Menu

Kosmiczne wykłady — Katarzyna Czeczot i Jędrzej Burszta

16 listopada / 18 listopada 2021 / godz. 18:00
Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

↑ fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na niepowtarzalną okazję, by posłuchać o humanistycznych aspektach Kosmosu. W ramach kosmicznych spotkań podczas ⅩⅩⅩ Festiwalu Ars Cameralis przygotowaliśmy dla Was między innymi dwa wykłady, na których będzie można dowiedzieć się więcej o „Lewej ręce ciemności” Ursuli K. Le Guin oraz wpływie ciał niebieskich na nasze życie.

→ 16 listopada (wtorek) , godz. 18:00
Katarzyna Czeczot: O wpływach ciał niebieskich. Wstęp do astrologii politycznej

Kulturoznawczyni, profesorka Instytutu Badań Literackich PAN Katarzyna Czeczot przyjrzy się astrologii, jako nauce wyklętej z dyskursu naukowego dopiero u progu nowoczesności. Wcześniej uznanej dyscyplinie akademickiej, która bazowała na ustaleniach astronomii i miała rejestrować wpływ ciał niebieskich na życie na Ziemi. Jak twierdzi autorka wykładu: „Katastrofa klimatyczna każe na nowo postawić pytanie, czym była i czym mogłaby być dziś astrologia — jako forma wiedzy o naszych relacjach z kosmosem”.

→ 18 listopada (czwartek), godz. 18:00 / Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
Jędrzej Burszta: O „Lewej ręce ciemności” Ursuli K. Le Guin

Amerykanista, doktor nauk humanistycznych, etnograf, pisarz i teoretyk Jędrzej Burszta opowie o „Lewej ręce ciemności”, kultowej powieści Ursuli K. Le Guin. Powieści, która dzisiaj jest już klasykiem gatunku, a losy mieszkańców planety Gethem — mimo pięćdziesięciu lat, które minęły od pierwszego wydania książki — pozostają wyjątkowo aktualne.

→ Oba wykłady odbędą się na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach, wstęp wolny. Wydarzenia będą również dostępne online na stronie Festiwalu oraz na kanale Instytucji na portalu YouTube.

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.