Menu

BAFTA 2020 Shorts

15 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ Kadr pochodzi z filmu „Azaar” w reżyserii Myriam Raja

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w 2020 roku, czyli spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Pokaz odbędzie się 15 listopada o godzinie 18:00 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Pokaz jest realizowany we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council.

Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi i fabularnymi, z których wyłoni się obraz współczesnego społeczeństwa w całej złożoności i różnorodności. Wśród fabuł znalazły się historie czterech kobiet: Azaar uczy się jak być kobietą w świecie zdominowanym przez mężczyzn, Viola próbuje pogodzić się ze śmiercią brata, Kamali nie rezygnuje z pasji jeżdżenia na deskorolce, a Michelle poznaje mężczyznę, który wywróci jej życie do góry nogami. Animacje z kolei snują opowieści o: portrecie, który zaważył na losie pewnej pary; górskich butach, których właścicielka jest gotowa na kolejną przygodę, a także niebezpiecznej podróży, w którą muszą wyruszyć matka z synem.

→ Filmy będzie można oglądać wyłącznie stacjonarnie na Scenie w Malarni
→ Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl
→ Czas pokazu: 111 min
→ Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza / rekomendowany wiek: 15+
→ Poniżej znajdują się szczegółowe opisy prezentowanych filmów

Filmy fabularne

„Azaar”, 21 min

Reżyseria: Myriam Raja

Społeczność kobiet wiedzie ustabilizowane życie i czeka na powrót mężczyzn z wojny. Losy młodej Azaar splatają się z doświadczeniami jej matki i babki oraz pozostałych mieszkanek wioski. Dziewczynka zaczyna rozumieć, jaką cenę trzeba zapłacić za bycie kobietą.

„Goldfish”, 18 min

Reżyseria: Hector Dockrill

Po śmierci starszego brata świat Violi zostaje wywrócony do góry nogami. 11-latka, której jedynymi towarzyszami są mama i ukochana złota rybka, nie potrafi poradzić sobie z wszechogarniającym smutkiem. Wszystko się zmieni, gdy Viola otrzyma list od nieznajomego.

„Kamali”, 24 min

Reżyseria: Sasha Rainbow

W rodzinnej, rybackiej wiosce 7-letnia Kamali jest jedyną dziewczynką, która jeździ na deskorolce. Matka dziewczynki, Suganthi postanawia pokonać wrodzoną nieśmiałość i wyrusza w podróż, aby odnaleźć siebie. Oddzielone po raz pierwszy, matka i córka próbują znaleźć niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

„The Trap”, 32 min

Reżyseria: Lena Headey

Michelle jest znakomitym mechanikiem, potrafi naprawić niemal wszystko. Żyje na uboczu, unika ludzi. Do czasu, aż w jej życiu pojawia się Joe, któremu zepsuł się samochód. Od tego momentu życie Michelle drastycznie się zmienia.

Filmy animowane

„Grandad Was A Romantic”, 4 min

Reżyseria: Maryam Mohajer

Ona — piękna i młoda. On — przystojny i atletyczny romantyk. Gdy tylko zobaczył jej portret, zdał sobie sprawę, że będzie miłością jego życia. Postanowił ją poznać. Ot, historia miłosna jakich wiele.

„In Her Boots”, 6 min

Reżyseria: Kathrin Steinbacher

Heidi zaczynają przytrafiać się bardzo dziwne rzeczy. Podczas odwiedzin wnuczki postanawia odzyskać swoją niezależność i wyruszyć na wędrówkę do najgłębszych rejonów Alp. W podróż planuje zabrać swoje wysłużone górskie buty.

„The Magic Boat”, 6 min

Reżyseria: Naaman Azhari

Ona i on w obliczu ogromu i bezwzględności żywiołu. Intymny, mocny i wzruszający portret relacji między matką a synem, którzy stoją w obliczu najniebezpieczniejszej podróży swojego życia.

Współorganizator

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.