Menu

O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey

09.11. / G. 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA / Katowice

↑ Yannick Vey, „Les Soupirantes du démonologue” [Westchnienia demonologa], fragment, fot. L'Assaut de la menuiserie

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Wystawa jest efektem francusko-polskiej wymiany artystycznej, w której udział wzięli Yannick Vey i Michał Smandek. Chociaż twórczość artystów jest odmienna, to można odnaleźć w niej zaskakujące podobieństwa zakorzenione w wielkich, europejskich prądach artystycznych i intelektualnych. Vey i Smandek zapraszają do odkrywania bogactwa znaczeń poprzez formy figuratywne i abstrakcyjne, a konfrontacja dwóch pozornie heterogenicznych światów pozwala odbiorcy zgłębić holistyczne pojęcie człowieka i jego relację z naturą. Wizje artystów przecinają się i uzupełniają, otwierając tym samym nowe perspektywy dla refleksji oraz dialogu między kulturami francuską i polską.

U podstaw projektu leżą wspólne peregrynacje, jakie artystom zaproponowali kuratorzy projektu Marek Zieliński i Vincent Gobber. Mit Orfeusza, studia przyrodnicze Jana Dzierżona to bezpośrednie inspiracje. Pasieka postrzegana jest tu jako obiekt, instalacja artystyczna. „Pszczoły zostały zniewolone przez człowieka” mówią artyści. Pszczoły niejako stają się twórcami sztuki — wartości i form uważanych za doskonałe, jak sześciokąt obserwowany w plastrze pszczelego wosku. Artyści zastanawiają się nad socjologicznymi i antropologicznymi aspektami życia owadów, ich współistnienia z człowiekiem.

Spotkanie Yannicka Veya i Michała Smandka podczas rezydencji w siedzibie Stowarzyszenia L’Assaut de la menuiserie w Saint-Étienne we wrześniu tego roku było wynikiem niemal rocznej współpracy Stowarzyszenia i Instytucji Kultury Ars Cameralis. Pierwsza odsłona ich wspólnych działań pod tytułem „Repartir sans se retourner” [Odejść, nie oglądając się za siebie] odbyła się w terminie 21 września — 20 października. Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach jest drugą, rozszerzoną odsłoną tego projektu. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 9 listopada o godzinie 18:00, wstęp wolny. Wernisaż będzie tłumaczony na polski język migowy, a wystawa będzie dostępna do 10 grudnia 2023 roku.

Wybrane prace Michała Smandka są częścią projektu „Duch roju – cykl rzeźb i płaskorzeźb” zrealizowanego w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury

MICHAŁ SMANDEK

Artysta wizualny, który zajmuje się współzależnością działań człowieka i natury, podejmuje krytyczną refleksję dotyczącą antropocentryzmu i materializmu, zwraca uwagę na degradację środowiska naturalnego. Jego praktyka opiera się na doświadczeniach podróży. Zaprasza i angażuje miejscowe społeczności do wspólnych działań, dokonuje modyfikacji przestrzennych krajobrazu, przekłada na język sztuki zaobserwowane w przyrodzie zależności. Stosuje strategie i metody pracy, podczas których zaciera granicę między ingerencją a „zauważeniem”, czyli napotkaną sytuacją o wysokim współczynniku sztuki. Od kilku lat współpracuje z pszczołami, bada ich sposób pracy i porozumiewania się. Tworzy rzeźby, instalacje, fotografie, inicjuje działania kolektywno-performatywne.

YANNICK VEY

Artysta wizualny, którego proteuszowe prace oscylują między tym, co ambitne, a tym, co dyskretne. Można tu znaleźć „coś żywego i martwego jednocześnie”, co było obsesją Alberto Giacomettiego. W swojej twórczości Vey zajmuje się mitologicznymi i średniowiecznymi przedstawieniami, a także ikonami sztuki współczesnej i tradycją erotyczną. Wyznaje libertariańskie przekonania, walczący z utrzymywaniem się pewnych nierówności. Artysta zabiera nas na próg tego, co nieznane, jak czarne dziury fizyki kwantowej, które tak bardzo go fascynują.

Organizator
Współorganizator
Partner

Polecamy

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 17.01.2025

    Spotkanie autorskie

    Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie „Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.