Menu

Najnowsza książka Zbigniewa Macheja

Zbigniew Machej, znakomity poeta, tłumacz i eseista, był gościem Festiwalu Ars Cameralis wielokrotnie, przybliżając nie tylko niezwykłe oblicze czeskiej Pragi. W tym roku mieliśmy okazję współpracować z Wydawnictwem „Pogranicze” nad najnowszą książką Macheja „Praga in flagranti”, czyli zbiorem osobistych esejów poświęconych Pradze — miejscu, „gdzie pilzner najlepiej smakuje z marynowanym camembertem i ostrymi papryczkami, bo to jest zestaw najbardziej stosowny w pół drogi między Budapesztem a Paryżem” czy miejscu, „gdzie serie znaczków pocztowych układały się dyskretnie w miniaturowe baśniowe komiksy”.

A tak o książce pisze Anna Maślanka w „Przeglądzie politycznym”: „Magiczna, złota, bolesna, turystyczna mekka pod czapą piwnej piany, stop wielu kultur, miasto artystów, nowoczesna metropolia, przestrzeń do życia. Każdy z nas ma swoją Pragę. Zbigniew Machej opowiada nam o tej własnej — miejscu, które kiedyś, na przełomie tysiącleci, było jego domem. Mieście, w którym czas się zatrzymał, świecie, którego już nie ma, ale którego znaki wciąż możemy odnaleźć, jeśli jako prascy przechodnie wybierzemy się w podróż śladami autora. To opowieść osobista i nostalgiczna, utkana z miejsc, ludzi i skrawków codzienności, w której jest miejsce dla galerii sztuki i cuchnących knajp, Blake’a i Szwejka, Kafki, Różewicza i Bruce’a Willisa, gwiazd nad Žižkovem, salcesonu i piwa. Opowieść pełna poezji (nie tylko tej czeskiej) i prozy życia — jak sama Praga”.

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Anna Maślanka rozmawia ze Zbigniewem Machejem o najnowszej książce

Polecamy

 • 07.11.2022

  Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra

  Wystawa retrospektywna Wojciecha Prażmowskiego, reprezentanta nurtu fotografii kreacyjnej i twórcy „foto – obiektów”.

 • 17.11.2022

  Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne

  Pierwsza retrospektywna prezentacja twórczości niemieckiego artysty jest realizowana w ramach piątej edycji projektu „Więcej światła!”.

 • 29.11.2022

  Dziękujemy

  Kolejny listopad wypełniony muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi już za nami. Dziękujemy za obecność!

 • 03.10.2022

  ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

  Koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe, warsztaty i wystawy — zapraszamy na wspólne spędzanie jesiennych wieczorów.

 • 16.10.2022

  Roger A. Deakins: Byways / Bezdroża

  W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy na wystawę fotograficzną, na której zaprezentujemy zupełnie inne oblicze znakomitego operatora filmowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.