Menu

Konkurs „Nasz Zabytek”

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

Od dzisiaj do 5 września mieszkańcy województwa śląskiego mogą zgłaszać propozycje w konkursie organizowanym przez Fundację Most the Most. Konkurs „Nasz Zabytek” nie tylko aktywuje lokalne społeczności, ale także daje im możliwość faktycznego wpływu na ochronę regionalnych zabytków. Łącząc siły z samorządami i właścicielami obiektów, Fundacja wspiera rewaloryzację zabytków, dzięki czemu zyskują nowe funkcje społeczne i stanowią płaszczyznę współpracy międzypokoleniowej.

Zwycięski zabytek może uzyskać dofinansowanie o wartości do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy fundusze na rewaloryzację i  zaadaptowanie obiektu zgodnie z pomysłem mieszkańców. Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego). W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.

Zabytek może zgłosić każdy: telefonicznie (+ 48 22 475 51 11 / +48 517 884 088) lub online — prosty formularz zgłoszeniowy jest dostępny TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Przy zgłoszeniu należy podać między innymi nazwę i adres obiektu, a także uzasadnienie wyboru oraz pomysł na nową funkcję. Zgłaszający musi załączyć do swojej propozycji również zdjęcie. Im więcej zgłoszeń na dany zabytek, tym większe szanse na jego zwycięstwo w konkursie.

Konkurs jest organizowany w poszczególnych województwach, by ostatecznie objąć cały kraj. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, do tej pory w konkursie zwyciężyły następujące zabytki: Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie), Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie), Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie), Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie), dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie), „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie), dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie), budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie), Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie), budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie). Wszystkie zgłoszone obiekty można zobaczyć na stronie internetowej Fundacji (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Szczegóły dotyczące konkursu można pobrać poniżej.

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.