcze pod nazwą Sixth Floor Orchestra) dała się poznać jako innowacyjny zespół złożony z niezależnych muzyków, prezentujący niezwykle zróżnicowany repertuar. Finnish Baroque Orchestra (FiBO) specjalizuje się w muzyce barokowej, jednak ciągłe odkrycia w historycznych badaniach wykonawczych sprawiają, że orkiestra stale poszerza repertuar o utwory wcześniejsze i późniejsze. Dlatego w wykonaniu orkiestry można usłyszeć zarówno utwory Sibeliusa, muzyki średniowiecznej, jak i utwory na instrumenty historyczne współczesnych kompozytorów, jak Perttu Haapanen, Sarah Nemtsov czy Ville Raasakka. FiBO została wyróżniona wieloma nagrodami, a w swoim dorobku ma między innymi albumy z muzyką Vivaldiego, Bacha czy utwory na instrumenty z epoki, które na nowo skomponował Jukka Tiensuu. W najbliższym czasie ukaże się płyta łącząca muzykę barokową z fińską muzyką ludową.
Podczas koncertu Orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najbardziej wszechstronnych i interesujących fińskich gitarzystów klasycznych Petri Kumela.
PROGRAM:
Joseph Haydn — Symfonia nr 4
Antti Auvinen — Andalusian Panzerwagen Jazz
Luigi Boccherini — Quintet No. 4 „Fandango” G. 448
Carlos Baguer — Symfonia nr 16
Fot. Juuso Westerlund
PETRI KUMELA
Jeden z najbardziej wszechstronnych i interesujących fińskich gitarzystów klasycznych, który pozycję ugruntował swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Kumela znakomicie odnajduje się zarówno w repertuarze muzyki dawnej, jak i grając współczesne kompozycje. Artysta koncertuje niemal na całym świecie, jest laureatem wielu nagród, między innymi Classical EMMA Award.
Fot. Heidi Piiroinen