Menu

Symfonia Hutnicza — Widowisko Industrialne

10 czerwca 2016
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” / Czeladź

Rozruch maszyn w ramach INDUSTRIADY 2016

Wyjątkowe widowisko Teatru Titanick z Münster (Niemcy) zainaugurowało w Czeladzi Industriadę 2016. Teatr Titanick należy do najbardziej intrygujących teatrów plenerowych Europy. Słynie z wykorzystywania tradycji komedii dell’arte i cyrku, wzbogaconych o monumentalne rozwiązania scenograficzne.

„Symfonia hutnicza” to jedna z ostatnich produkcji niemieckiego zespołu. Inspirowana industrialną stylistyką i tradycją, przywodzi na myśl poprzemysłową historię śląskiego regionu. Wszechobecny ogień odnosi się wprost do hutniczych pieców, zaś dźwięki, wybuchy i szorskie brzmienia przypominają znajome odgłosy pracy w wielu przemysłowych obiektach. Efekty sceniczne teatru wspierał jeszcze jeden sojusznik — industrialna sceneria dawnej KWK Saturn w Czeladzi.

Na uczesnitków Rozruchu Maszyn czekały również i inne atrakcje, m.in. zwiedzanie budynku galerii, wielkoformatowe projekcje filmów i fotografii na elewacjach budynków, koncerty młodych artystów (Baasch, Erith, The PArty Is Over), warsztaty dla dzieci czy strefa relaksu.

Rozruch maszyn w tym obiekcie to efekt współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Czeladź i Ars Cameralis Silesiae Superioris. Projekt wspierany przez Miasto Münster oraz Ministerstwo do spraw Rodzin, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu Nadrenii Północnej-Westfalii.

Szczegóły programu

Harmonogram

18:30 — 19:45 → Koncert: Erith
18:30 — 21:00 → Papierowe legendy — warsztaty dla dzieci
18:30 — 21:30 → Zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej “Elektrownia”
19:45 — 20:30 → Koncert: The Party Is Over
21:00 — 21:45 → Koncert: Baasch
21:00 — 23:00 → Przemysłowe legendy w filmie i fotografii
22:00 — 23:00 → Symfonia Hutnicza — Industrialne Widowisko / Teatr Titanick

Erith — koncert

Występ artystki, która podczas koncertów przenosi publiczność do swojego baśniowego, magicznego świata, wykreowanego przy pomocy niezwykłych aranżacji i mocnego głosu. Na scenie jest sama, a wszystkie aranże powstają na żywo. Więcej o artystce można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Papierowe legendy — warsztaty

Warsztaty artystyczne „Imaginarium” pozwoliły najmłodszym uczestnikom w niekonwencjonalny sposób poznać wybrane historie przechowywane przez lata w śląskiej tradycji. Za pomocą kolorowych kartek i wycinanek dzieci mogły wyczarować wybranych bohaterów legend i opowieści — kanarka, dobrego Skarbnika czy zbójnika Ramża.

Zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej “Elektrownia”

W tym postindustrialnym obiekcie o urzekającej architekturze z zachowanymi w jego wnętrzu oryginalnymi maszynami i urządzeniami można było poczuć ducha dawnego przemysłu. W miejscu, które zaprojektował Józef Pius Dziekoński szczególną uwagę zwracają sprężarka Wanda z wielkim kołem zamachowym, olbrzymie przetwornice czy pulpit sterowniczy niczym z opowieści Juliusza Verne’a.

The Party Is Over — koncert

Występ młodego duetu z Katowic, współtworzonego przez Michała Wajdzika i Darię Ryczek. Ich muzyka rozpościera się między trip hopem a techno, chociaż artyści nie stronią też od inspiracji innymi gatunkami. Ich twórczość przypada do gustu zarówno tym, którzy lubią tańczyć, jak i tym, którzy wolą w milczeniu oddać się słuchaniu. Więcej o artystach można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Baash — koncert

Występ młodego, cenionego producenta, wokalisty, kompozytora i autora tekstów. Jego muzyka to połączenie ambitnej elektroniki i alternatywnego popu. Znany z rewelacyjnych występów na żywo Baash otwierał koncerty m.in. Tricky’ego — nie bez przyczyny porównywany jest do takich artystów, ja The Knife czy Depeche Mode.

Przemysłowe legendy w filmie i fotografii

Wielkoformatowa projekcja filmów i fotografii na elewacji jednego z budynków dawnej kopalni Saturn — gdzie mieści się dziś Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” — dokumentujących historię wybranych ośrodków przemysłowych Zagłębia Ruhry i Górnego Śląska. Materiały wizualne pochodziły ze zbiorów m.in. Zollverein Essen i Muzeum Saturn w Czeladzi.

Symfonia Hutnicza — Industrialne Widowisko

Teatr Titanick należy do najbardziej intrygujących teatrów plenerowych Europy. Od 1990 roku tworzy efektowne widowiska nawiązujące w swej formie do tradycji teatru ulicznego, którą zespół łączy z nowatorskimi rozwiązaniami scenicznymi i środkami wyrazu. W efekcie powstają produkcje o unikatowym charakterze, doceniane na całym świecie.

„Symfonia Hutnicza” to jedna z ostatnich produkcji niemieckiego zespołu, w której muzycy w towarzystwie niecodziennych instrumentów, pod batutą ekscentrycznego dyrygenta próbują tworzyć wspólny koncert. Do opowiedzenia historii wykorzystano wysmakowaną grę aktorską rodem z komedii dell’arte, monstrualne konstrukcje, bogate kostiumy, muzykę na żywo i efektowne działania z użyciem ognia. Inspirowana industrialną stylistyką i tradycją „Symfonia Hutnicza” przywodzi na myśl poprzemysłową historię śląskiego regionu. Elementy scenografii i wszechobecny ogień odnoszą się wprost do hutniczych pieców. Zaś dźwięki, wybuchy, szorstkie brzmienia przypominają znajome odgłosy pracy wielkich przemysłowych obiektów.

Więcej o Teatrze można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki, tekst po angielsku).

Organizator
Partner
Patron medialny

Polecamy

  • 12.11 — 12.12.2021

    Wszechświaty równoległe

  • 14.11. — 19.12.2019

    Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz

  • 25.11.2009 — 05.01.2010

    David Lynch. Wystawa litografii i fotografii

  • 04.11.2016 — 15.01.2017

    Rysa na powiece

  • 27.10. — 27.12.2016

    Planeta Topor. Abram. Roland. Nicolas

  • 15.11.2012 — 15.01.2013

    Pablo Picasso: Świat jest teatrem

  • 21.11.2012 — 20.01.2013

    Kishin Shinoyama: Atokata / Ślady

  • 26.11.2010 — 30.01.2011

    Jake & Dinos Chapman: W królestwie bezrozumności

  • 1 — 31.10.2010

    Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.