Menu

BAFTA 2022 Shorts

↑ Kadr z filmu „Three Meetings of the Extraordinary Committee”, reż. Max Barron, Michael Woodward, 2021

14 listopada / godz. 18:00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku. Ponownie zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi, fabularnymi i dokumentalnymi, a wśród prezentowanych obrazów znalazły się niezwykłe opowieści między innymi o: taksydermistce, magicznej chwili na dworcu autobusowym, londyńskim klubie bingo czy obsesjach pewnej ekscentrycznej rodziny. Pokaz jest realizowany we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council. Szczegółowy program można znaleźć poniżej.

→ Czas pokazu: 144 min
→ Wstęp wolny
→ Obowiązują zapisy pod adresem: media@arscameralis.pl
→ Rekomendowany wiek: 15+ / wybrane filmy mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy

Filmy fabularne /dokumentalne

„Femme”

reż. Sam H. Freeman, Ng Choon Ping
2021
18 min

Ojciec zawsze ostrzegał Jordana, że świat nie będzie dla niego przychylny. Gdy Jordan wsiądzie do samochodu atrakcyjnego dilera, jego noc przybierze niebezpieczny obrót.

„Stuffed” [„Wypchany”]

reż. Theo Rhys
2021
19 min

Film muzyczny o taksydermistce, która marzy o wypychaniu ludzi. Pewnego dnia spotyka w sieci mężczyznę, który boi się starości i zgadza się zostać jej kolejnym okazem. Nieoczekiwane uczucie skomplikuje ich plany.

„The Black Cop” [„Czarny gliniarz”]

reż. Cherish Oteka
2021
24 min

Dokudrama, która zgłębia losy byłego policjanta. Opowieść o rasizmie w służbach mundurowych, a także o wyrzutach sumienia i wytrzymałości. O byciu ofiarą i winowajcą.

„The Palace” [„Pałac”]

reż. Jo Prichard
2021
29 min

Emocjonalny portret pożegnania z London Palace Bingo Club. Stali bywalcy opowiadają historie związane z ukochanym miejscem, z którym nie chcieli się rozstawać. A właściciel odpowiada na pytanie, dlaczego nie był w stanie go ocalić i ostatecznie musiał zamknąć klub.

„Three Meetings of the Extraordinary Committee” [„Trzy spotkania nadzwyczajnego komitetu”]

reż. Max Barron, Michael Woodward
2021
18 min

Gdy mieszkańcy małego rolniczego miasteczka Dobre wybierają na urząd baśniowe stworzenie, demokracja staje twarzą w twarz z rzeczywistością.

Kadr z filmu „Stuffed”, reż. Theo Rhys, 2021

Filmy animowane

„Affairs of the Art” / „Kwestia smaku”

reż. Joanna Quinn
2021
16 min

Charyzmatyczna bohaterka klasy pracującej powraca, aby opowiedzieć o swojej rodzinie. Beryl niczego nie ukrywa i maluje barwny portret rodzinnych obsesji — ekscentrycznych, acz ujmujących — począwszy od rysowania, przez marynowanie i gwinty śrub, na taksydermii kończąc.

„Do not Feed the Pigeons” [„Nie karmić gołębi”]

reż. Antonin Niclass
2021
9 min

Druga nad ranem na smutnym, zupełnie zwyczajnym dworcu autobusowym. Zmęczeni i samotni podróżni czekają na ostatni autobus. Na jeden wspaniały moment to zimne i przygnębiające miejsce nabierze barw. Miejscowy gołąb stworzy między podróżnymi niemal magiczną nić porozumienia.

„Night of the Living Dread” [„Noc żywych strachów”]

reż. Ida Melum
2021
11 min

Nagły brak prądu nie tylko rujnuje nocną rutynę Ruby, lecz także konfrontuje ją z nieproszonymi gośćmi. Ruby musi zmierzyć się z niechcianymi przybyszami, jeśli chce odzyskać spokój i szansę na odrobinę snu.

Kadr z filmu „Kwestia smaku”, reż. Joanna Quinn, 2021

Współorganizatorzy

BRITISH COUNCIL

British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

BAFTA

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest niezależną organizacją charytatywną, która od 1949 roku przyznaje nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Ponadto, przez cały rok BAFTA realizuje międzynarodowy program wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych — warsztaty, kursy, stypendia, wykłady i programy mentorskie — w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Azji. Więcej informacji na stronie www.bafta.org (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.