Menu

Koncerty: CEL / Jessy Lanza

17.11. / G. 20:00
Jazz Club Hipnoza / Katowice

↑ Jessy Lanza, fot. Landon Yost

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Już 17 listopada czeka Was podwójna dawka wrażeń! W ramach tegorocznego Festiwalu Ars Cameralis wystąpi niezwykły duet CEL (Felix Kubin & Hubert Zemler) oraz kanadyjska piosenkarka Jessy Lanza.

Felix Kubin to jeden z najbardziej rozchwytywanych, wszechstronnych i zaskakujących twórców elektroniki. Zaczynał jeszcze jako nastolatek, tworzył autorskie płyty, soundtracki do słuchowisk radiowych, filmów i instalacji. Młodszy od niego Hubert Zemler to jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki niezależnej. Razem tworzą projekt CEL, którego druga płyta „Gegenwelt” ukazała się w kwietniu tego roku.

Jessy Lanza pierwszą płytę wydała dziesięć lat temu nakładem legendarnej brytyjskiej wytwórni Hyperdub. „Pull My Hair Back” od razu zwróciło uwagę krytyki i publiczności, a kolejne dwie płyty tylko potwierdziły ogromny talent artystki. Najnowszy album „Love Hallucionation” odkrywa nowe, odważniejsze oblicze Jessy.

Artyści wystąpią na scenie katowickiego Jazz Clubu Hipnoza, a bilety na oba koncerty w cenie 40 zł są dostępne na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Więcej o artystach można znaleźć poniżej. Do zobaczenia!

 

→ CEL: FELIX KUBIN (DE) & HUBERT ZEMLER 

Felix Kubin to jeden z najbardziej wszechstronnych, zaskakujących i ekscentrycznych niemieckich twórców muzyki elektronicznej. Muzykę zaczął nagrywać już jako dwunastolatek, a dwa lata później założył pierwszą kapelę o urokliwej nazwie Die Egozentrischen 2. Od tego czasu nagrywał, koncertował, tworzył muzykę do słuchowisk radiowych, filmów czy instalacji, a także tworzył dłuższe i bardziej efemeryczne projekty muzyczne, współpracował między innymi z Mitch & Mitch czy Wojtkiem Kucharczykiem. Młodszy od niego o ponad dekadę Hubert Zemler od młodości doskonalił grę na perkusji oraz zgłębiał tajniki improwizacji i eksperymentu. Współpracował między innymi z Johnem Tilburym, Wacławem Zimplem, Piotrem Kurkiem, Hasztag Ensemble czy Mitch & Mitch. Zemler jest cenionym interpretatorem muzyki nowej, improwizatorem, twórcą muzyki do filmów i animacji.

Wspólnie, jako CEL, muzycy wydali dwie płyty: w 2019 roku „CEL” oraz w kwietniu tego roku „Gegenwelt”, obie nakładem kultowej wytwórni Bureau B z Hamburga. Na najnowszym krążku zderzają ze sobą dwa nurty niemieckiej muzyki: rytmy Motorik 4/4 wykreowane przez Jakiego Liebezeita z Can i Klausa Dingera z Kraftwerku oraz loopów przywodzących na myśl wczesnych pionierów Neue Deutche Welle jak der Plan. Na płycie można również usłyszeć Mechatronikon — najnowszy instrument Kubina skonstruowany przez inżyniera Larsa Vaupela. Muzyka zespołu CEL to mieszanina dzikich, nieokiełznanych dźwięków rodem z kreskówek, hybrydy art rocka i soundtracka do filmu szpiegowskiego. CEL to wielowarstwowe utwory, w których — przy każdym kolejnym odsłuchu — odkrywa się nowe zaskakujące elementy

CEL — „Eiweißangriff”
→ JESSY LANZA

Kanadyjska piosenkarka i producentka, która pracowała jako nauczycielka muzyki. Jessy Lanza dorastała w muzycznej rodzinie, grała na pianinie i klarnecie, studiowała muzykę jazzową na Concordia University. Artystka zadebiutowała dziesięć lat temu albumem „Pull My Hair Back” w prestiżowej i kultowej brytyjskiej wytwórni Hyperdub. Dwie kolejne płyty, wydana w 2016 roku „Oh No” oraz „All the time” z 2020 roku, nie tylko potwierdziły talent Jessy , ale również zebrały pochwały od takich gigantów jak Pitchfork, Billboard, Fader czy Resident Advisor. 

Najnowsza płyta Lanzy — „Love Hallucionation” — jest potwierdzeniem ciągłej ewolucji jej brzmienia. Album odkrywa także nowe, odważniejsze oblicze artystki — powstał bowiem po przeprowadzce z San Francisco do słonecznego Los Angeles, gdzie Lanza na nowo odkryła siebie, nabrała pewności i zdecydowania. Eleganckie i kompletne brzmienie płyty jest jak powiew świeżego powietrza. Oprócz tanecznych rytmów „Love Hallucination” zawiera także duszne, przytłaczające utwory, które przypominają, że nie wolno uciszać własnych instynktów, kiedy człowiek zatraca się miłości.

Jessy Lanza — „Midnight Ontario”

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.