![](https://arscameralis.pl/wp-content/uploads/2022/05/ars-cameralis-08-11-2018-radoslaw-kazmierczak-1-e1652105510966-1170x530.jpg)
Sygnał — performance i instalacja
8—9 listopada 2018
EC Szombierki w Bytomiu / Muzeum Śląskie w Katowicach
↑ fot. Radosław Kaźmierczak
ⅩⅩⅦ Festiwal Ars Cameralis
Kolejna odsłona projektu zainspirowanego ostatnimi słowami Johanna Wolfganga Goethego Więcej światła! Fenomen światła wciąż otwarty na nowe poszukiwania i refleksję zainspirował polskich i niemieckich artystów, którzy po raz drugi uczynili właśnie światło bohaterem działań artystycznych, spotkań i warsztatów. Jednym z wydarzeń w ramach projektu będzie performance oraz instalacja muzyczno-świetlna.
Instalacja Sygnał została stworzona z myślą o dwóch postindustrialnych przestrzeniach: Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu i Muzeum Śląskim w Katowicach. Pierwsza odsłona będzie miała miejsce w przestrzeni bytomskiego obiektu jako performance, którego zapis wraz z instalacją przeniesiony zostanie następnie do budynku Centrum Scenografii w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.
W obydwu miejscach artysta wykorzystuje proste drogowe znaki świetlne, które poddaje artystycznej kreacji wpisując ich działanie w rytm elektronicznej muzyki przygotowanej specjalnie na potrzeby wydarzenia przez Rossa Downesa. W katedralnej przestrzeni niszczejącego budynku Elektrociepłowni Szombierki ten swoisty koncert stanie się symboliczną dedykacją dla bytomskiego obiektu. Ostrzegawcze lampy błyskowe, które można spotkać na drogach czy placach budowy, gdzie informują o zagrożeniach, bądź kierują ruchem, artysta wykorzystuje, by zwrócić uwagę na miejsce, które będąc cennym świadectwem epoki industrialnej powoli traci swą historyczną i estetyczną wartość.
W Muzeum Śląskim w Katowicach instalacja zyskuje dodatkowy wymiar i przesłanie. W przestrzeni, będącej jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji poprzemysłowych obiektów, pulsujące lampy posłużyły artyście, by uchwycić istotny element industrialnej metamorfozy, by wskazać jej dwa potencjalne oblicza: historyczny koniec i „drugie życie”. Tę ambiwalencję uzyskuje Freytag za pomocą kontrastu, jaki buduje obraz prostych znaków drogowych wpisanych w odrestaurowaną, „czystą” przestrzeń muzeum.
Więcej o artystach
ROSS DOWNES
Pochodzący z Londynu artysta i muzyk, tworzy zarówno solo, jak i aktywnie udziela się w różnego typu kolektywach. W poszukiwaniu artystycznego środka pomiędzy eksperymentem a melodią Downes sięga po inspiracje z takich nurtów jak ambient, krautrock czy minimalizm. Jego twórczość to zarówno subtelne utwory gitarowe, jak i eksperymentalne pejzaże dźwiękowe.
SEBASTIAN FREYTAG
Artysta sztuk wizualnych, autor licznych działań i prac przestrzennych. Jego prace, w których wykorzystuje głównie druk offsetowy jako element artystyczny, eksponowane były w przestrzeniach muzealnych i centrach sztuki, a także w dawnych domach towarowych i urzędzie skarbowym, na frontach sklepowych, billboardach w krajobrazie i pod mostami, w garażach i parkach publicznych oraz w opuszczonych budynkach przemysłowych. Studiował w Kunstakademie oraz Heinrich-Heine-Universität w Düsseldorfie. W latach 2002—2003 prowadził przestrzeń wystawienniczą Binterimstrasse 32 w Düsseldorfie. Jest współzałożycielem kolektywu artystycznego Konsortium, w ramach którego powstają kuratorskie wystawy zbiorowe, m.in. „Secondary Structures” w KIT / Kunsthalle Düsseldorf (2007) lub „Gold” w Sydney College of the Arts (2009) czy „DYSTOTAL” w Pori Art Museum w Finlandii (2014).
Szczegóły wydarzeń
→ 8 listopada (czwartek), G:18.00
„Sygnał. Odsłona I”
Performance: Sebastian Freytag, dźwięk: Ross Downes
Miejsce: Elektrociepłownia Szombierki, Bytom
Wstęp wolny, zapisy: info@cameralis.art.pl
→ 9 listopada (piątek), G. 18:00
„Sygnał. Odsłona II”
Wernisaż instalacji: Sebastian Freytag, dźwięk: Ross Downes
Miejsce: Centrum Scenografii Polskiej. Muzeum Śląskie, Katowice
Wstęp wolny, wystawa potrwa do 25 listopada 2018