Menu

Stłumić krzyk kamienia

9 listopada 2019, G. 19:00
Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji (LORI, sala 112) / ASP / Katowice

↑ fot. Artur Pławski

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

Zderzenie poetów pochodzących z odległych światów, odmiennych literackich przestrzeni i pokoleń. Oto bowiem nobliwy klasyk, który swą poetycką dykcją zaraził całą współczesną literaturę niemiecką, spotka się na scenie z jednym z najciekawszych polskich poetów średniego pokolenia. Fascynujące spotkanie artystycznych strategii wyrosłych z odmiennych doświadczeń, posiadających jednak tożsame przestrzenie — przekonanie o istotności poetyckiego słowa, a także wiarę w jego rangę i moc oddziaływania.

Michael Krüger i Tomasz Różycki mają do zaoferowania nie tylko wiele kunsztownych fraz, ale nade wszystko spójne i piękne wizje świata. Wizje, które po przełożeniu na poetyckie języki, stają się intrygującymi przygodami. Pełniącymi najistotniejszą funkcję literatury, celebrującymi tajemnicę, wskazującymi palcem wprost w miejsce, w którym pęka świat.

Spotkanie w ramach ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis zostanie wzbogacone występem Henryka Gembalskiego oraz multimedialnym performancem w wykonaniu Tomasza Strojeckiego i Krzysztofa Zygalskiego, podczas którego dojdzie do połączenia słowa, obrazu i dźwięku. A nad całością będzie czuwał prowadzący — Szymon Kloska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej o artystach

MICHAEL KRÜGER

Urodzony w 1943 roku w Wittgendorfie (Saksonia-Anhalt). Z wykształcenia jest księgarzem i drukarzem, studiował też filozofię i literaturę. Przez wiele lat zarządzał wydawnictwem Carl Hanser Verlag, w którym ukazało się wiele przekładów polskiej poezji i literatury — m.in. Gombrowicza, Miłosza czy Zagajewskiego. Wydaje też dwumiesięcznik literacki „Akzente”, a w ostatnich latach przewodził Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka w Monachium. Jako poeta zadebiutował w latach 70., pisze także opowiadania oraz powieści. Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami jak Prix Médicis czy Mörike Prize. Jego utwory tłumaczone były na wiele języków, również polski: w serii poetyckiej „Zeszytów Literackich” ukazał się jego wybór poezji „Pejzaż z drzewem”, a WAB wydał powieść zatytułowaną Wiolonczelistka.

TOMASZ RÓŻYCKI

Urodzony w 1970 roku poeta, tłumacz i romanista. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim dorobku posiada siedem tomów wierszy (ostatni — „Litery” — ukazał się w 2016 roku). Najbardziej znany jest z poematu „Dwanaście stacji”, odwołującego się do twórczości Tadeusza Różewicza, za który otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Ponadto poeta za swoją twórczość otrzymał nagrodę „Zeszytów Literackich” im. Josifa Brodskiego i Nagrodę „Kamień”, był też dwukrotnie nominowany do Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Jego utwory tłumaczone były na francuski, niemiecki, włoskich, słowacki, serbski, hiszpański, chiński i angielski. Jako tłumacz Różycki znany jest z przekładu „Rzut kośćmi nigdy nie zniesie przypadku” Stéphane’a Mallarmégo oraz „Wątpewności” Jacquesa Burko. Mieszka w Opolu.

SZYMON KLOSKA

Lubi mówić i pisać o książkach, dlatego nierzadko można go usłyszeć w radiu bądź czytać na łamach prasy. Od ponad dziesięciu lat współprowadzi audycję „Piątka z literatury” na falach RMF Classic. Publikował też m.in. w „Tygodniku Powszechnym” czy „Bluszczu”. Przez wiele lat był związany z Instytutem Książki, a od stycznia 2017 pracuje na rzecz programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wraz z Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim wymyślił Festiwal Literatury dla Dzieci.

HENRYK GEMBALSKI

Urodzony w 1957 roku skrzypek improwizujący i aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, z którą jest związany do dziś — prowadzi klasę skrzypiec w Instytucie Jazzu. Od 1978 roku gra jazz, bluesa, rocka i muzykę klasyczną; w swojej długiej karierze współtworzył i należał do ponad 60 zespołów oraz grał na ponad 40 opublikowanych płytach. Laureat konkursów „Jazz nad Odrą” (1978) oraz „Złoty Smyczek” (1986). Koncertował w Europie, Chinach, Rosji, USA, Algierii. Gembalski związany jest również z teatrem: w latach 90. napisał muzykę do 30 przedstawień i wystąpił w kilkuset spektaklach; stworzył też muzykę do filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, co zaowocowało publikacją książki zatytułowanej „Improwizowana forma otwarta — między wolnością a koniecznością”.

