Otwarcie Stadionu Śląskiego
9 maja — 21 grudnia 2017
Stadion Śląski / Chorzów
Działania promocyjne w ramach ponownego otwarcia Stadionu Śląskiego
W 2017 roku Instytucja Kultury Ars Cameralis była zaangażowana w szereg działań promocyjnych związanych z otwarciem Stadionu Śląskiego. Poprzez różne kanały i platformy komunikacyjne staraliśmy się przywrócić pamięć o tym legendarnym obiekcie. O emocjach tysięcy kibiców podczas niezapomnianych wydarzeń sportowych i muzycznych, które odbywały się na murawie i bieżni Stadionu.
Obszar realizowanych działań był bardzo szeroki. Zespół Instytucji Ars Cameralis wspólnie z dziennikarzami społecznymi, kulturalnymi i sportowymi przygotował projekty radiowe, telewizyjne, edukacyjne, prasowe i internetowe. Dzięki tym działaniom prezentowane historie zyskały unikatowy charakter, często bardzo osobisty. Do projektu zaangażowano również artystów, designerów, architektów i inżynierów, co umożliwiło opowiedzenie bogatej historii Stadionu Śląskiego w interesujący sposób. Poniżej prezentujemy poszczególne działania wraz ze szczegółowym opisem oraz materiałami fotograficznymi.
Galeria
Wydarzenia zrealizowane w ramach projektu
Animacja „Legendarny Śląski”
Animacja 2,5 D stworzona, aby przypomnieć historię Stadionu Śląskiego, składa się z dwóch części. Pierwsza opowiada najważniejsze wydarzenia związane z tym legendarnym obiektem. Poszczególne kadry przedstawiają wybrane elementy z bogatej ponad sześćdziesięcio-letniej historii Stadionu. Śląski był bowiem areną wielkich emocji — gościł nie tylko największe sportowe legendy, ale także niezapomniane spotkania muzyczne.
Druga część animacji „Legendarny Śląski. Sportowe opowieści” jest dedykowana najważniejszym sportowcom i wydarzeniom, które odbywały się w kotle czarownic i na długo zapisały się w sercach kibiców. Irenie Kirszenstein-Szewińskiej, która wyrównała tu rekord świata w biegu na 200m. Jerzemu Szczakielowi, który zdobył tu indywidualne mistrzostwo świata czy Stanisławowi Gaździe, który zwyciężył tu etap Wyścigu Pokoju. Obok sportowych wydarzeń animacja snuje również opowieść o ludziach, którzy tworzyli legendę tego miejsca.
Animacja została zrealizowana przez doświadczonych i cenionych w środowisku twórców. Autorami ilustracji są Michał Dziekan, który współpracował z Platige Image i publikował m.in. w „Wall Street Journal”, „Newsweeku” czy „Dużym Formacie” oraz Mateusz Kołek — ilustrator „Dużego Formatu” z „Gazety Wyborczej” czy gry wideo „Shadow Warrior”. Za animacje odpowiadał Artur Malczyk, a za produkcję i opiekę artystyczną — Paweł Libiszewski, który współpracuje z najważniejszymi studiami animacji w Polsce. Premiera animacji miała miejsce na specjalnym pokazie w Kinie Kosmos oraz podczas Dnia Otwartego Stadionu Śląskiego.
→ Zobacz pierwszą animację TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
→ Zobacz drugą animację TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Film dokumentalny „W Kotle Czarownic”
Instytucja Kultury Ars Cameralis była również zleceniodawcą i głównym producentem filmu dokumentalnego opowiadającego historię oraz przyszłość śląskiego giganta. W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne oraz wypowiedzi sportowców, którzy występowali na Stadionie Śląskim przez sześć ostatnich dekad i współtworzyli jego legendę. Realizatorem filmu był Michał Muzyczuk. Premiera filmu odbyła się w Centrum Sztuki Filmowej — Kinie Kosmos w Katowicach. Ten półgodzinny dokument zostanie wyemitowany również na antenie TVP 2.
