Manewry sportowe
16.11.2017 — 4.01.2018
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki
Kurator: Marek Zieliński
Współpraca: Adrian Chorębała
Wystawa zbiorowa w ramach ⅩⅩⅥ Festiwalu Ars Cameralis
Manewry sportowe to próba uchwycenia fenomenu sportu poprzez działania w sztuce. Punktem wyjściowym wystawy były rozważania na temat ciała, które poddaje się (lub nie) terrorowi sportowej rywalizacji. Manewry sportowe eksplorowały spektrum zagadnień, wynikających z tematyki sportowej, takich jak: transhumanizm, plemienność, wykluczenie, współzawodnictwo, edukacja sportowa, problem sławy czy przeniesienie zasad, działających w sporcie, w relacje społeczne obowiązujące w życiu.
To indywidualne wypowiedzi artystów, którzy w świadomy sposób podjęli temat sportu. Istnieje on w sztuce już od starożytności, ale często jest pomijany we współczesnym dyskursie. Na wystawie w Rondzie Sztuki staraliśmy się nie pokazywać powierzchownego piękna sportowej rywalizacji, ale sproblematyzować sport jako źródło opresji, wyzwolenia, spełnienia oraz sensu życia. Artyści pokazujący swoje prace na wystawie często sięgają po ironię czy czarny humor. Nie boją się zadawać podchwytliwych pytań, na które często trudno znaleźć odpowiedź.
Do udziału w wystawie zostali zaproszeni: Jakub Adamek, Bartek Buczek, Hubert Czerepok, Wojciech Ćwiertniewicz, Norbert Delman, Edward Dwurnik , Grzegorz Hańderek, Piotr Kossakowski, Zbigniew Libera, Janusz Łukowicz, Marcin Maciejowski, Michał Minor, Dominik Ritszel, Grzegorz Sztwiertnia, Ireneusz Walczak, Wojtek Wilczyk
→ Praca Zbigniewa Libery ze zbiorów i dzięki uprzejmości MOCAK
→ Praca Wojciecha Wilczyka ze zbiorów i dzięki uprzejmości Atlasu Sztuki
→ Prace Marcina Maciejowskiego i Grzegorza Sztwiertni z kolekcji Małopolskiej Fundacji — Muzeum Sztuki Współczesnej