Menu

BAFTA 2023 Shorts

13.11. / 20.11. / G. 18:00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej / Katowice

↑ fot. kadr z filmu „Bazigaga” reż. Jo Ingabire Moys

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku. Ponownie zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Pokazy odbędą się w poniedziałki 13 listopada i 20 listopada o godzinie 18:00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy pod adresem: info@arscameralis.pl

Sześć niezwykłych opowieści fabularnych i animowanych, dzięki którym poznamy losy obiecującej szefowej kuchni, czwórki niecodziennych przyjaciół, szamanki podczas zawieruchy wojennej, marynarza na Oceanie Indyjskim, poszukującej inspiracji Marthy czy dwóch braci, którzy ponownie zbliżą się po śmierć matki. Każda z tych historii pokazuje w inny sposób, jak jedno spotkanie może wpłynąć na całe życie i całkowicie je odmienić. Pokazy są realizowane we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council.

Pokazy będą trwać około 114 minut, rekomendowany wiek uczestników wynosi: 15+. Poniżej znajduje się szczegółowy program i opisy filmów.

„Bazigaga” | fabuła

„Bazigaga”
reż. Jo Ingabire Moys
26 min | fabuła

Rwanda, 1994. Wojna domowa zbiera swoje żniwo, a ludobójstwo się nasila. Pastor Karembe i jego młoda córka uciekają przed milicją i znajdują schronienie w chatce szamanki o imieniu Bazigaga. Kobieta budzi postrach wśród lokalnej społeczności, a uwięzieni z nią bohaterowie będą musieli przetrwać za wszelką cenę.

„Bus Girl” | fabuła

„Bus Girl”
reż. Jessica Henwick
11 min | fabuła

Podążamy za młodą, aspirującą szefową kuchni June, która na razie musi zadowolić się rolą kelnerki i pomocy kuchennej w prestiżowej restauracji. Pod koniec kolejnego męczącego dnia June stanie przed szansą, która może odmienić całe jej życie.

„Chłopiec, kret, lis i koń” | animacja

„Chłopiec, kret, lis i koń”
reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy
34 min | animacja

Niecodzienne spotkanie czwórki nieznajomych. Kret, lis i koń pomagają małemu chłopcu odnaleźć dom. Pokonują przeciwności losu, dzielą się mądrością, doświadczeniem i wiedzą o życiu. Podczas wspólnej podróży nieoczekiwanie połączą ich więzy przyjaźni, dzięki którym zrozumieją, co tak naprawdę jest ważne.

„Irlandzkie pożegnanie” | fabuła

„Irlandzkie pożegnanie”
reż. Tom Berkeley, Ross White
23 min | fabuła

Czarna komedia, której akcja rozgrywa się na farmie w Irlandii Północnej. Dwóch braci —  Turlough i Lorcan — spotyka się po śmierci matki. Marzeniem Lorcana jest dalsza uprawa ziemi, na której się wychował. Jednak Turlough postanawia wysłać go pod opiekę ciotki, mieszkającej na drugim końcu wyspy. Kiedy dobroduszny ksiądz O’Shea przekazuje im listę z marzeniami matki, bracia postanawiają spełnić je wspólnie.

„Middle Watch” | animacja

„Middle Watch”
reż. John Stevenson, Aiesha Penwarden
12 min | animacja

Podczas warty, gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego, pewien marynarz musi zmierzyć się ze swoimi demonami — strachem, stratą, samotnością. Równocześnie musi zachować czujność: szukać na horyzoncie wrogich okrętów, a w wodzie wypatrywać śladów torped. Martwe godziny nocy przerwie niespodziewane spotkanie. Animacja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami drugiej wojny światowej.

„Your Mountain is Waiting” | animacja

„Your Mountain is Waiting”
reż. Hannah Jacobs
8 min | animacja

Dzień z życia Marthy, która przestała słuchać intuicji, a jej życie stało się nijakie. Dziwne spotkanie wywróci wszystko do góry nogami, a Martha zacznie akceptować to, co niewytłumaczalne. Gdy wyruszy w podróż w poszukiwaniu samoświadomości, odkryje zupełnie nowy świat i znowu zacznie ufać swoim instynktom.

Współorganizatorzy

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.