Menu

BAFTA 2023 Shorts

13.11. / 20.11. / G. 18:00
Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej / Katowice

↑ fot. kadr z filmu „Bazigaga” reż. Jo Ingabire Moys

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Dwa pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku. Ponownie zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Pokazy odbędą się w poniedziałki 13 listopada i 20 listopada o godzinie 18:00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy pod adresem: info@arscameralis.pl

Sześć niezwykłych opowieści fabularnych i animowanych, dzięki którym poznamy losy obiecującej szefowej kuchni, czwórki niecodziennych przyjaciół, szamanki podczas zawieruchy wojennej, marynarza na Oceanie Indyjskim, poszukującej inspiracji Marthy czy dwóch braci, którzy ponownie zbliżą się po śmierć matki. Każda z tych historii pokazuje w inny sposób, jak jedno spotkanie może wpłynąć na całe życie i całkowicie je odmienić. Pokazy są realizowane we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council.

Pokazy będą trwać około 114 minut, rekomendowany wiek uczestników wynosi: 15+. Poniżej znajduje się szczegółowy program i opisy filmów.

„Bazigaga” | fabuła

„Bazigaga”
reż. Jo Ingabire Moys
26 min | fabuła

Rwanda, 1994. Wojna domowa zbiera swoje żniwo, a ludobójstwo się nasila. Pastor Karembe i jego młoda córka uciekają przed milicją i znajdują schronienie w chatce szamanki o imieniu Bazigaga. Kobieta budzi postrach wśród lokalnej społeczności, a uwięzieni z nią bohaterowie będą musieli przetrwać za wszelką cenę.

„Bus Girl” | fabuła

„Bus Girl”
reż. Jessica Henwick
11 min | fabuła

Podążamy za młodą, aspirującą szefową kuchni June, która na razie musi zadowolić się rolą kelnerki i pomocy kuchennej w prestiżowej restauracji. Pod koniec kolejnego męczącego dnia June stanie przed szansą, która może odmienić całe jej życie.

„Chłopiec, kret, lis i koń” | animacja

„Chłopiec, kret, lis i koń”
reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy
34 min | animacja

Niecodzienne spotkanie czwórki nieznajomych. Kret, lis i koń pomagają małemu chłopcu odnaleźć dom. Pokonują przeciwności losu, dzielą się mądrością, doświadczeniem i wiedzą o życiu. Podczas wspólnej podróży nieoczekiwanie połączą ich więzy przyjaźni, dzięki którym zrozumieją, co tak naprawdę jest ważne.

„Irlandzkie pożegnanie” | fabuła

„Irlandzkie pożegnanie”
reż. Tom Berkeley, Ross White
23 min | fabuła

Czarna komedia, której akcja rozgrywa się na farmie w Irlandii Północnej. Dwóch braci —  Turlough i Lorcan — spotyka się po śmierci matki. Marzeniem Lorcana jest dalsza uprawa ziemi, na której się wychował. Jednak Turlough postanawia wysłać go pod opiekę ciotki, mieszkającej na drugim końcu wyspy. Kiedy dobroduszny ksiądz O’Shea przekazuje im listę z marzeniami matki, bracia postanawiają spełnić je wspólnie.

„Middle Watch” | animacja

„Middle Watch”
reż. John Stevenson, Aiesha Penwarden
12 min | animacja

Podczas warty, gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego, pewien marynarz musi zmierzyć się ze swoimi demonami — strachem, stratą, samotnością. Równocześnie musi zachować czujność: szukać na horyzoncie wrogich okrętów, a w wodzie wypatrywać śladów torped. Martwe godziny nocy przerwie niespodziewane spotkanie. Animacja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami drugiej wojny światowej.

„Your Mountain is Waiting” | animacja

„Your Mountain is Waiting”
reż. Hannah Jacobs
8 min | animacja

Dzień z życia Marthy, która przestała słuchać intuicji, a jej życie stało się nijakie. Dziwne spotkanie wywróci wszystko do góry nogami, a Martha zacznie akceptować to, co niewytłumaczalne. Gdy wyruszy w podróż w poszukiwaniu samoświadomości, odkryje zupełnie nowy świat i znowu zacznie ufać swoim instynktom.

Współorganizatorzy

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.