W poszukiwaniu kobiety
8 czerwca 2018
Zabytkowa Kopalnia Srebra / Tarnowskie Góry
Rozruch maszyn w ramach INDUSTRIADY 2018
Zabytkowa Kopalnia Srebra do dziś skrywa imponującą historię tarnogórskiego górnictwa. Stanowi jedną z ważniejszych pereł przemysłowego dziedzictwa oraz największych atrakcji turystycznych regionu — jej unikatowe podziemia wraz z kompleksem kilku innych obiektów, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W fascynującej scenerii skansenu przy Kopalni, będącej niegdyś sercem ojczyzny srebrnego kruszcu, szukaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące złożoności kobiecej natury. Bowiem jej istota została ukryta w gęstej sieci meandrów i zapętleń, a próba dotarcia do jasnych i ostatecznych prawd, wciągnęła nas nade wszystko do zainicjowania nowych poszukiwań.
Dzięki zaproszonym przez nas artystkom, działaniom z pogranicza wielu sztuk, elementom scenografii oraz kobiecym motywom, które towarzyszyły prezentacji chcieliśmy ukazać bogactwo umownej przestrzeni kobiecości. Poprzez różnorodność stylistyczną odwołaliśmy się do kobiecych cech, które dają świadectwo złożoności i niejednoznaczności kobiecej natury.
Wizualną emanacją tego bogactwa był wszechobecny motyw kwiatów. Z kolei hasło, zaczerpnięte z szesnastowiecznej „Tragedii hiszpańskiej” — „Cóż warta sztuka, w której brak kobiety“, przyświecało wszelkim działaniom na scenie oraz w strefie chilloutu. Wybrzmiało również w świetlnych iluminacjach, bo przecież światło zwykle jest kobiece, przenika świat powodując, że ciemność przemienia się w jasność, harmonię i ukojenie.
Galeria
Szczegóły programu
Harmonogram
18:00 — 21:00 → DJ set: Praktyczna Pani & Lazy One
18:00 — 21:00 → kino: Historia zapisana w kadrach
18:00 — 21:00 → warsztaty artystyczne: Zaczarowany ogród
18:00 — 23:30 → instalacja interaktywna: Trybuna Kobieca
21:00 — 22:00 → koncert: Paulina Przybysz
21:00 — 23:30 → iluminacje świetlne
22:15 — 23:30 → koncert: BRODKA
DJ Praktyczna Pani
W swoich setach łączy muzykę lat 80-tych i 90-tych z nowoczesną sceną elektroniczną. Jest producentką muzyczną, a prywatnie kolekcjonuje mixery i gramofony. Jako jedyna Polka została finalistką mistrzostw świata Red Bull 3Style. Od swojego debiutu w 2006 roku występowała m.in. w Japonii, Danii, Niemczech, Francji oraz Hiszpanii, a także na Orange Warsaw Festiwal i supportowała Masta Ace czy Slum Village (razem z Agnieszką Trzeszczak jako WHATTAGIRLZ). Więcej o artystce można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
DJ Lazy One
Organizatorka Tłustych Skrecz Sesji oraz licznych wydarzeń w Warszawie. Reprezentuje ekipę TST Karass oraz Warszawski Funk. Na swoim koncie ma skrecze na płytach Ryfa Ri, Kuba Knap, Zetenwupe, Mondry i Gupi, OLL, Molza. Ze swoim setem odwiedziła między innymi Łódź, Szczecin, Białystok, Sopot, Zieloną Górę, a także Czechy i Słowenię. Więcej o artystce można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Historia zapisana w kadrach — kino
W sali kinowej budynku kopalni zostały zaprezentowane unikatowe filmy dokumentujące historyczne wątki Zabytkowej Kopalni Srebra i kilku innych obiektów, będących elementami dawnej działalności górniczej prowadzonej na terenie Tarnowskich Gór.
Zaczarowany ogród — warsztaty artystyczne dla dzieci
Pod czujnym okiem animatorek Agaty Szymanek i Hanii Rozpara oraz z ich nieocenioną pomocą zarówno dzieci, jak i dorośli, mieli okazję wykonać niezwykłe przedmioty oraz instalację inspirowaną światem „Zaczarowanego ogrodu”. Na najmłodszych czekały również gry logiczne, łamigłówki oraz mapy do kolorowania.
Trybuna Kobieca — instalacja interaktywna
Instalacja w niekonwencjonalny i zaskakujący sposób przybliżyła wizerunki i postaci kobiet związanych z Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach. Magia drukowanego papieru, potęga wspomnień i zauroczenie historią stworzyły narrację miejsca, jego tajemnic i kobiecych losów. Instalację przygotował tajny_projekt, więcej można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Iluminacje świetlne
Dzięki dynamicznym i przestrzennym aranżacjom świetlnym, na terenie Skansenu Zabytkowej Kopalni Srebra została stworzona swoista scenografia dla całego wydarzenia. Przygotowane przez Jana Dybałę Jr. iluminacje świetlne „ożywiły” maszyny i budynek kopalni. Iluminacjom towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.
Paulina Przybysz — koncert
Obecna od ponad dwóch dekad na polskiej scenie muzycznej zachwycała swoim głosem w wielu projektach. Razem z siostrą Natalią stworzyła jeden z najbardziej oryginalnych polskich soulowych zespołów — Sistars. Po wielu latach zasilania najróżniejszych projektów i po siedmiu płytach w ubiegłym roku wydała solowy album „Chodź tu”. Artystka ciągle nawiązuje do muzyki, od której zaczynała karierę, ale w bardzo współczesnym stylu: ciężka elektronika, trapowe werble przeplatają się z pianinem, wiolonczelą czy dźwiękami natury. Mocne, często bezkompromisowe i bardzo osobiste teksty na jej ostatniej płycie opowiadają o branży muzycznej, relacjach międzyludzkich, a przede wszystkim o roli kobiety we współczesnym świecie. Więcej o artystce można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
BRODKA — koncert
Na zakończenie Rozruchu maszyn koncert jednej z najciekawszych i najbardziej kreatywnych polskich wokalistek. BRODKA zawsze znana ze swojej niepokornej i poszukującej natury swoją trzecią płytą zatytułowaną „Granda” odniosła ogromny sukces zgarniając wszystkie możliwe nagrody i pokrywając się podwójną platyną. Status bezkompromisowej, poszukującej artystki potwierdził jej ostatni, wydany na całym świecie album „Clashes”, który był kolejnym dużym zaskoczeniem. Uhonorowana licznymi nagrodami i koncertami na najważniejszych światowych festiwalach BRODKA pisze kolejne rozdziały swojej kariery, a przy okazji rozdaje karty na polskiej scenie. Koncert artystki i towarzyszące mu iluminacje świetlne były wyjątkowym zwieńczeniem kobiecej sceny muzycznej prezentowanej w Tarnowskich Górach. Więcej o artystce można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).