Menu

Spotkanie z Najwanem Darwishem i Johnem Darnielle

16 listopada 2018, G. 19:00
Miejscownik. Tygiel Kulturalny / Katowice

↑ Brzoska/Marciniak/Markiewicz, fot. Marcin Mońka

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis

Już dzisiaj zapraszamy na spotkanie literackie z wyjątkowym palestyńskim poetą Najwanem Darwishem oraz Johnem Darnielle — pisarzem i wokalistą amerykańskiej grupy The Mountain Goats. Spotkanie odbędzie się w Miejcowniku, nowej lokalizacji na kulturalnej mapie Katowic, a poprowadzi je Szymon Kloska.

Tuż po spotkaniu muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką, czyli koncert projektu Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Bilety dostępne na portalach Biletomat, Ticketmaster, Ticketportal oraz w Miejscowniku.

Więcej o artystach

Najwan Darwish

Ma czterdzieści lat i jest palestyńskim poetą, redaktorem i wydawcą. Jego wiersze przetłumaczone zostały na ponad dwadzieścia języków. O poetach mówi, że to ludzie, którzy „próbują wszystkiego i we wszystkim ponoszą porażkę, dlatego zostają poetami”. Pytany o polityczność swojej poezji odpowiada, że choć nie jest aktywistą, uważa, że każda literatura jest polityczna, bo dotyczy ludzi i tego, co ma na nich wpływ. Prestiżowy „New York Review of Books” określił go mianem „jednego z najważniejszych poetów arabskich swojego pokolenia”, a „The Electric Intifada” — jedną z największych gwiazd arabskiej literatury. Jego tomik „Nothing More to Lose” został wymieniony wśród najlepszych książek roku 2014 przez US National Public Radio. Oprócz aktywności poetyckiej Darwish jest też redaktorem działu kulturalnego londyńskiego pisma „Al-Araby Al-Jadeed” i założycielem wydawnictwa Al-Feel Publications. Współpracuje z PalFest, arabsko-angielskim palestyńskim festiwalem literackim.

John Darnielle

Mountain Goats nie istnieje bez Darnielle’a — jego współpracownicy się zmieniali, a on trwał, czasami nawet jako jedyny członek zespołu. Jest autorem tekstów, kompozytorem, gitarzystą, pianistą i wokalistą, ale również pisarzem i aktywistą. Urodził się w stanie Indiana, mieszkał w Kalifornii i Oregonie, gdzie po ciężkim dzieciństwie z przemocowym ojcem zaliczył ciężki epizod z meta amfetaminą. Wydostał się z tego i zaczął pracę jako pielęgniarz w szpitalu psychiatrycznym. W wolnych chwilach grał na gitarze i nagrywał swoje pierwsze piosenki boomboksem. Trudna młodość odbiła się na jego tekstach oraz prozie: w debiutanckiej noweli, Black Sabbath: Master of Reality, opowiedział historię młodego pacjenta szpitala psychiatrycznego, który stara się odzyskać skonfiskowanego walkmana. Darnielle redagował też webzina „Last Plane to Jakarta”. Muzyk angażuje się w aktywizm na rzecz feminizmu i weganizmu: w wywiadzie dla BuzzFeedu nazwany został „aktywnym twitterowiczem wypowiadającym się na tematy kobiet, sprawiedliwości społecznej i heavy metalu”. Sasha Frere-Jones nazwał Darnielle’a na łamach „New Yorkera” najlepszym amerykańskim niehiphopowym tekściarzem, a magazyn Paste wymienił go wśród stu najlepszych żyjących songwriterów.

Szymon Kloska

Lubi mówić i pisać o książkach, dlatego nierzadko można go usłyszeć w radiu bądź czytać na łamach prasy. Od ponad dziesięciu lat współprowadzi audycję „Piątka z literatury” na falach RMF Classic. Publikował też m.in. w „Tygodniku Powszechnym” czy „Bluszczu”. Przez wiele lat był związany z Instytutem Książki, a od stycznia 2017 pracuje na rzecz programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wraz z Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim wymyślił Festiwal Literatury dla Dzieci.

Brzoska/Marciniak/Markiewicz

To nie pierwszy raz, kiedy poeta Wojciech Brzoska zaprasza do współpracy muzyków: widzowie Ars Cameralis słyszeli go już na scenie z Dominikiem Gawrońskim. W tym roku nadchodzi z nową płytą, „Brodzenie”, którą nagrał z gitarzystą Łukaszem Marciniakiem i trębaczem Marcinem Markiewiczem. Chłopaki kolejny raz udowadniają, że poezja śpiewana nadaje się nie tylko na biwak z rozstrojoną gitarą. „Brodzenie” to muzyczno-literacka całość: dojrzała melorecytacja Brzoski i jego intymne teksty uzupełniają się z odważnymi i niekiedy psychodelicznymi liniami gitary elektrycznej i trąbki Marciniaka i Markiewicza. Muzycy swobodnie poruszają się między różnymi gatunkami muzycznymi, wplatając w kolejne utwory ambient, jazz i elementy muzyki świata.

Wojciech Brzoska → poeta, autor ośmiu książek poetyckich, ostatnio „Jutro nic dla nas nie ma” (2017). Jego wiersze tłumaczone były na: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański. Współzałożyciel i wokalista zespołu Brzoska i Gawroński, z którym wydał płyty: „Nunatak” (2012) oraz „Słońce, lupa i mrówki” (2015).

Łukasz Marciniak → gitarzysta, kompozytor, współtwórca duo improwizowanego Makemake. Działa również w zespole Trio io, grającym współczesną muzykę kameralną. W działaniach solowych pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje). W swojej grze wykorzystuje przestrzeń i oddech, łącząc go z noise’em i elektroniką.

Marcin Markiewicz → trębacz, wokalista i autor tekstów związany ze sceną reggae. Współzałożyciel i lider legendarnego dla śląskiej sceny ska zespołu Konopians. Na koncie ma blisko 500 zagranych koncertów w kraju i za granicą — jego żywioł to spontaniczność, improwizacja i energia sceny. Animator kultury, fotograf, listonosz.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Rudzka, Muskała

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać, jak autorki Monika Muskała i Zyta Rudzka rozmawiają o przyjaźni i swojej twórczości.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.