XXXIII Festiwal Ars Cameralis

  • 23.08.2024

    Koncert: 33

    Koncert zespołu, którego muzyka jest wypadkową eksperymentalnego popu, ostrego techno, industrialu i inspiracji barokiem.

  • 30.08.2024

    Spotkanie: Lebda, Błoch, Cieplak

    Spotkanie literackie wokół tematu czułości, intymności, otwartości i bliskości we współczesnym świecie.

  • 08.10.2024

    Koncert: The KVB

    Występ duetu, który — budując dźwiękowe pejzaże — zawsze pamięta o swojej industrialnej, postpunkowej bazie.

  • 10.10.2024

    Koncert: Keeley Forysth

    Zapraszamy na występ Keeley Forsyth, której magnetyczna osobowość najlepiej manifestuje się podczas koncertów.

  • 20.09.2024

    Spotkanie: Matysiak, Glosowitz

    Premiera najnowszego zbioru wierszy Anny Matysiak zatytułowanego „Srebro Fermiego”, wydanego nakładem Instytucji.

  • 16.08.2024

    Spotkanie: Kącka, Moskal, Małochleb

    Spotkanie wokół macierzyństwa i sytuacji matek, a także przemocy społecznej wobec dzieci z niepełnosprawnościami.

  • 02.09.2024

    Spotkanie: Górska, Czarnik, Ochędowska

    Spotkanie literackie poświęcone odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdywaniu swojego miejsca w świecie.

  • 03.10.2024

    Koncert: STRFKR

    Występ amerykańskiego muzycznego kameleona już 15 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto!

  • 05.07.2024

    Koncert: Shabaka | SOLD OUT

    Pierwsze ogłoszenie tegorocznego ⅩⅩⅩⅢ Festiwalu Ars Cameralis! Wyjątkowy koncert legendarnego muzyka jazzowego Shabaki Hutchingsa.

  • 06.09.2024

    Koncerty: Fågelle | Enji

    Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, których twórczość odzwierciedla ich korzenie.

  • 09.10.2024

    Pokaz filmów: BAFTA 2024 Shorts

    Po raz kolejny zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej podczas pokazów filmów krótkometrażowych.

  • 12.08.2024

    Niebiańskie harmonie: The Sixteen | SOLD OUT

    Wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników muzyki dawnej, czyli występ jednego z najlepszych zespołów interpretujących chóralną muzykę renesansową, barokową i współczesną.

  • 30.09.2024

    Spotkanie: Passeron, Małochleb

    Spotkanie poświęcone książce „Uśpione”, która jest frapującą historią francuskiej i amerykańskiej walki z epidemią AIDS w latach osiemdziesiątych.

  • 21.10.2024

    Koncert: Bo Ningen

    Występ zespołu, który przekracza granice kreatywności i wirtuozersko łączy inspiracje różnymi gatunkami.

  • 30.10.2024

    Wystawa: Mark Steinmetz. Odkrywając światłość | Taken from Light

    Wystawa fotografa, który od dziesięcioleci portretuje anonimowych ludzi i miejsca, przede wszystkim spacerując po przedmieściach i miastach amerykańskiego Południa.

  • 01.10.2024

    Koncert: Antonina Car & Niczos

    Zapraszamy do bielskiej Klubokawiarni Aquarium na niezwykły koncert dwóch z najciekawszych artystek młodego pokolenia.

  • 25.10.2024

    Ogród Rozkoszy: Bożka Rydlewska | BRAK MIEJSC

    Warsztat dla dorosłych z tworzenia pop-up booków inspirowany kulturą Japonii, a w szczególności przedstawieniami przyrody oraz obrazami shunga.

  • 17.10.2024

    Koncert: Cohaere Ensemble

    Zapraszamy na występ zespołu Cohaere Ensemble, który specjalizuje się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

  • 09.09.2024

    Spotkanie: Muskała, Gościniak

    Niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać o wydanej w tym roku debiutanckiej powieści Moniki Muskały, „Rondo Rodeo".

  • 28.10.2024

    Przegląd filmów: Ona i on w krainie pomyłek

    Pokazy następujących klasyków screwball comedy z gwiazdami kina: „Ich noce” (reż. Frank Capra, 1934), „Naga prawda” (reż. Leo McCarey, 1937) oraz „Filadelfijska opowieść” (reż. George Cukor, 1940).

  • 31.10.2024

    Wystawa: Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem

    Zapraszamy na wernisaż wystawy odsłaniającej fotograficzno-filmowe imaginarium Joanny Helander współtworzone z Bo Perssonem.

  • 26.08.2024

    Koncert: Kosmonauci | SOLD OUT

    Do programu Festiwalu dołącza kwartet, którego twórczość opiera się zarówno na tradycji jazzowej, jak i hiphopie czy d'n'b.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.