Spektakl: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt
28.11. / G. 19:00
Teatr Rozrywki / Chorzów
↑ fot. Andrzej Grabowski
ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis
Zapraszamy na spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, czyli zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów, które zdobyło Nagrodę Złoty Yorick za najlepszą polską inscenizację na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022. Spektakl w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz kolektywu bodytalk odbędzie się w ramach projektu „Więcej światła!”, który w tym roku eksploruje rolę światła i koloru w procesie kreowania scenicznego świata. Bilety są dostępne TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Polski Teatr Tańca oraz kolektyw bodytalk zderzają ekstatyczny i wyzwalający taniec z duszną rzeczywistością pandemii. Przywołują słynny dramat Szekspira, by zwielokrotnić tytułową parę bohaterów i opowiedzieć jednocześnie kilka historii miłosnych o tym samym tragicznym finale. Analogia pomiędzy plagą koronawirusa i epidemiami czasów renesansu jest budowana wielozmysłową paletą środków. Muzyka na żywo, szept i krzyk, imponująca gra światłem, karnawałowe kostiumy i eksplodujący młodzieńczą energią ruch tworzą ekspresyjną przestrzeń dla najbardziej uniwersalnych ludzkich doświadczeń: miłości i śmierci. Tytułowe Traumstadt balansuje pomiędzy miastem marzeń i miastem traum, w którym odwieczna potrzeba bliskości zderza się z przymusem społecznego dystansu, skazującego na samotność i fizyczne oddalenie.
Reżyseria i choreografia: Yoshiko Waki
Dramaturgia: Rolf Baumgart
Światła: Przemysław Gapczyński, Nanako Oizumi, Dariusz Szych
Muzyka: Damian Pielka
Tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Bartosz Dopytalski, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo NamKung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk
POLSKI TEATR TAŃCA W POZNANIU
Został założony w 1973 roku przez Conrada Drzewieckiego i jest najstarszym teatrem tańca w Polsce. Od 2016 roku dyrektorką Polskiego Teatru Tańca jest Iwona Pasińska — tancerka, choreografka, pedagożka, doktorka teatrologii, wieloletnia pierwsza solistka teatru. Autorska koncepcja programowa Pasińskiej opiera się na interdyscyplinarności, twórczym eksperymentowaniu oraz inspiracjach filmem tańca i społecznym teatrem tańca.
KOLEKTYW BODYTALK
Został założony w 2008 roku przez Rolfa Baumgarta — reżysera, kompozytora i autora librett operowych oraz Yoshiko Waki — choreografkę i solistkę niemieckich teatrów operowych i grup alternatywnych, niegdyś członkinię słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. Dla tego austriackiego tancerza, choreografa i reżysera teatr był narzędziem krytyki norm społecznych i politycznych, a tworzone przez niego spektakle były bliskie formule nowego brutalizmu. Prowokacyjne, przesycone silnymi emocjami środki wyrazu, określane przez niemieckich krytyków tańca jako „dionizyjskie”, są również znakiem rozpoznawczym kolektywu bodytalk.