Atlas pamięci
lipiec — wrzesień 2021
Park Śląski w Chorzowie / Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej
↑ fot. Radosław Kaźmierczak
Wystawa w ramach obchodów 40-lecia NSZZ „Solidarność”
W 1980 roku w czterech polskich miastach — Szczecinie, Gdańsku, Dąbrowie Górniczej i Jastrzębiu Zdroju — podpisano porozumienia pomiędzy komisją rządową a komitetem strajkowym. Wydarzenia te dały początek Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” i w konsekwencji przyczyniły się do obalenia komunizmu oraz systemu pojałtańskiego w Europie.
Przypadający na 2020 rok jubileusz 40-lecia powstania Związku stał się okazją do przybliżenia tamtych wydarzeń i nadania treściom historycznym zupełnie nowej formy. Instytucja zrealizowała mobilną ekspozycję „Atlas pamięci”, umieszczoną w czterech specjalnie dostosowanych kontenerach, z których każdy odnosi się do jednego z miast podpisania porozumień sierpniowych. Projekt architektoniczny kontenerów zakładał wykorzystanie surowców, które w bezpośredni sposób nawiązują do przemysłowego charakteru każdego z miast. Z kolei pomost łączący kontenery symbolizuje jedność oraz wzniesienie się ponad podziałami dla wspólnego budowania przyszłości.
Wystawa „Atlas pamięci” jest nie tylko księgą artefaktów historycznych, ale także w symboliczny sposób odnosi się do unikatowego ruchu oraz aspektu terytorialnego i duchowego tamtych wydarzeń. Początki NSZZ „Solidarność” zostały zaprezentowane za pomocą instalacji multimedialnych, a historia opowiedziana przy użyciu nowych mediów stała się dialogiem przeszłości i teraźniejszości. Ruchome kolaże typografii z transparentów, animowane zdjęcia, hologram, lasery czy audycje puszczane z odbiorników radiowych — multimedialne instalacje nadały archiwalnym materiałom drugie życie, a odwiedzającym umożliwiły współodczuwanie emocji, które towarzyszyły wydarzeniom z 1980 roku.
→ Producentem i koordynatorem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Za projekt architektoniczny odpowiadają OVO Grąbczewscy Architekci, instalację multimedialną stworzyło biuro projektowe tajny_projekt, a całość wykonali: PTE Trans Sp. z o.o. oraz PROMUS Katowice Sp. z o.o.
→ Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadań: „Wystawa na 40-lecie Solidarności” oraz „Atlas Pamięci — Wystawa na 40-lecie Solidarności — architektura zewnętrzna”.
→ Więcej o wystawie, porozumieniach sierpniowych oraz aktualnej dostępności ekspozycji można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
→ Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadań: „Wystawa na 40-lecie Solidarności” oraz „Atlas Pamięci — Wystawa na 40-lecie Solidarności — architektura zewnętrzna”.
→ Wartość finansowania w ramach zadania „Wystawa na 40-lecie Solidarności” (2020): 980 000 PLN / wartość całkowita zadania: 980 000 PLN
→ Wartość dofinansowania w ramach zadania „Atlas Pamięci — Wystawa na 40-lecie Solidarności — architektura zewnętrzna” (2021): 250 000 PLN / wartość całkowita zadania: 358 000 PLN (stan na lipiec 2021)