Menu

Projekt Więcej światła

17 — 21.11.2022
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

↑ Wernisaż wystawy „Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne”, fot. Radosław Kaźmierczak

ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis

W ramach projektu „Więcej światła!” badane jest zjawisko światła, obecnego w życiu codziennym i sztuce jako medium, środek wyrazu czy temat, wokół którego budowana jest kreacja artystyczna. Projekt jest też okazją do zaprezentowania najciekawszych i najważniejszych zjawisk w tym obszarze sztuki, a w szczególności twórców, którzy wokół światła wypracowali swój artystyczny język, bądź chętnie sięgają po nie jako źródło inspiracji.

Kluczowym wydarzeniem piątej edycji projektu „Więcej światła!” była wystawa „Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne”, której towarzyszyły oprowadzania autorskie i wykład artysty. Dodatkowo, w ramach projektu odbyły się warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci, podczas których przybliżone zostało zagadnienie światła jako wszechobecnego elementu naszego życia oraz jego roli i sposobu wykorzystania w sztuce.

Szczegółowe informacje oraz fotorelację z poszczególnych wydarzeń w ramach projektu można znaleźć poniżej.

Wydarzenia w ramach projektu

Wystawa: Przestrzenie referencyjne / Mischa Kuball

Wystawa „Mischa Kuball: Przestrzenie referencyjne” była pierwszą retrospektywną prezentacją twórczości niemieckiego artysty z trzech ostatnich dekad. Prace, które wypełniły przestrzeń katowickiej galerii, ukazały pełnię jego artystycznej wizji i misji. Seria fascynujących i wprawnych koncepcyjnie instalacji świetlnych została uzupełniona o prezentację fundamentalnych projektów dedykowanych przestrzeni publicznej oraz prace, w których Kuball porusza temat podstaw nowoczesności. W swoich pracach site-specific o charakterze społeczno-politycznym artysta bada przestrzenie publiczne, kwestionując nasze postrzeganie pozornie znajomego otoczenia.

Mischa Kuball urodził się w 1959 roku w Düsseldorfie, gdzie nadal mieszka i tworzy. Jeden z czołowych niemieckich artystów konceptualnych, twórca rozbudowanych instalacji. Na całym świecie realizuje prace site-specific, które często pozostają w ścisłej relacji z architekturą i przestrzenią publiczną. Artysta jest zaabsorbowany fenomenem światła, buduje sytuacje artystyczne, korzystając z reflektorów, kul świetlnych, folii lustrzanych, projektorów. W kontekście prac Kuballa często przywołuje się alegorię świata rzeczywistego i świata idei z jaskini Platona czy kantowskie teorie, które wiążą światło i jasność z moralnością i etyką. Od 2007 roku Kuball jest jedynym w Niemczech profesorem sztuki w przestrzeni publicznej — tytuł uzyskał w Akademii Sztuk Medialnych KHM w Kolonii (KHM Kunsthochschule für Medien Köln). Artysta jest także profesorem nadzwyczajnym sztuki medialnej w Wyższej Szkole Wzornictwa ZKM w Karlsruhe (Hochschule für Gestaltung / ZKM, Karlsruhe).

→ Wystawa została dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej / Die Ausstellung wird durch die Stiftung fur deutsch-polnische Zusammenarbeit gefördert

→ Pierwsza odsłona wystawy prezentowana była w Kunstmuseum Wolfsburg i Museum Morsbroich, Leverkusen przy wsparciu i współpracy: Ministerium für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen, Kunststiftung NRW, Stiftung Kunstfonds, Kunstmuseum Wolfsburg oraz Museum Morsbroich Leverkusen

Warsztaty: Dialog zmysłów / Aneta Zasucha

Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach  stała się przestrzenią dla twórczej ekspresji i dialogu pomiędzy dziedzinami sztuki. Inspiracją dla interdyscyplinarnych warsztatów łączących sztukę wizualną z muzyką była twórczość Mischy Kuballa, który w swoich instalacjach wykorzystuje światło.

Działania warsztatowe koncentrowały się na pogłębianiu doznań zmysłowych, odkrywaniu możliwości percepcyjnych. Uczestnicy sprawdzili, jak zmysły ze sobą rozmawiają i jak skorelowana jest z nimi ludzka ekspresja. Na uczestników czekały ćwiczenia plastyczno-muzyczne, które pobudziły myślenie abstrakcyjne, łącząc ze sobą różne bodźce: słuchowe, dotykowe i wzrokowe.

Warsztaty poprowadziła Aneta Zasucha — edukatorka sztuki, animatorka kultury oraz arteterapeutka. Ukończyła Wydział Artystyczny i studia podyplomowe z arteterapii na Uniwersytecie Śląskim oraz ajurwedy w Centrum Terapii Holistycznych GWSH Katowice. Pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie jest inicjatorką i kuratorką licznych projektów edukacyjno-artystycznych (m.in. „Do sztuki gotowi start!”, „Unisono — interdyscyplinarny projekt włączający” czy „Komorebi — ekoprojekt (nie tylko dla dzieci)”. Prowadzi także warsztaty arteterapeutyczne dla osób niepełnosprawnych oraz szkolenia dla animatorów, edukatorów i pedagogów. Inicjatorka, redaktorka i współautorka książek „Sztuka (w) edukacji”, „Wymiennik. Edukacja artystyczna w obiegu otwartym” oraz „Komorebi — zeszyt ćwiczeń inspirowanych naturą”.

Organizator
Współorganizator
Partner

Polecamy

  • 12.11 — 12.12.2021

    Wszechświaty równoległe

  • 14.11. — 19.12.2019

    Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz

  • 25.11.2009 — 05.01.2010

    David Lynch. Wystawa litografii i fotografii

  • 04.11.2016 — 15.01.2017

    Rysa na powiece

  • 27.10. — 27.12.2016

    Planeta Topor. Abram. Roland. Nicolas

  • 15.11.2012 — 15.01.2013

    Pablo Picasso: Świat jest teatrem

  • 21.11.2012 — 20.01.2013

    Kishin Shinoyama: Atokata / Ślady

  • 26.11.2010 — 30.01.2011

    Jake & Dinos Chapman: W królestwie bezrozumności

  • 1 — 31.10.2010

    Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.