Menu

Koncert: Kroke

20.06. / godz. 19:30
Teatr Ziemi Rybnickiej / Rybnik

Projekt „Śląskie! Europa!”

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z partnerami przygotowuje cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Śląskie! Europa!”. W ramach projektu Instytucja, razem z Województwem Śląskim, Miastem Rybnik i Teatrem Ziemi Rybnickiej, zaprasza na koncert Kroke, który odbędzie się 20 czerwca o godzinie 19:30 w Teatrze Ziemi Rybnickiej (Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1, Rybnik).

„Kroke” w jidysz znaczy „Kraków”. To właśnie w tym mieście spotkała się trójka przyjaciół, absolwentów tamtejszej Akademii Muzycznej, którzy zespół Kroke założyli. Początkowo Kroke kojarzone było z muzyką klezmerską (z silnymi wpływami bałkańskimi), obecnie artyści balansują pomiędzy gatunkami — w ich muzyce znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną.

Kariera muzyczna zespołu nabrała rozpędu podczas promocji debiutanckiej kasety „Kroke Klezmer Acoustic Music”. Na jednym z koncertów gościła bowiem aktorka Kate Capshaw, która — zachwycona występem — na kolejny zabrała swojego męża, Stevena Spielberga. Słynny reżyser nie dość, że zaprosił zespół na koncert „Survivors Reunion” realizowany w Jerozolimie dla ocalałych z listy Schindlera, to jeszcze przekazał kasetę Peterowi Gabrielowi, który kilka lat później zaprosił Kroke na koncert w ramach Festiwalu WOMAD. Potem wszystko potoczyło się już z górki: jeden z utworów znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Inland Empire” Davida Lyncha, a muzyka zespołu zdobywała kolejnych fanów i uznanie krytyków.

Do tej pory grupa wydała ponad dwadzieścia płyt, z których ostatnia — „Loud Silence” — ukazała się w 2022 roku. Kroke współpracowało z wybitnymi i uznanymi artystami: Nigelem Kennedym, Anną Marią Jopek, Diego Galazem, Urną Chahar Tugchi, Krzysztofem Herdzinem, Tomaszem Stańką, Edytą Gepper oraz orkiestrami: AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Sinfoniettą Cracovią, Västerås Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, Deutsches Filmorchester Babelsberg.

Bilety na koncert zespołu Kroke w cenie 60 zł są dostępne w kasie Teatru Ziemi Rybnickiej oraz TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Partner
Organizator
Współorganizator

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.