Menu

Spotkanie: Aneta Kamińska, Zbigniew Machej, Monika Glosowitz

18.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Aneta Kamińska, fot. Bartosz Bańka dla IKM

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

„Herezje/ marzenia” — taką nazwę nosi poetycka seria, którą będziemy wydawać w ramach Festiwalu Ars Cameralis. Wracamy do starego, dobrego zwyczaju publikacji twórczości naszych festiwalowych gości, ale w trochę innej formule. Wizualnie dwie pierwsze publikacje nawiązują do tomów wydanych kilka lat temu — zwłaszcza książek Tomaža Šalamuna. Nie ma się zresztą co dziwić, za projekt graficzny dwóch pierwszych tomów w nowej serii ponownie odpowiada Wojciech Kucharczyk!

W tym roku wielka inauguracja „Herezje / marzenia”. Na pierwszy ogień aż dwie książki: „Iskierka w tunelu” Zbigniewa Macheja oraz „Portret słońca w schronie przeciwbombowym” Daryny Hładun i Lesyka Panasiuka (który również odpowiadał za warstwę wizualną) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej. Oba tomy są niezwykle aktualne — Machej komentuje rzeczywistość, a Hładun i Panasiuk we wspólnych wierszach opowiadają o wojnie w Ukrainie.

I właśnie o tych dwóch książkach ze Zbigniewem Machejem i Anetą Kamińską porozmawia Monika Glosowitz. A dlaczego właśnie w Pszczynie? Pszczyna jest miastem partnerskim Buczy, z której pochodzą Hładun i Panasiuk.

Spotkanie odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny. Więcej o uczestnikach spotkania można przeczytać poniżej.

ANETA KAMIŃSKA

Poetka, tłumaczka poezji ukraińskiej, autorka ośmiu książek poetyckich. Redaktorka i tłumaczka trzech antologii poezji ukraińskiej. Przekładała Nazara Honczara, Hałynę Tkaczuk, Chrystię Wenhryniuk, Borysa Humeniuka, Lubow Jakymczuk, Julię Stachiwskią, Wasyla Hołoborodkę, Emmę Andijewską, Katerynę Kałytko, Hałynę Kruk, Juliję Musakowską, Irynę Wikyrczak, Ołeha Kocarewa, Irynę Szuwałową, Mariannę Kijanowską, Lesyka Panasiuka, Olafa Clemensena. Za swoją twórczość była nominowana między innymi do Nagrody Literackiej Nike. Laureatka „Literatury na Świecie” za przekłady poezji Julii Stachiwskiej.

→ fot. Bartosz Bańka dla IKM

ZBIGNIEW MACHEJ

Poeta, tłumacz, eseista. Absolwent polonistyki i religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasach PRL-u współpracował z opozycją demokratyczną i niezależnym ruchem wydawniczym. Po 1989 roku pracował jako dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata, a od 2014 roku zajmuje się głównie pracą pisarską, publicystyczną i translatorską. Autor kilkunastu zbiorów wierszy, w tym najnowszego „2020” (2021), oraz zbioru esejów „Praga in flagranti” (2023). Współpracował z „bruLionem”, „Literaturą na Świecie” i „Przekrojem”, a jego eseje były publikowane w „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie Politycznym” czy „Herito”. Tłumaczył na język polski wiersze z czeskiego (Tranoscius, Petr Král), słowackiego (Ján Ondruš, Ivan Štrpka, Štefan Strážay) i angielskiego (Thomas Traherne, John Clare).

→ fot. Józef Klekowski

MONIKA GLOSOWITZ

Badaczka literatury, działaczka społeczna, tłumaczka. Pracuje jako adiunktka w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Doktorat co-tutelle w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i gender studies obroniła w Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie w Oviedo. W 2019 roku opublikowała „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet” (2019), za które w 2020 roku otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką — Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Od 2022 roku jest jurorką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Przez wiele lat redagowała dział poetycki „artPapieru” i współpracowała z kwartalnikiem „Opcje”.

→ fot. Katarzyna Kaczmarczyk

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.