Menu

„Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

Z Michałem Smandkiem, znanym i cenionym artystą sztuk wizualnych, mieliśmy okazję współpracować wielokrotnie. Tym bardziej cieszą nas światowej rangi ekspozycje, których jest częścią. W ostatnim czasie artysta wziął udział w SACO Bienal de Arte Contemporáneo w Chile, podczas którego zaprezentował instalację „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą”. Inspiracją, jak sam zdradził artysta, była publikacja “Strefa Mroku” Nony Fernández — chilijskiej pisarki, która opowiada o codziennym życiu w czasie rządów Augusto Pinocheta, przywódcy zbrodniczej junty, a także o ofiarach reżimu, torturach i znikających w zagadkowych okolicznościach ludziach.

Na dzieło „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” składają się dwie ciemne ściany lustrzane, które spotykając się w jednym punkcie i tworzą ciasny zaułek-pułapkę. Autor instalacji stawia niełatwe pytania: jak może czuć się ofiara? Ile przemocy potrzeba, aby zmienić człowieka w cień?

Mimo że instalacja może pomieścić kilka osób, po dojściu do narożnika, każdy zostaje kompletnie sam. To, co wówczas dostrzega w układzie mrocznych ścian jest zaledwie dwoma zdeformowanymi odbiciami, które kryją w sobie wszystko — lęki, cierpienia, upadki, mroczną przeszłość i niejasną przyszłość

Zniekształcone widma odbijające się w konstrukcji dla jednych mogą być symbolami koszmaru, ale znajdą się też tacy, dla których — niczym w jaskini Platona — wszystko to zdaje się rzeczywistością i szansą… na odwrócenie się od prawdy.

——

Michał Smandek „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach — SACO Bienal de Arte Contemporáneo, Biblioteca Regional de Antofagasta, Antofagasta, Chile.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Rudzka, Muskała

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać, jak autorki Monika Muskała i Zyta Rudzka rozmawiają o przyjaźni i swojej twórczości.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.