Menu

Wystawa: Mikrogramy. Interwencje przestrzenne

26 października 2018, G. 18.00
Muzeum Zamkowe w Pszczynie

↑ fot. Fabien Marques

ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis / Kulturatrium 2018

Wystawa jest efektem spotkania trojga artystów: Alex Grein (Niemcy), Fabiena Marquesa (Francja) oraz Dominika Ritszela (Polska). Artyści zostali zaproszeni przez Instytucję Kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną, w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium, obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France. W ramach tegorocznej edycji projektu artyści przygotowali prace prezentowane w formie interwencji artystycznych w historycznych przestrzeniach Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

„Muzeum Zamkowe w Pszczynie dzięki swej kolekcji oraz historii wpisuje się w pejzaż odzwierciedlający wszystkie systemy wartości i złożone losy Europy Środkowej. Pozwala na zagłębienie się w przestrzeń, której dominującym elementem jest specyficzny kształt czasu, narzucający coś, co możemy zdefiniować jako zmęczenie obrazem i tradycją. Stara się nas usidlić, lecz zarazem przeszywa i wywołuje w nas drżenie. Efekt odrealnienia obrazu rzeczywistości naznaczony jest syndromem wyczerpania, zmęczenia klasyczną tradycją obrazu. Z drugiej zaś strony dzieła pokrywające ściany pszczyńskiego zamku, wywołują z nas potrzebę zgłębienia czasu przeszłego. Odrealnionego, hipnotyzującego, wywołującego w nas potrzebę ucieczki. Zaproszenie artystów do tej przestrzeni nie jest próbą zdekonstruowania tej rzeczywistości, lecz nade wszystko zderzenia nowej wyobraźni z fantasmagoryczną wizją przeszłości. To nowe spojrzenie. Wielkie wyzwanie. Próba »zminiaturyzowania« czasów zwiastujących upadek, porażkę, katastrofę”. / Marek Zieliński

* Mikrogramy nawiązują do książki Roberta Walsera „Mikrogramy” (Korporacja Ha!art, Kraków 2013)

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie, natomiast partnerami Województwo Śląskie, Nadrenia Północna-Westfalia, Region Hauts-de-France, Kulturatrium. Wernisaż odbędzie się 26 października o godzinie 18.00. Wystawa będzie dostępna do 30 listopada, wstęp zgodnie z ofertą Muzeum.

Więcej o artystach

ALEX GREIN

Urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Düsseldorfie (w KIT – Kunst im Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

FABIEN MARQUES

Urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie „Photoworks”. W ostatnim czasie był rezydentem- stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. W 2018 jego prace prezentowane były w ramach Salonu Montrouge. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.

DOMINIK RITSZEL

Urodził się w 1988 roku. Ukończył ASP w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn „Forbes” wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii ARTS. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w licznych wystawach grupowych. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii.

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.