Menu

V Marszałkowski Budżet Obywatelski

fot. Radosław Kaźmierczak

Już od jutra, 18 kwietnia można zgłaszać wnioski projektów, które wpłyną na poprawę życia w województwie śląskim. Nabór do kolejnej, piątej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego potrwa do 16 maja. Nie można przegapić tej wyjątkowej okazji, by współdecydować o kształcie i przyszłości regionu, zwłaszcza że do dyspozycji mieszkańców zostanie przekazanych 5 mln złotych. Głosowanie nad zweryfikowanymi projektami odbędzie się między 22 sierpnia a 12 września.

Jak co roku środki finansowe przeznaczone na Marszałkowski Budżet Obywatelski zostały podzielone na dwie pule: EKO (3,5 mln zł) — projekty realizowane w obrębie regionu, zakładające poszanowanie środowiska naturalnego i zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz REGIO (1,5 mln zł) — projekty o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, prospołecznym czy turystycznym, które będą służyć co najmniej dwóm powiatom w następujących podregionach:

 • powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała,
 • powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy,
 • powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory,
 • powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice,
 • miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze,
 • powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa,
 • powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec.

Wniosek do MBO może złożyć każdy, kto wypełni formularz za pomocą generatora eBO. Do formularza należy dołączyć listę poparcia, a w przypadku zadań inwestycyjnych, infrastrukturalnych lub zadań o konkretnej lokalizacji należy dołączyć również zgodę właściciela obiektu lub terenu. Wzory wszystkich wymaganych dokumentów są dostępne na stronie internetowej bo.slaskie.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z regulaminem MBO, ponieważ w tym roku wprowadzono kluczowe zmiany, do najważniejszych należą:

 • ograniczenie puli REGIO jedynie do tzw. projektów miękkich, dzięki czemu będą mogły w nich wygrywać projekty rzeczywiście aktywizujące mieszkańców województwa,
 • wprowadzenie — obok głosowania w formie elektronicznej — głosowania papierowego,
 • uwzględnienie kwestii dotyczących dostępności realizowanych projektów dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Pełny regulamin można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), a więcej informacji o Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

 

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.