Przegląd filmów: „Potęga emocji, czyli sport w kinie”
W ramach Dnia Otwartego Stadionu Śląskiego Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z Instytucją Filmową Silesia-Film przygotowały przegląd filmów o tematyce sportowej. W Centrum Sztuki Filmowej — Kinie Kosmos zostały zaprezentowane filmy, które na stałe weszły do kanonu światowego kina, a także filmy dokumentalne będące świadectwem czasów, w których powstały. W ramach przeglądu odbyły się również premierowe pokazy animacji „Legendarny Śląski” oraz dokumentu „W Kotle Czarownic”.
W programie przeglądu znalazły się następujące pozycje:
→ „Gra o wszystko” reż. Mariusz Walter, Polska 1972, 30 min
→ „Będziesz legendą człowieku” reż. Marcin Koszałka, Polska 2012, 78 min
→ „Olimpiada w Tokio” reż. Kon Ichikawa, Japonia 1965, 170 min
→ „Rydwany ognia” reż. Hugh Hudson, Wielka Brytania 1981, 124 min
→ „W kraju i za granicą” reż. Kazimierz Kutz, Polska 1973, 51 min
→ „Dwóch Escobarów” reż. Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist, USA, Kolumbia 2010, 100 min
→ „Samotność długodystansowca” reż. Tony Richardson, Wielka Brytania 1962, 106 min
Galeria Jednego Dzieła we foyer Stadionu Śląskiego
Celem powstania Galerii Jednego Dzieła było odnalezienie unikatowych relacji pomiędzy sztuką a sportem. W Galerii zostały zaprezentowane prace śląskich artystów, którzy przygotowali wielkoformatowe obrazy, stanowiące osobistą interpretację emocji związanych ze sportem i Stadionem Śląskim. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni:
Prof. Ireneusza Walczak — urodzony w 1961 roku, absolwent ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1988), dyplom z wyróżnieniem. Profesor zwyczajny, prowadzi pracownię malarstwa, od II do V roku (dyplomowego) w ASP w Katowicach. Od 1989 roku namalował jedenaście cykli obrazów, jego prace były prezentowane w 270 wystawach zbiorowych oraz 20 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród oraz wyróżnień krajowych i zagranicznych, wielokrotnie uczestniczył w targach sztuki Art Cologne i Art Frankfurt.
Michał Minor — urodzony w 1979 roku w Zabrzu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku i gdzie obecnie jest wykładowcą na Wydziale Artystycznym. Laureat licznych nagród i wyróżnień, w latach 2000–2017 uczestniczył w ponad 170 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych. Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową, projektuje również plakaty.
Piotr Kossakowski — urodzony w 1976 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na której w 2005 roku uzyskał z wyróżnieniem dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, dyplom dodatkowy z projektowania plakatu w Pracowni prof. Romana Kalarusa. Od ukończenia studiów pracuje na Wydziale Artystycznym macierzystej uczelni. Autor 18 wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień.
Jakub Adamek — urodzony w 1975 roku w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, gdzie w 2001 roku obronił dyplom w pracowni projektowania graficznego pod kierunkiem Profesora Mariana Oslislo. Ukończył również Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2004 pracuje na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem będącym zarówno odniesieniem do własnych doświadczeń i przeżyć, jak i komentarzem różnych zjawisk na polu przemian społecznych, w tym na przykład problemem zasiedzenia czy masową utratą miejsc pracy.
Bartek Buczek — urodzony w 1987 roku. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Absolwent ASP w Katowicach, dyplom w pracowni Andrzeja Tobisa. Profesjonalny malarz sztalugowy, bukinista, kolarz amator. Jako artystę interesuje go kondycja człowieka we współczesnym, stechnicyzowanym, odartym z uspokajających rytuałów świecie. Patrząc szeroko, interesuje go człowiek, a precyzyjnie, on sam.
Galeria czasowa w przestrzeni górnego holu Stadionu Śląskiego
Wystawa „Potęga Emocji. Stadion Śląski 1957—2017” skupia się na wybranych wydarzeniach z ponad sześćdziesięcioletniej historii obiektu. Począwszy od otwarcia Stadionu i meczu ze Związkiem Radzieckim (1957) wygranego dzięki spektakularnym bramkom Gerarda Cieślika, przez pamiętny mecz z Anglią z 1973 roku, gdy polska reprezentacja jedyny jak dotąd raz pokonała piłkarzy Albionu a angielska prasa nadała Stadionowi przydomek „kocioł czarownic”, aż po niezapomniane występy światowych muzyków, jak choćby koncert U2 z 2005, gdy polscy fani zespołu utworzyli ogromną biało-czerwoną flagę.
