Menu

Spotkanie: Markiewka, Surmiak-Domańska, Ochędowska

↑ Katarzyna Surmiak-Domańska, fot. Albert Zawada

22 listopada / godz. 19:00
WOLNO / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci, podczas którego rozmawiać będą: filozof i publicysta Tomasz Markiewka, reporterka i dziennikarka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz dziennikarka i redaktorka Monika Ochędowska. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 listopada o godzinie 19:00 w katowickim Wolno (ul. Kochanowskiego 14), wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Z pamięcią bywa różnie: wiele historii, opowieści rodzinnych, wspomnień nam umyka, część pamiętamy, ale inaczej niż było naprawdę. W przeciągu roku w Wydawnictwie Czarne ukazały się dwie poruszające książki, obie poświęcone właśnie kwestii pamięci i — co ciekawe — w obu punktem wyjścia była postać babci. Reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska zaczęła zastanawiać się nad losem swojej babci Franciszki, która w rodzinnych opowieściach wręcz nie istniała. Z kolei filozof i publicysta Tomasz Markiewka zrekonstruował losy swojej babci Anny, która wprowadziła go w świat opowieści. Obydwie książki opowiadają o historii społeczeństwa, a nawet kraju, poprzez historię jednostki. Czy pamięć można odnaleźć, odzyskać? Jaką rolę w życiu człowieka i jego rodziny spełnia pamięć?

TOMASZ MARKIEWKA — bios

Filozof, publicysta, tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek „Język neoliberalizmu” (2017), „Gniew” (2020), „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021) oraz „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki” (2022). Tłumaczył na język polski m.in. takich autorów, jak Carl Rhodes, Peter Bloom, Robert H. Frank, Philip J. Cook czy Slavoj Žižek.

KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA — bios

Reporterka, dziennikarka, autorka książek non-fiction, z wykształcenia romanistka. Od 1995 roku jest związana z „Gazetą Wyborczą”. Publikuje reportaże, wywiady i eseje, głównie dla „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów” oraz „Książek. Magazynu do czytania”. W swoich tekstach przeciwstawia się kulturze patriarchatu, klerykalizmowi, a także bada zjawisko odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Autorka książek reporterskich: „Beznadziejna ucieczka przed Basią” (2007), „Żyletka” (2011), „Mokradełko” (2012), „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015) oraz biografii „Kieślowski. Zbliżenie” (2018). W 2021 roku wydała „Czystkę”, reporterską próbę zagłębienia się w historię własnej rodziny, a zarazem trudne losy polsko-ukraińskie. Współpracuje z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu jako wykładowczyni i tutorka, jest także jurorką konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Mieszka w Warszawie, a jej drugim domem jest Puszcza Białowieska.

fot. Albert Zawada

MONIKA OCHĘDOWSKA — bios

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

↑ fot. Grażyna Makara

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.