Menu

„Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

Z Michałem Smandkiem, znanym i cenionym artystą sztuk wizualnych, mieliśmy okazję współpracować wielokrotnie. Tym bardziej cieszą nas światowej rangi ekspozycje, których jest częścią. W ostatnim czasie artysta wziął udział w SACO Bienal de Arte Contemporáneo w Chile, podczas którego zaprezentował instalację „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą”. Inspiracją, jak sam zdradził artysta, była publikacja “Strefa Mroku” Nony Fernández — chilijskiej pisarki, która opowiada o codziennym życiu w czasie rządów Augusto Pinocheta, przywódcy zbrodniczej junty, a także o ofiarach reżimu, torturach i znikających w zagadkowych okolicznościach ludziach.

Na dzieło „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” składają się dwie ciemne ściany lustrzane, które spotykając się w jednym punkcie i tworzą ciasny zaułek-pułapkę. Autor instalacji stawia niełatwe pytania: jak może czuć się ofiara? Ile przemocy potrzeba, aby zmienić człowieka w cień?

Mimo że instalacja może pomieścić kilka osób, po dojściu do narożnika, każdy zostaje kompletnie sam. To, co wówczas dostrzega w układzie mrocznych ścian jest zaledwie dwoma zdeformowanymi odbiciami, które kryją w sobie wszystko — lęki, cierpienia, upadki, mroczną przeszłość i niejasną przyszłość

Zniekształcone widma odbijające się w konstrukcji dla jednych mogą być symbolami koszmaru, ale znajdą się też tacy, dla których — niczym w jaskini Platona — wszystko to zdaje się rzeczywistością i szansą… na odwrócenie się od prawdy.

——

Michał Smandek „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach — SACO Bienal de Arte Contemporáneo, Biblioteca Regional de Antofagasta, Antofagasta, Chile.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.