Wystawa została zaprojektowana przez renomowane gliwickie biuro SOKKA (więcej o projektantach można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki) i jest prezentowana w 7 multimedialnych mobilnych gablotach prezentujących kolejne dekady bogatej historii Stadionu. Wewnątrz gablot znajdują się eksponaty istotne dla dziejów obiektu, w tym unikatowa „szmacianka” Gerarda Cieślika czy „Złote buty” Stanisława Oślizło .
Dzięki opowieści wizualno-dźwiękowej w formie paralaksy prezentowanej na ścianie jednej z gablot można ponownie poczuć stadionowe emocje. Za przygotowanie paralaksy odpowiadają Małgorzata Pawińska i Kacper Mutke, natomiast autorski montaż dźwiękowy został stworzony przez Andrzeja Janickiego.
Instalacja multimedialna „Diamentowy Śląsk”
Na prośbę Instytucji Kultury Ars Cameralis katowicka pracownia bro.Kat przygotowała multimedialną instalację stanowiącą metaforę zdarzeń, które miały miejsce na Stadionie Śląskim w trakcie jego sześćdziesięcioletniej historii. Słowo diament oznacza „niepokonany, niezniszczalny”, a sama instalacja w intrygujący sposób odzwierciedla historię Stadionu. Więcej o pracowni bro.KAT można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
Ikony Stadionu Śląskiego
Ceniona śląska projektantka Marta Gawin zaprojektowała cykl portretów najważniejszych postaci związanych ze Stadionem Śląskim. W centralnym punkcie foyer prezentowane są plakaty legendarnych sportowców ściśle związanych z historią Stadionu, którzy święcili sukcesy właśnie na murawie i torach Śląskiego:
→ Ernest Pohl — z liczbą 186 zajmuje pierwsze miejsce w tzw. „klubie setników”, czyli grupie piłkarzy, którzy w trakcie swojej kariery zdobyli 100 lub więcej bramek w rozgrywkach Ekstraklasy
→ Włodzimierz Lubański — strzelec obu bramek podczas pamiętnego meczu Górnika Zabrze z AS Romą rozegranego na Śląskim 15 kwietnia 1970
→ Stanisław Oślizło — kapitan Górnika Zabrze, który w sezonie 1966–67 zdobył tzw. „złote buty”, statuetkę przyznawaną najlepszym piłkarzom przez redakcję i czytelników katowickiego „Sportu”
→ Włodzimierz Mazur — napastnik polskiej reprezentacji, który 2 maja 1979 strzałem z karnego zdobył bramkę w eliminacjach mistrzostw Europy podczas meczu z Holandią
→ Gerard Cieślik — bohater piłkarskiego starcia i zdobywca dwóch bramek podczas legendarnego meczu Polska – ZSRR z 20 października 1957
→ Zbigniew Boniek — piłkarz reprezentacji Polski, który zadebiutował na murawie Śląskiego podczas towarzyskiego meczu z Argentyną w 1976
→ Jerzy Szczakiel — w 1973 roku jako pierwszy Polak w historii zawodów żużlowych wywalczył tytuł mistrza świata po finałowych biegach z legendarnym żużlowcem z Nowej Zelandii – Ivanem Maugerem
→ Irena Szewińska — występując pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein wyrównała rekord świata w biegu na 200m podczas meczu lekkoatletycznego Polska – ZSRR w 1967
→ Stanisław Gazda — zwyciężył etap Kraków-Katowice podczas XIII Wyścigu Pokoju w 1960 roku i po raz pierwszy w historii tej imprezy przejechał honorową rundę zwycięzców etapowych przy świetle elektrycznym
Plakaty autorskie dedykowane historii Stadionu Śląskiego
Instytucja Ars Cameralis zaprosiła do współpracy znanych i cenionych artystów, którzy stworzyli unikatowe, autorskie plakaty dedykowane Stadionowi Śląskiemu. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się:
→ Edward Dwurnik — ur. 1943, absolwent warszawskiej ASP, jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich artystów, mieszka w Warszawie.
