BAFTA 2021 Shorts
22 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice
↑ Kadr pochodzi z filmu „The Present” w reżyserii Farah Nabulsi
ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis
Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w 2021 roku, czyli spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Pokaz odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00 na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Pokaz jest realizowany we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council.
Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi i fabularnymi, z których wyłoni się obraz współczesnego społeczeństwa w całej złożoności i różnorodności. Wśród fabuł znalazły się przejmujące historie: obraz relacji z osobą z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zakulisowe działania jednego z kościołów protestanckich w Lagos, opowieść o nieoczekiwanym spotkaniu na stacji benzynowej oraz przebieg wymagającej podróży ojca i córki na Zachodni Brzeg. Natomiast w animacjach są poruszane istotne tematy jak: poszukiwanie swojego miejsca w nowej społeczności, miłość mimo jawnych różnic czy nierówność społeczna.
→ Filmy będzie można oglądać wyłącznie stacjonarnie na Scenie w Malarni
→ Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl
→ Czas pokazu: 80 min
→ Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza / rekomendowany wiek: 15+
→ Poniżej znajdują się szczegółowe opisy prezentowanych filmów
Filmy fabularne
„Eyelash”, 5 min
Reżyseria: Jesse Lewis Reece
Intymny portret procesu zakochiwania się i związku, naznaczonego problemami ze zdrowiem psychicznym i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Adaptacja wiersza Neila Hilborna pod tytułem „OCD”.
„Lizard”, 18 min
Reżyseria: Akinola Davies
8-letnia dziewczynka, która potrafi wyczuwać zagrożenie, zostaje wyrzucona z nabożeństwa w szkółce niedzielnej. Przypadkowo staje się świadkiem malwersacji i zakulisowych działań Megakościoła w Lagos.
„Lucky Break”, 11 min
Reżyseria: John Addis
Uloaku pracuje na nocnej zmianie na stacji benzynowej gdzieś na odludziu. Śmiertelnie się nudzi. Do czasu. Przypadkowe spotkanie z podejrzanym nieznajomym wszystko zmieni.
„The Present”, 24 min
Reżyseria: Farah Nabulsi
Z okazji rocznicy ślubu Yusef postanawia podarować żonie wymarzoną lodówkę. Razem z córką wybierają się zatem na Zachodni Brzeg, by odebrać prezent. Przejście graniczne, punkty kontrolne, baczne spojrzenia uzbrojonych żołnierzy, upokorzenie — wyprawa na zakupy staje się wyzwaniem.
Filmy animowane
„The Fire Next Time”, 8 min
Reżyseria: Renaldho Pelle
Kiedy narastają nierówności społeczne, wybuchają gwałtowne zamieszki, które obejmą całą społeczność. Gdy do osiedla zbliżają się tajemnicze cienie, opresyjne środowisko zaczyna żyć własny życiem.
„The Owl And The Pussycat”, 4 min
Reżyseria: Mole Hill
Historia niezwykłej przygody sowy i kota, opowiedziana za pomocą pięknych woskowych wizualizacji. Animacja jest ilustracją do wiersza o tym samym tytule, napisanego przez Edwarda Leara w 1871 roku.
„The Song Of A Lost Boy”, 10 min
Reżyseria: Daniel Quirke
Ben należy do chóru. Gdy jego głos załamuje się w trakcie występu, chłopak przeżywa kryzys wiary i postanawia opuścić swoją społeczność. Przyłącza się do grupy nomadów, którzy akceptują go, mimo jego sekretów.