Serce zaczyna z wolna bić…
14 czerwca 2014
Muzeum Hutnictwa Cynku — Walcownia / Katowice-Szopienice
Wydarzenia w ramach INDUSTRIADY 2014
Zainspirowani niezwykłą architekturą Walcowni Cynku w Katowicach — Szopienicach, która poprzez zastygłe dziś w bezruchu maszyny i industrialne detale przywołuje pamięć wykonywanej tu niegdyś pracy, chcieliśmy za pomocą różnych działań przywrócić atmosferę wpisaną w tę przestrzeń. Podwaliną naszej koncepcji stało się hasło: „Szukamy dźwięków przeszłości, odnajdujemy echa przeszłości…”
W odniesieniu do niego, a także wykorzystując ocalałą bogatą architekturę i fascynujące wnętrze starej Walcowni, twórcy związani z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach na nasze zaproszenie stworzyli wystawę zatytułowaną „Miejsce na oddech”, złożoną z kilku niezwykłych prac, które w niekonwencjonalny sposób za pomocą aranżacji świetlnych, projekcji multimedialnych i instalacji artystycznych animowały industrialną przestrzeń Walcowni. Tematy podejmowane przez artystów oscylowały, między innymi, wokół refleksji nad poszukiwaniem przestrzeni alternatywnej i procesem odradzania, iluminacji, a także widzenia Śląska przez pryzmat urządzeń, czy też próby wychodzenia z ciemności i łagodnego przebudzenia w światłości. W bezpośredni sposób idee te nawiązywały dodatkowo do kontekstu przestrzeni Walcowni. Instalacje artystyczne, będąc swobodnym komentarzem na temat otaczających nas zjawisk, dzięki artystycznym gestom oddały jednocześnie specyfikę i pamięć tego miejsca.
Atmosfera pracy, jaką można wciąż poczuć w tej przestrzeni, zainspirowała z kolei twórców związanych z Biurem Dźwięku Katowice. Eksperymenty muzyczne, sesje i mini koncerty zaproponowane przez usytuowanych wśród starych maszyn Walcowni muzyków odwoływała się do specyfiki i charakteru pracy zespołowej w przestrzeni industrialnej, pracy na stanowiskach, przy taśmie. Melodie, dźwięki i odgłosy, jakie powstały podczas tych działań były nie tylko próbą zapanowania nad dźwiękiem w warunkach przemysłowych, ale także artystyczną dedykacją dla industrialnych brzmień i odgłosów wykonywanych niegdyś w tym miejscu, ich swoistą transpozycją z przeszłości w teraźniejszość.
W przemysłowy i dźwiękowy kontekst starej Walcowni wpisane zostały również warsztaty artystyczne dla dzieci przygotowane i prowadzone przez grupę Imaginarium. Przedmioty, które najmłodsi uczestnicy mogli stworzyć w tym dniu w Walcowni łączyły w sobie cechy zarówno instrumentu, jak i zabawki. Jednocześnie każdy z nich — Rurobot — zaklinacz żywiołów, Perpetum Mobilek czy niezwykle w wyrazie koszulki zostały wykonane w oparciu o detale, które można znaleźć w Walcowni. Śrubki, wahadełka, lasery, przyciski, tryby, tarcze i dźwignie wypełniły kolorowe prace jako motyw przewodnie dziecięcych kreacji. Artystycznym wydarzeniom/akcentom przygotowanej prezentacji towarzyszył program edukacyjny, skupiający się na historii huty i budynku Walcowni.
Galeria
Szczegóły programu
Harmonogram
14:00 — 18:00 → Ruroboty — zaklinacze żywiołów, Perpetum Mobilek, RoboT-shirt / warsztaty artystyczne dla dzieci
14:00 — 18:00 → Echo — sesja Biura Dźwięku Katowice / eksperymenty i mini koncerty
14.00 — 21.00 → Miejsce na oddech / instalacja multimedialna twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach
18:00 — 20:00 → Echo — koncerty Biura Dźwięku Katowice / 18:00 Ceglarek & Dybała / 19:00 Piotr Kurek / 20:00 Chino & Kuba Sojka
Miejsce na oddech — wystawa
„Miejsce na oddech”, to wystawa złożona z kilku niezwykłych prac przygotowanych przez twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, którzy w niekonwencjonalny sposób za pomocą aranżacji świetlnych, projekcji multimedialnych i instalacji artystycznych animują industrialną przestrzeń Walcowni. Tematy podejmowane przez artystów oscylują, między innymi, wokół refleksji nad poszukiwaniem przestrzeni alternatywnej i procesem odradzania, iluminacji, a także widzenia Śląska przez pryzmat urządzeń, czy też próby wychodzenia z ciemności i łagodnego przebudzenia w światłości. W niezwykle bezpośredni sposób idee te nawiązują dodatkowo do kontekstu przestrzeni Walcowni. Instalacje artystyczne, będąc swobodnym komentarzem na temat otaczających nas zjawisk, dzięki artystycznym gestom oddają jednocześnie specyfikę i pamięć tego miejsca.
