Menu

Spotkanie: Markiewka, Surmiak-Domańska, Ochędowska

↑ Katarzyna Surmiak-Domańska, fot. Albert Zawada

22 listopada / godz. 19:00
WOLNO / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci, podczas którego rozmawiać będą: filozof i publicysta Tomasz Markiewka, reporterka i dziennikarka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz dziennikarka i redaktorka Monika Ochędowska. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 listopada o godzinie 19:00 w katowickim Wolno (ul. Kochanowskiego 14), wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Z pamięcią bywa różnie: wiele historii, opowieści rodzinnych, wspomnień nam umyka, część pamiętamy, ale inaczej niż było naprawdę. W przeciągu roku w Wydawnictwie Czarne ukazały się dwie poruszające książki, obie poświęcone właśnie kwestii pamięci i — co ciekawe — w obu punktem wyjścia była postać babci. Reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska zaczęła zastanawiać się nad losem swojej babci Franciszki, która w rodzinnych opowieściach wręcz nie istniała. Z kolei filozof i publicysta Tomasz Markiewka zrekonstruował losy swojej babci Anny, która wprowadziła go w świat opowieści. Obydwie książki opowiadają o historii społeczeństwa, a nawet kraju, poprzez historię jednostki. Czy pamięć można odnaleźć, odzyskać? Jaką rolę w życiu człowieka i jego rodziny spełnia pamięć?

TOMASZ MARKIEWKA — bios

Filozof, publicysta, tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek „Język neoliberalizmu” (2017), „Gniew” (2020), „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021) oraz „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki” (2022). Tłumaczył na język polski m.in. takich autorów, jak Carl Rhodes, Peter Bloom, Robert H. Frank, Philip J. Cook czy Slavoj Žižek.

KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA — bios

Reporterka, dziennikarka, autorka książek non-fiction, z wykształcenia romanistka. Od 1995 roku jest związana z „Gazetą Wyborczą”. Publikuje reportaże, wywiady i eseje, głównie dla „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów” oraz „Książek. Magazynu do czytania”. W swoich tekstach przeciwstawia się kulturze patriarchatu, klerykalizmowi, a także bada zjawisko odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Autorka książek reporterskich: „Beznadziejna ucieczka przed Basią” (2007), „Żyletka” (2011), „Mokradełko” (2012), „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015) oraz biografii „Kieślowski. Zbliżenie” (2018). W 2021 roku wydała „Czystkę”, reporterską próbę zagłębienia się w historię własnej rodziny, a zarazem trudne losy polsko-ukraińskie. Współpracuje z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu jako wykładowczyni i tutorka, jest także jurorką konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Mieszka w Warszawie, a jej drugim domem jest Puszcza Białowieska.

fot. Albert Zawada

MONIKA OCHĘDOWSKA — bios

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

↑ fot. Grażyna Makara

Polecamy

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 07.09.2023

  „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

  Dzieło artysty z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pojawiło się na wystawie w Chile.

 • 25.08.2023

  Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter

  Materiał filmowy z Festiwalowej Gali Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.