Menu

Najnowsza książka Zbigniewa Macheja

Zbigniew Machej, znakomity poeta, tłumacz i eseista, był gościem Festiwalu Ars Cameralis wielokrotnie, przybliżając nie tylko niezwykłe oblicze czeskiej Pragi. W tym roku mieliśmy okazję współpracować z Wydawnictwem „Pogranicze” nad najnowszą książką Macheja „Praga in flagranti”, czyli zbiorem osobistych esejów poświęconych Pradze — miejscu, „gdzie pilzner najlepiej smakuje z marynowanym camembertem i ostrymi papryczkami, bo to jest zestaw najbardziej stosowny w pół drogi między Budapesztem a Paryżem” czy miejscu, „gdzie serie znaczków pocztowych układały się dyskretnie w miniaturowe baśniowe komiksy”.

A tak o książce pisze Anna Maślanka w „Przeglądzie politycznym”: „Magiczna, złota, bolesna, turystyczna mekka pod czapą piwnej piany, stop wielu kultur, miasto artystów, nowoczesna metropolia, przestrzeń do życia. Każdy z nas ma swoją Pragę. Zbigniew Machej opowiada nam o tej własnej — miejscu, które kiedyś, na przełomie tysiącleci, było jego domem. Mieście, w którym czas się zatrzymał, świecie, którego już nie ma, ale którego znaki wciąż możemy odnaleźć, jeśli jako prascy przechodnie wybierzemy się w podróż śladami autora. To opowieść osobista i nostalgiczna, utkana z miejsc, ludzi i skrawków codzienności, w której jest miejsce dla galerii sztuki i cuchnących knajp, Blake’a i Szwejka, Kafki, Różewicza i Bruce’a Willisa, gwiazd nad Žižkovem, salcesonu i piwa. Opowieść pełna poezji (nie tylko tej czeskiej) i prozy życia — jak sama Praga”.

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Anna Maślanka rozmawia ze Zbigniewem Machejem o najnowszej książce

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.