Menu

Spotkanie: Wit Szostak, Monika Ochędowska

↑ Wit Szostak, fot. Ola Snopkowska

17 listopada / godz. 19:00
WOLNO / Katowice

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Witem Szostakiem, które odbędzie się w czwartek, 17 listopada o godzinie 19:00 w katowickim Wolno (ul. Kochanowskiego 14). Wstęp na spotkanie, które poprowadzi Monika Ochędowska, jest bezpłatny. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Wit Szostak debiutował w 1999 roku opowiadaniem opublikowanym na łamach „Nowej Fantastyki”. Pierwsze powieści autora, cykl o Smoczogórach, także były utrzymane w nurcie fantastyki czy realizmu magicznego. Jednak ramy literatury gatunkowej były dla Szostaka za wąskie, dosyć szybko zaczął je przekraczać i łamać schematy. W swojej ostatniej powieści „Szczelinami”, wydanej w 2022 roku, eksperymentuje z formą: oto bowiem daje nam prozę, która w zasadzie jest poezją — kilka tomów wierszy pisanych przez narratorkę, które układają się w prozę. Mężczyzna wcielający się w kobietę? Prozaik piszący powieść wierszem? To arcyciekawy punkt wyjścia do rozmowy o twórczości Wita Szostaka.

WIT SZOSTAK — bios

Autor powieści, opowiadań i dramatów, nominowany do Nagrody Literackiej Nike („Fuga”, 2012) i Paszportów Polityki („Sto dni bez słońca”, 2014). Jego powieść „Dumanowski” posłużyła jako kanwa całodziennego słuchowiska na antenie Radia Kraków (reż. Jan Klata) oraz inscenizacji w Teatrze Starym w Krakowie (reż. Konrad Dworakowski, Sebastian Krysiak). Z kolei dramat „Pogłosy”, wyróżniony w konkursie Strefy Kontaktu w 2019 roku, doczekał się premiery na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor, Tomasz Hynek). Ostatnio wydał powieść „Szczelinami” (2022). Jako Dobrosław Kot pracuje na uczelni i publikuje teksty filozoficzne, ostatnio „Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach” (2020). Mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci.

MONIKA OCHĘDOWSKA — bios

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Rudzka, Muskała

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać, jak autorki Monika Muskała i Zyta Rudzka rozmawiają o przyjaźni i swojej twórczości.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.