Menu

BAFTA 2020 Shorts

15 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ Kadr pochodzi z filmu „Azaar” w reżyserii Myriam Raja

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w 2020 roku, czyli spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Pokaz odbędzie się 15 listopada o godzinie 18:00 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Pokaz jest realizowany we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council.

Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi i fabularnymi, z których wyłoni się obraz współczesnego społeczeństwa w całej złożoności i różnorodności. Wśród fabuł znalazły się historie czterech kobiet: Azaar uczy się jak być kobietą w świecie zdominowanym przez mężczyzn, Viola próbuje pogodzić się ze śmiercią brata, Kamali nie rezygnuje z pasji jeżdżenia na deskorolce, a Michelle poznaje mężczyznę, który wywróci jej życie do góry nogami. Animacje z kolei snują opowieści o: portrecie, który zaważył na losie pewnej pary; górskich butach, których właścicielka jest gotowa na kolejną przygodę, a także niebezpiecznej podróży, w którą muszą wyruszyć matka z synem.

→ Filmy będzie można oglądać wyłącznie stacjonarnie na Scenie w Malarni
→ Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl
→ Czas pokazu: 111 min
→ Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza / rekomendowany wiek: 15+
→ Poniżej znajdują się szczegółowe opisy prezentowanych filmów

Filmy fabularne

„Azaar”, 21 min

Reżyseria: Myriam Raja

Społeczność kobiet wiedzie ustabilizowane życie i czeka na powrót mężczyzn z wojny. Losy młodej Azaar splatają się z doświadczeniami jej matki i babki oraz pozostałych mieszkanek wioski. Dziewczynka zaczyna rozumieć, jaką cenę trzeba zapłacić za bycie kobietą.

„Goldfish”, 18 min

Reżyseria: Hector Dockrill

Po śmierci starszego brata świat Violi zostaje wywrócony do góry nogami. 11-latka, której jedynymi towarzyszami są mama i ukochana złota rybka, nie potrafi poradzić sobie z wszechogarniającym smutkiem. Wszystko się zmieni, gdy Viola otrzyma list od nieznajomego.

„Kamali”, 24 min

Reżyseria: Sasha Rainbow

W rodzinnej, rybackiej wiosce 7-letnia Kamali jest jedyną dziewczynką, która jeździ na deskorolce. Matka dziewczynki, Suganthi postanawia pokonać wrodzoną nieśmiałość i wyrusza w podróż, aby odnaleźć siebie. Oddzielone po raz pierwszy, matka i córka próbują znaleźć niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

„The Trap”, 32 min

Reżyseria: Lena Headey

Michelle jest znakomitym mechanikiem, potrafi naprawić niemal wszystko. Żyje na uboczu, unika ludzi. Do czasu, aż w jej życiu pojawia się Joe, któremu zepsuł się samochód. Od tego momentu życie Michelle drastycznie się zmienia.

Filmy animowane

„Grandad Was A Romantic”, 4 min

Reżyseria: Maryam Mohajer

Ona — piękna i młoda. On — przystojny i atletyczny romantyk. Gdy tylko zobaczył jej portret, zdał sobie sprawę, że będzie miłością jego życia. Postanowił ją poznać. Ot, historia miłosna jakich wiele.

„In Her Boots”, 6 min

Reżyseria: Kathrin Steinbacher

Heidi zaczynają przytrafiać się bardzo dziwne rzeczy. Podczas odwiedzin wnuczki postanawia odzyskać swoją niezależność i wyruszyć na wędrówkę do najgłębszych rejonów Alp. W podróż planuje zabrać swoje wysłużone górskie buty.

„The Magic Boat”, 6 min

Reżyseria: Naaman Azhari

Ona i on w obliczu ogromu i bezwzględności żywiołu. Intymny, mocny i wzruszający portret relacji między matką a synem, którzy stoją w obliczu najniebezpieczniejszej podróży swojego życia.

Współorganizator

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.