Menu

Konkurs „Nasz Zabytek”

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

Od dzisiaj do 5 września mieszkańcy województwa śląskiego mogą zgłaszać propozycje w konkursie organizowanym przez Fundację Most the Most. Konkurs „Nasz Zabytek” nie tylko aktywuje lokalne społeczności, ale także daje im możliwość faktycznego wpływu na ochronę regionalnych zabytków. Łącząc siły z samorządami i właścicielami obiektów, Fundacja wspiera rewaloryzację zabytków, dzięki czemu zyskują nowe funkcje społeczne i stanowią płaszczyznę współpracy międzypokoleniowej.

Zwycięski zabytek może uzyskać dofinansowanie o wartości do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy fundusze na rewaloryzację i  zaadaptowanie obiektu zgodnie z pomysłem mieszkańców. Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego). W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.

Zabytek może zgłosić każdy: telefonicznie (+ 48 22 475 51 11 / +48 517 884 088) lub online — prosty formularz zgłoszeniowy jest dostępny TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Przy zgłoszeniu należy podać między innymi nazwę i adres obiektu, a także uzasadnienie wyboru oraz pomysł na nową funkcję. Zgłaszający musi załączyć do swojej propozycji również zdjęcie. Im więcej zgłoszeń na dany zabytek, tym większe szanse na jego zwycięstwo w konkursie.

Konkurs jest organizowany w poszczególnych województwach, by ostatecznie objąć cały kraj. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, do tej pory w konkursie zwyciężyły następujące zabytki: Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie), Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie), Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie), Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie), dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie), „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie), dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie), budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie), Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie), budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie). Wszystkie zgłoszone obiekty można zobaczyć na stronie internetowej Fundacji (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Szczegóły dotyczące konkursu można pobrać poniżej.

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.