Biuro Dźwięku Katowice — koncerty
Zastygłe w bezruchu, milczące, zatrzymane przez czas przedmioty i maszyny starej Walcowni pozwalają dziś jedynie wyobrazić sobie, jak ciężka i trudna była praca w tym miejscu, w jak bezlitosny sposób — wskutek hałasu i temperatury — angażowała nie tylko siłę, ale atakowała też zmysły. Elektroniczne eksperymenty Biura Dźwięku Katowice, które będą miały miejsce w przestrzeni starej Walcowni, dźwięki i melodie, jakie powstaną podczas warsztatów i koncertów, staną się artystyczną dedykacją dla industrialnych brzmień i odgłosów wykonywanych niegdyś w tym miejscu, ich swoistą transpozycją z przeszłości w teraźniejszość. Muzycy usytuowani w różnych zakamarkach wielkiej przemysłowej hali mają przywołać charakter poszczególnych stanowisk pracy, pracy zespołowej, przy taśmie, by w ten sposób przywołać dźwięki wpisane w tę przestrzeń.
Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Walcownia Nowa Odsłona — zwiedzanie
Od kilku lat byli pracownicy Huty Metali Nieżelaznych w Katowicach-Szopienicach zrzeszeni wokół Izby Tradycji, w której gromadzą pamiątki i fragmenty historii nieistniejącej już huty, pielęgnują pamięć o tym miejscu, szczególnie dbając o zachowaną halę starej Walcowni. W tym miejscu nadal można poczuć klimat pracy i dawnej produkcji. Objęte wraz z całym budynkiem walcarki, maszyny parowe i koła zamachowe są wspaniałym przykładem technologii i techniki. W dniu Industriady wraz z pracownikami Walcowni, którzy z ogromną pasją i przywiązaniem do tego miejsca opowiedzą o historii i pracy w dawnej Walcowni, wszyscy uczestnicy industrialnego święta będą mogli zwiedzić zabytkowy budynek, a także dzięki istniejącym maszynom, poznać tajniki wykonywanej tu pracy. Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania będzie uruchomiona jedna z wielu walcarek, a także film dokumentujący historię tego niezwykłego miejsca.
Młody Wynalazca! — warsztaty artystyczne dla dzieci
Ziemia, woda, powietrze i ogień — czy żywioły mogą być posłuszne człowiekowi? Ile trudu trzeba włożyć, aby ujarzmić te potężne siły natury? Okazuje się, że istnieją nadludzie, którzy potrafią tego dokonać, to… nie żadni magowie, lecz hutnicy, którzy w pocie czoła zaklinają, niczym najprawdziwsi szamani, ogień i inne żywioły, by produkować rozmaite metale niezbędne w naszym codziennym życiu. Pomagają im w tym oczywiście różne maszyny, wydając przy tym niezliczone, tajemnicze dźwięki. Podczas warsztatów artystycznych nadstawimy ucha i wyłapiemy melodie ukryte w ich śrubkach, tłokach i trybach — a następnie skonstruujemy własne muzyczne Roboty. Ruroboty — zaklinacze żywiołów — to magiczne stworki, które łączą w sobie zarówno cechy niezwykłego industrialnego robota, jak i instrumentu. Perpetum Mobilek to z kolei mały robot-łobuz, który zwinnie figluje tuż pod naszym sufitem, dźwięcznie dzwoniąc i szeleszcząc, łapiąc promienie słońca, dobrą energię oraz piękne sny, a odstraszając muchy, nudę i inne licha. A jeśli ktoś marzył o tym, by przemienić się w ultranowoczesnego robota, niczym najprawdziwszy Transformers — używając mnóstwa kolorowych części — śrubek, trybów, wahadełek, laserów, przycisków, tarczy, modułów i dźwigni, które można znaleźć w Walcowni, będzie mógł nadrukować swój osobisty, niepowtarzalny wzór robota na koszulkę.
Warsztaty prowadzone były przez grupę Imaginarium (więcej można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).