Menu

Koncert: Pablopavo i Ludziki

16.05. / godz. 19:00
Teatr Ziemi Rybnickiej / Rybnik

Śląskie! Europa!

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z partnerami przygotowuje cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym hasłem „Śląskie! Europa!”. W ramach projektu Instytucja, razem z Województwem Śląskim, Miastem Rybnik i Teatrem Ziemi Rybnickiej, zaprasza na koncert Pablopavo i Ludzików, który odbędzie się 16 maja o godzinie 19:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Pablopavo — czyli Paweł Sołtys — to jedna z najciekawszych i najbardziej kreatywnych postaci na mapie polskiej kultury. Urodził się w 1978 roku, a pierwszy zespół założył już w 1993. Grał i śpiewał w grupach Saduba, Magara, Sedativa, Vavamuffin, współtworzył również soundsystemy Ba-lan i istniejące do dziś Zjednoczenie. Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu płytach innych artystów. W 2017 roku Paweł Sołtys opublikował w Wydawnictwie Czarne zbiór opowiadań „Mikrotyki”, który był nominowany do nagród literackich Gdynia i Nike i został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Marka Nowakowskiego. Dwa lata później ukazała się druga książka Sołtysa z opowiadaniami — „Nieradość”.

W 2009 roku pojawił się krążek „Telehon”, debiut nowej formacji Sołtysa: Pablopavo i Ludziki, który z miejsca zebrał pozytywne recenzje, a wśród publiczności zyskał miano kultowego. Dwa lata później ukazała się kolejna płyta grupy — „10 piosenek” oraz album „Głodne kawałki”, nagrany przez Pablopavo w duecie z Praczasem. Z kolei 2014 rok to trzecia płyta zespołu — „Polor”, którą promowały single: „Koty”, „Mikołaj” oraz „Dancingowa piosenka miłosna” i kolejna solowa płyta Pablopavo — „Tylko”. Zwieńczeniem tego pracowitego roku był Paszport Polityki, przyznany Pablopavo w kategorii „Muzyka popularna”. W 2015 roku ukazały się dwie płyty: „Inity” — debiut kolektywu Zjednoczenie Soundsystem  (istniejącego od 2001 roku!) oraz „Wir” tria Pablopavo/Iwanek/Praczas. 2017 rok przyniósł czwartą płytę Pablopavo i Ludzików zatytułowaną „Ladinola”  (to na tej płycie znalazł się hit „Ostatni dzień sierpnia”), a w kolejnym roku ukazał się „Marginal”, czyli najbardziej dyskotekowy album grupy.

W 2019 roku został powołany do życia Naprawdę Duży Zespół, który zaprezentował swój materiał bez zapowiedzi, ale za to podczas festiwalowych koncertów. W tym samym roku Pablopavo i Ludziki wyruszyli w Pierwsze Warszawskie Tournee, podczas którego koncertowali w kolejnych dzielnicach Warszawy. W 2020 roku ukazało się wydawnictwo nagrane z Naprawdę Dużym Zespołem, zatytułowane „Wszystkie Nerwowe Piosenki”. Z kolei Pablopavo i Ludziki wydali jeszcze dwa albumy — „Mozaikę” (2022) i najnowszy — „Lakuna”, który ukazał się na początku kwietnia 2024 roku.

Bilety na koncert Pablopavo i Ludzików w cenie 60 zł są dostępne w kasie Teatru Ziemi Rybnickiej oraz TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Partner
Organizator
Współorganizatorzy

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.