Menu

Gwarki 2022

8—11 września 2022 / Tarnowskie Góry

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

Już za tydzień rozpoczyna się święto Tarnowskich Gór „Dni Gwarków”, czyli cztery dni wypełnione muzyką, zabawą i śmiechem. Pomysłodawcą „Dni Gwarków” był Antoni Gładysz, a po raz pierwszy świętowano w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej (obecnie: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej). Tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 8—11 września

Wystawy, koncerty, występ kabaretu Paranienormalni i pokaz sztucznych ogni, a dla dzieci i młodzieży szereg atrakcji: piknik, spektakle, biegi, zajęcia i zabawy interaktywne. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na tę okazję. Imprezę poprowadzą Mirosław Riedel i Dariusz Niebudek, a wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Czesław Mozil i Śląskie Smyki, Skaldowie, Małgorzata Ostrowska, Mrozu, Lady Pank, Smolasty, Nocny Kochanek czy Roksana Węgiel. W programie  znalazły się również występy lokalnych artystów: Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, Zespołu Tańca Nowoczesnego Tess, TG Big Bandu czy Orkiestry Reprezentacyjnej Gminy Miasteczko Śląskie.

W tym roku nie zabraknie także nieodzownego elementu wspólnego świętowania, czyli korowodu gwarkowskiego. Ulicami Tarnowskich Gór przejdą założyciele miasta i dawni mieszkańcy  (m.in. fundator herbu Jerzy Fryderyk Hohenzollern i członkowie słynnego niegdyś Bractwa św. Barbary), a także legendarne postaci i sławni goście.

Instytucja Kultury Ars Cameralis jest współorganizatorem wydarzenia, o którym szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.