Menu

BAFTA 2021 Shorts

22 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ Kadr pochodzi z filmu „The Present” w reżyserii Farah Nabulsi

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w 2021 roku, czyli spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Pokaz odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Pokaz jest realizowany we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council.

Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi i fabularnymi, z których wyłoni się obraz współczesnego społeczeństwa w całej złożoności i różnorodności. Wśród fabuł znalazły się przejmujące historie: obraz relacji z osobą z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zakulisowe działania jednego z kościołów protestanckich w Lagos, opowieść o nieoczekiwanym spotkaniu na stacji benzynowej oraz przebieg wymagającej podróży ojca i córki na Zachodni Brzeg. Natomiast w animacjach są poruszane istotne tematy jak: poszukiwanie swojego miejsca w nowej społeczności, miłość mimo jawnych różnic czy nierówność społeczna.

→ Filmy będzie można oglądać wyłącznie stacjonarnie na Scenie w Malarni
→ Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl
→ Czas pokazu: 80 min
→ Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza / rekomendowany wiek: 15+
→ Poniżej znajdują się szczegółowe opisy prezentowanych filmów

Filmy fabularne

„Eyelash”, 5 min

Reżyseria: Jesse Lewis Reece

Intymny portret procesu zakochiwania się i związku, naznaczonego problemami ze zdrowiem psychicznym i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Adaptacja wiersza Neila Hilborna pod tytułem „OCD”.

„Lizard”, 18 min

Reżyseria: Akinola Davies

8-letnia dziewczynka, która potrafi wyczuwać zagrożenie, zostaje wyrzucona z nabożeństwa w szkółce niedzielnej. Przypadkowo staje się świadkiem malwersacji i zakulisowych działań Megakościoła w Lagos.

„Lucky Break”, 11 min

Reżyseria: John Addis

Uloaku pracuje na nocnej zmianie na stacji benzynowej gdzieś na odludziu. Śmiertelnie się nudzi. Do czasu. Przypadkowe spotkanie z podejrzanym nieznajomym wszystko zmieni.

„The Present”, 24 min

Reżyseria: Farah Nabulsi

Z okazji rocznicy ślubu Yusef postanawia podarować żonie wymarzoną lodówkę. Razem z córką wybierają się zatem na Zachodni Brzeg, by odebrać prezent. Przejście graniczne, punkty kontrolne, baczne spojrzenia uzbrojonych żołnierzy, upokorzenie — wyprawa na zakupy staje się wyzwaniem.

Filmy animowane

„The Fire Next Time”, 8 min

Reżyseria: Renaldho Pelle

Kiedy narastają nierówności społeczne, wybuchają gwałtowne zamieszki, które obejmą całą społeczność. Gdy do osiedla zbliżają się tajemnicze cienie, opresyjne środowisko zaczyna żyć własny życiem.

„The Owl And The Pussycat”, 4 min

Reżyseria: Mole Hill

Historia niezwykłej przygody sowy i kota, opowiedziana za pomocą pięknych woskowych wizualizacji. Animacja jest ilustracją do wiersza o tym samym tytule, napisanego przez Edwarda Leara w 1871 roku.

„The Song Of A Lost Boy”, 10 min

Reżyseria: Daniel Quirke

Ben należy do chóru. Gdy jego głos załamuje się w trakcie występu, chłopak przeżywa kryzys wiary i postanawia opuścić swoją społeczność. Przyłącza się do grupy nomadów, którzy akceptują go, mimo jego sekretów.

Współorganizator

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.