Menu

Gwarki 2022

8—11 września 2022 / Tarnowskie Góry

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

Już za tydzień rozpoczyna się święto Tarnowskich Gór „Dni Gwarków”, czyli cztery dni wypełnione muzyką, zabawą i śmiechem. Pomysłodawcą „Dni Gwarków” był Antoni Gładysz, a po raz pierwszy świętowano w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej (obecnie: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej). Tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 8—11 września

Wystawy, koncerty, występ kabaretu Paranienormalni i pokaz sztucznych ogni, a dla dzieci i młodzieży szereg atrakcji: piknik, spektakle, biegi, zajęcia i zabawy interaktywne. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na tę okazję. Imprezę poprowadzą Mirosław Riedel i Dariusz Niebudek, a wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Czesław Mozil i Śląskie Smyki, Skaldowie, Małgorzata Ostrowska, Mrozu, Lady Pank, Smolasty, Nocny Kochanek czy Roksana Węgiel. W programie  znalazły się również występy lokalnych artystów: Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, Zespołu Tańca Nowoczesnego Tess, TG Big Bandu czy Orkiestry Reprezentacyjnej Gminy Miasteczko Śląskie.

W tym roku nie zabraknie także nieodzownego elementu wspólnego świętowania, czyli korowodu gwarkowskiego. Ulicami Tarnowskich Gór przejdą założyciele miasta i dawni mieszkańcy  (m.in. fundator herbu Jerzy Fryderyk Hohenzollern i członkowie słynnego niegdyś Bractwa św. Barbary), a także legendarne postaci i sławni goście.

Instytucja Kultury Ars Cameralis jest współorganizatorem wydarzenia, o którym szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Polecamy

 • 12.09.2023

  Koncert: The Necks

  Pierwsze ogłoszenie ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis! Zapraszamy na koncert australijskiego trio, którego hipnotyzujące brzmienia wymykają się opisom.

 • 07.09.2023

  „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

  Dzieło artysty z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pojawiło się na wystawie w Chile.

 • 25.08.2023

  Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter

  Materiał filmowy z Festiwalowej Gali Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.