Menu

Spotkanie: Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska, Eliza Kącka

14.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Agnieszka Taborska, fot. monidło Krystyny Piotrowskiej

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na spotkanie o surrealizmie, w którym udział wezmą Jakub Kornhauser, Agnieszka Taborska i Eliza Kącka. Spotkanie, które będzie tłumaczone na polski język migowy, odbędzie się 14 listopada o godz. 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach, wstęp wolny.

Wznowiona ostatnio po wielu latach powieść „Trąbka do słuchania” Leonory Carrington narobiła trochę szumu, podobnie jak wydane wcześniej opowiadania „Siódmy koń” i proza Uniki Zürn. Czy surrealizm, chociaż w Polsce nigdy się nie zakorzenił, może być zatem odpowiedzią na dzisiejsze, trudne czasy?

 „Walcz z rutyną. Szukaj magii tam, gdzie inni jej nie widzą. (…) Obalaj wszelkie tabu, ćwicz wrażliwość, nie przestawaj być buntowniczką / buntownikiem” — dosyć heretycko doradza Agnieszka Taborska. Z kolei drugi gość, Jakub Kornhauser od wielu lat jest zafascynowany — prywatnie i naukowo — surrealizmem i ruchami awangardowymi. Z tymi wyjątkowymi specjalistami od surrealizmu, sztuki i literatury porozmawia autorka książek naukowych i prozatorskich oraz felietonistka „Tygodnika Powszechnego” Eliza Kącka. 

Więcej o uczestnikach spotkania można przeczytać poniżej.

JAKUB KORNHAUSER

Poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego — na Wydziale Polonistyki współtworzy Ośrodek Badań nad Awangardą, wykłada również w Instytucie Filologii Romańskiej. Specjalizuje się w historii ruchów awangardowych, szczególnie w krajach Europy Środkowej. Redaktor i autor kilku monografii naukowych i tomów esejów poświęconych awangardzie, ostatnio wydał „Niebezpieczne krajobrazy. Surrealizm i po surrealizmie” (2022). Autor siedmiu tomów poetyckich, za „Drożdżownię” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (2016), do której nominowany był także za „Dziewięć dni w ścianie” (2019). W 2020 roku opublikował „Premie górskie najwyższej kategorii”, czyli zapis pasji kolarskiej przełożony na język eseju, uhonorowany m.in. Nagrodą Znaczenia.  Tłumaczył poezję i prozę surrealistów, w tym książki Henriego Michaux, Gherasima Luki, Gellu Nauma czy Miroljuba Todorovicia.

↑ fot. Rafał Latoszek

AGNIESZKA TABORSKA

Pisarka, tłumaczka, historyczka sztuki, specjalistka od surrealizmu. Debiutowała w 1995 roku książką „Polubić muzykę country. Dziennik amerykańskiej podróży”. Od tego czasu opublikowała ponad dwadzieścia książek — opowiadań („Wieloryb, czyli przypadek obiektywny”, 2010, „Nie tak jak w raju”, 2013), mistyfikacji literackich („Senny żywot Leonory de la Cruz”, 2004, „Niedokończone życie Phoebe Hicks”, 2013), esejów (między innymi: „Abecadło Topora”, 2005, „Okruchy amerykańskie”, 2006, „Paryż surrealistyczny”, 2017, „Miejsce wybrane”, 2019, „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny jak przeżyć”, 2021), baśni dla dzieci (m.in. „Blues Nosorożca”, 2008, „Licho i inni”, 2014, „Nie ma to jak sąsiedzi”, 2019). Jej twórczość tłumaczona była na francuski, angielski, niemiecki, hiszpański, słowacki, japoński i koreański. Na podstawie jej utworów powstały filmy i przedstawienia teatralne.

↑ monidło Krystyny Piotrowskiej

ELIZA KĄCKA

Adiunktka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek naukowych „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012) oraz „Lektura jako spotkanie. Brzozowski — tekst — metoda” (2017), a także tomów prozatorskich „Elizje” (2017), „po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022) i książki eseistycznej „Idiomy” (2023). Współredaktorka antologii poezji najnowszej „Poeci i poetki przekraczają granice” (2011), redaktorka wyborów poezji mniej współczesnej (m.in. Cypriana Norwida, Anny Świrszczyńskiej, Henryki Łazowertówny). Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

↑ fot. Mirosław Kaźmierczak

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.