Singla/Garbowski/Orins
24 października 2013
Sztygarka, Magazyn Ciekłego Powietrza (Tlenownia) / Chorzów
Występ w ramach rezydencji artystycznej Kulturatrium
Występ międzynarodowego tria fortepianowego, stanowił wielokulturową syntezę sztuk improwizowanych. Podłożem pracy twórczej muzyków: Macieja Garbowskiego, Jarry’ego Singla (Niemcy) oraz Petera Orinsa (Francja) były ich kompozytorskie doświadczenie i wieloletnia praktyka sceniczna na polu kreatywnej sztuki muzycznej.
Założeniem projektu było przenikanie się tożsamości narodowych, skoncentrowanych na kolektywnej improwizacji. Wykorzystywanie motywów melodii ludowych stanowiło podstawę artystycznego porozumienia. Projekt skierowany był do słuchaczy jazzu, muzyki klasycznej, słuchaczy muzyki folk/world music, studentów kierunków muzycznych i humanistycznych, wykładowców kierunków muzycznych i humanistycznych, teoretyków muzyki, krytyków muzycznych. Projekt był także skierowany do samych artystów, których sztuka opiera się o improwizację — uznanych, jak i początkujących, ale także wszystkie osoby poszukujące, otwarte, zainteresowane osiągnięciami muzycznymi artystów światowej rangi.
Koncert odbył się w ramach rezydencji artystycznej projektu Kulturatrium, realizowanego przez Instytucję Kultury Ars Cameralis, w ramach współpracy regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii i Regionu Nord-Pas de Calais. Projekt był finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Szczegółowe informacje
O projekcie Kulturatrium
Kulturatrium to projekt artystyczny w ramach współpracy trzech europejskich regionów: Województwa Śląskiego (Polska), Nord-Pas de Calais (Francja) i Północnej Nadrenii-Westfalii (Niemcy). Porozumienie między tymi trzema regionami przewiduje trzy główne obszary: przekształcanie gospodarcze, ekologiczne, społeczne i kulturalne terytoriów, mobilność młodych oraz kulturę regionalną. W ramach współpracy odbywają się konferencje na temat waloryzacji dziedzictwa przemysłowego, spotkania dotyczące mobilności młodych ludzi — tzw. Szczyty Młodzieży, spotkania dotyczące wymiany na temat kultury i dziedzictwa kulturowego regionów.
W 2011 roku zainicjowane zostało poszerzenie współpracy o projekty stricte artystyczne. Niemiecki partner zaproponował wtedy projekt „Literatroijka”, czyli spotkanie trzech pisarzy. W grudniu, w Düsseldorfie, odbyło się publiczne czytanie fragmentów tekstów i dyskusja, a także spotkanie z młodzieżą szkolną. Region Śląski reprezentował wtedy Szczepan Twardoch. Rok później w Loos-en-Gohelle zrealizowany został projekt „CULTUR’a’TRIUM”, będący rezydencją artystyczną. Celem projektu była wspólna refleksja artystyczna i kulturalna nad ewolucją terytoriów i ich transformacją. Powstały wówczas utwory literackie i ilustrujące je fotografie. Uczestnikiem ze strony śląskiej był Arkadiusz Gola.
Gospodarzem kolejnego wydarzenia w ramach kulturalnej współpracy był region śląski. W październiku 2013 roku odbyła się trzytygodniowa rezydencja artystyczna, zakończona koncertem trzech muzyków: Macieja Garbowskiego, Petera Orinsa i Jarry’ego Singli.
Maciej Garbowski — bios
Absolwent Instytutu Jazzu (2004) i Wydziału Instrumentalnego (2005) Akademii Muzycznej w Katowicach. Były członek Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod kierunkiem Marka Mosia (lata 2002—2005). Współtwórca tria RGG — jednego z najbardziej uznanych w kraju i zagranicą. Pomysłodawca i realizator projektu iMp International Musical Project. Od 2007 roku wykładowca klasy kontrabasu i gitary basowej na Akademii Muzycznej w Katowicach.
W dorobku współpraca m.in. z Tomaszem Stańką (w projekcie New Balladyna Quartet), Maciejem Obarą, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Thomasem Gustafssonem czy Antoine’m Roneyem. Laureat wielu nagród, m.in. Ⅰ Nagrody na Bielskiej Zadymce Jazzowej (2002, 2007), Ⅱ miejsca i Nagrody Publiczności na ⅩⅩⅦ Internacionale Festival de Jazz w Getxo (Hiszpania, 2003).
↓ Fot. arch. Maciej Garbowski
Jarry Singla — bios
Indyjsko-niemiecki pianista, starający się łączyć muzyczne tradycje Europy (nie tylko jazzowe) z wpływami muzyki klasycznej i folkowej całego świata. Członek zespołu Borderland ukraińskiej wokalistki Mariany Sadovskiej i Lagash — ensemble założonego przez irackiego kompozytora i wokalistę Saada Thamira. Twórca trio Eastern Flowers, w którego składzie znajdują się muzycy z pochodzeniem indyjskim: Ramesh Shotham i Christian Ramond. Ich pierwszy album Minerale ukazał się w 2013 roku. Wybrany przez Fundację Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii do programu rezydencji artystycznych w Bombaju w 2013 roku.
↓ Fot. Jürgen Bindrim
Peter Orins — bios
Francuski kompozytor i perkusista — ukończone studia w dziedzinie perkusji (najpierw w gatunkach rock i muzyki afro-kubańskich, później jazzowej). Współtwórca i współpracownik m.in. Quartet Base, Flu(o), Circum: Impression, Crime, Hue. W 2010 roku — wraz z pianistką Satoko Fujii, i trębaczami Natsuki Takamurą i Christianem Pruvostem założyciel kwartetu Kaze. Rok później zaproszony przez gitarzystę Ivanna Cruza i kontrabasistę Macieja Garbowskiego do udziału w projekcie IMP. Realizacja współpracy także z interdyscyplinarnymi projektami teatralnymi, tanecznymi, komponowanie muzyki filmowej. Dyrektor artystyczny Muzzix.
↓ Fot. Philippe Lenglet