Menu

Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

↑ „The Standoff”, Paignton, 2015, fot. Roger A. Deakins

25 listopada / godz. 18:00
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Sir Roger A. Deakins od ponad pięciu dekad opowiada historie za pomocą obrazów. W tym czasie współpracował z wielkimi reżyserami i aktorami przy ponad pięćdziesięciu filmach, stworzył niezapomniane kadry, zdobył ponad sto nagród i wyróżnień (w tym piętnaście nominacji do Oscara® i dwie statuetki). Ten znakomity operator filmowy już niedługo da się poznać z zupełnie innej strony. W ramach wystawy „Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża” zostaną zaprezentowane czarno-białe fotografie artysty.

Roger A. Deakins przygląda się światu z zaciekawieniem. Godzinami spaceruje, uzbrojony w aparat fotograficzny i obserwuje. Przypatruje się miejscom, ludziom i zdarzeniom niemal z ukrycia. Dzięki czemu pokazuje świat w formie czystej. Nie ma tu pozowania, wymuszonych min czy udawania — jest za to idealnie uchwycony moment.

Jak przyznaje sam artysta, już sam wybór uwiecznianego przedmiotu ujawnia informacje o fotografującym. Bowiem każdy postrzega rzeczywistość inaczej. Przyciągają nas obrazy, które przemawiają do nas na poziomie osobistym, intymnym. Na wystawie zostanie pokazanych ponad 50 fotografii, które pokażą świat widziany oczami Rogera A. Deakinsa. Powidoki świata, który już nie istnieje — życie na farmie i angielskiej wsi w latach 70. ⅩⅩ wieku. Świat tuż obok — obrazy powstałe w trakcie filmowych podróży artysty po świecie czy podczas spacerów w rodzinnym Devon. Prezentowane zdjęcia pozwalają dojrzeć prostotę i radość w codzienności, są także dowodem poczucia humoru twórcy, ironicznego podejścia do rzeczywistości i prawdziwie angielskiej wrażliwości.

Wystawa powstała na kanwie albumu fotograficznego „Byways”, wydanego we wrześniu 2021 roku przez prestiżowe włoskie wydawnictwo Damiani. Na wystawie zostaną również zaprezentowane zupełnie nowe, wcześniej niepublikowane zdjęcia.

→ Wernisaż odbędzie się 25 listopada o godzinie 18:00 w katowickiej Galerii Rondo Sztuki.
→ Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny.

→ Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego

→ Wartość dofinansowania w ramach zadania (2022): 91400,00 PLN

→ Wartość całkowita zadania 210320,00 PLN

SIR ROGER A. DEAKINS — BIOS

Światowej sławy brytyjski operator filmowy, znany z wieloletniej współpracy m.in. z Samem Mendesem, Denisem Villeneuvem czy braćmi Coen. Urodził się w Torquay w angielskim hrabstwie Devon, uczęszczał do Bath Academy of Art i National Film School w Beaconsfield. Po studiach Deakins zajął się kinematografią — zaczynał od filmów dokumentalnych, by ostatecznie poświęcić się fabule. Był piętnaście razy nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, statuetkę Oscara® otrzymał dwukrotnie — za filmy „Blade Runner 2049” (2017) oraz „1917” (2019). Wśród najsłynniejszych filmów, do których Roger Deakins stworzył zdjęcia znaleźć można takie dzieła, jak „Skazani na Shawshank” (1994), „Fargo” (1996), „Big Lebowski” (1998), „Piękny umysł” (2001), „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007), „Lektor” (2007), „Prawdziwe męstwo” (2010), „Skyfall” (2012) czy „Sicario” (2015). Wkrótce do kin trafi film „Imperium światła”, kolejny efekt współpracy z Samem Mendesem.

Zanim rozpoczął naukę w National Film School i zajął się tworzeniem zdjęć do filmu, Deakins spędził rok w północnym Devon, gdzie dokumentował życie na farmie i angielskiej wsi. To doświadczenie umocniło jego pasję do fotografii, która narodziła się jeszcze podczas nauki w Bath Academy of Art. To właśnie tam gościnne wykłady miał słynny angielski fotograf Roger Mayne (znany chociażby z dokumentowania londyńskich ulic). Spotkanie z Maynem było dla Deakinsa pewnym przełomem i wielką inspiracją. W 2021 roku nakładem prestiżowego włoskiego wydawnictwa Damiani ukazał się album fotograficzny „Byways”, w którym po raz pierwszy zostały zaprezentowane jego prace. Album okazał się prawdziwym hitem, od momentu wydania miał już kilka dodruków. W wolnym czasie Deakins — jeśli akurat nie spaceruje z aparatem fotograficznym — wędkuje.

Organizatorzy
Współorganizatorzy:
Partnerzy:
Współpraca:

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.