→ Sławomir Elsner — ur. 1976, absolwent Kunsthochschule w Kassel, jeden z najbardziej cenionych polskich malarzy, mieszka w Berlinie.
→ Marta Gawin — ur. 1985, absolwentka ASP w Katowicach, autorka identyfikacji wizualnych dla wielu instytucji i firm, laureatka wielu nagród (m.in. KTR, European Design Award), mieszka w Katowicach.
→ Roman Kalarus — ur. 1951, absolwent ASP w Krakowie (obecnie ASP Katowice), plakacista, malarz, projektant, laureat wielu nagród za projekty plakatów, mieszka w Sosnowcu.
→ Marian Oslislo — ur. 1955, absolwent ASP w Krakowie (obecnie ASP Katowice), ceniony grafik i pedagog, przez wiele lat rektor katowickiej ASP, mieszka w Zabrzu
→ Bartosz Kosowski — absolwent Wydziału Grafiki na ASP w Łodzi, ilustrator współpracujący z czasopismami na całym świecie, laureat wielu nagród (m.in. World Illustration Awards czy European Design Awards), mieszka w Łodzi
Program Trzeci Polskiego Radia na Stadionie Śląskim
26 października 2017 na Stadionie Śląskim odbył się mecz reprezentacji Radiowej Trójki „Grzmoty Myśliwiecka” kontra reprezentacja przedstawicieli śląskiego środowiska kulturalnego „Śląskie Pyrliki”. Na murawie Śląskiego można było podziwiać piłkarskie umiejętności Piotra Barona, Jacka Bednarza, Macieja Szczęsnego czy Adama Godźka.
Mecz był ogólnodostępny dla publiczności, a także relacjonowany na żywo na antenie Trójki. Poranna audycja „Zapraszamy do Trójki” prowadzona przez Marcina Łukawskiego i Krystiana Hanke oraz popołudniowa audycja prowadzona przez Roberta Kantereita i Michała Olszańskiego były nadawane ze studia ulokowanego na Stadionie Śląskim.
Również tego dnia w godzinach dopołudniowych, we foyer Stadionu Akademia Sztuk Pięknych zorganizowała warsztaty artystyczne dla dzieci poświęcone tematyce sportu i Stadionowi Śląskiemu.
Współpraca z „Gazetą Wyborczą”
Razem z katowickim wydaniem „Gazety Wyborczej” zrealizowaliśmy 6 wkładek redakcyjnych przybliżających czytelnikom Stadion Śląski. Aby ukazać fenomen obiektu przytoczono historię budowy Stadionu, a także legendarne postacie i wydarzeniach, które gościły w murach kotła czarownic. Dodatkowo, 1 października 2017 roku zrealizowano projekt tzw. „gorącej gazety” — jednodniówki opowiadającej i relacjonującej Dzień Otwarty Stadionu Śląskiego.
W ramach współpracy wybitni śląscy artyści — Marian Oslislo, Edward Dwurnik oraz Roman Kalarus — stworzyli kolekcjonerskie plakaty interpretujące Stadion Śląski, które były dołączane do piątkowego wydania regionalnego Gazety Wyborczej. Na stronie internetowej katowickiego wydania gazety stworzono także projekt odrębnego serwisu dedykowanego Stadionowi.
Współpraca z „Dziennikiem Zachodnim”
Wraz z „Dziennikiem Zachodnim” zrealizowaliśmy projekt 6 wkładek redakcyjnych „Krajobrazy emocji” na temat historii Stadionu Śląskiego. Na stronie internetowej gazety pojawiła się specjalna zakładka ukazująca najważniejsze stadionowe wydarzenia ostatnich dekad.
Dodatkowo czytelnicy gazety mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym „Stadion Śląski w obiektywie”. Spośród nadesłanych prac jury wybrało 10 fotografii, które zostały zaprezentowane publiczności w trakcie Dnia Otwartego Stadionu Śląskiego.