INDU-bal w Starej Fabryce
7 czerwca 2019
Stara Fabryka – Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Rozruch maszyn w ramach INDUSTRIADY 2019
7 czerwca Stara Fabryka w Bielsku-Białej rozkręciła maszynę przemysłowych historii i rozpoczęła urodziny święta Szlaku Zabytków Techniki. Przestrzeń oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej od dziesięcioleci pozostaje nieodzowną częścią bogatej historii miasta. Jej unikatowość, znaczenie oraz rola jaką od lat odgrywa potwierdzają słynną platońską maksymę, która stała się myślą przewodnią Rozruchu: „To, co znajduje się w ciągłym ruchu, jest nieśmiertelne”.
7 czerwca przestrzeń Starej Fabryki wypełnili artyści i działania z pogranicza wielu sztuk. Szczudlarze z grupy Locomotora, którzy animowali uczestników i zapraszali do wspólnej zabawy. Dla wszystkich, którzy zapragnęli na moment przenieść się w czasie wnętrze Fabryki zostało ożywione projekcjami filmów fabularnych oraz filmów dokumentujących przemysłową historię Bielska-Białej. Świętowania dopełniły — prowadzone przez EkoZabawkę i Odpady spod Lady — warsztaty kreatywnego szycia i tworzenia gadżetów, bez których bal nie jest balem (minimuszki, opaski na głowę, ozdobne rękawiczki i unikatowe kotyliony). Uczestnicy wydarzenia mogli również zobaczyć wnętrza Starej Fabryki i zgłębić dzieje wytwarzania znanych na całym świecie tkanin wełnianych. Najmłodsi mogli się wyszaleć w specjalnie przygotowanej strefie zabawy.
Do tego zaaranżowana przez katowicką pracownię bro.Kat strefa chilloutu, w której można było się zrelaksować i posłuchać znakomitej muzyki. O niezapomniane doznania zadbali muzycy z gdańskiej wytwórni Polena Recordings: Jaromir Kamiński oraz Jazxing. Kulminacją wieczoru był koncert zespołu EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions), w muzyce których można było usłyszeć inspiracje zarówno jazzem, funkiem, soulem, jak i hip-hopem.
Galeria
Szczegóły programu
Harmonogram
18:00 — 20:00 → DJ set: Jaromir Kaminski/ Polena Recordings
18:00 — 20:30 → zwiedzanie Starej Fabryki
18:00 — 20:30 → warsztaty: EkoZabawka / Odpady spod Lady
18:00 — 20:30 → kino: Pamięć obrazu
18:00 — 20:30 → działania interaktywne: Locomotora
20:00 — 21:30 → koncert: EABS
21:30 — 23:00 → DJ set: Jazxing/ Polena Records
Grupa Locomotora
Wydarzenie Rozruchu Maszyn w Starej Fabryce animowała grupa Locomotora, działająca na styku teatru i performance’u. Od lat skutecznie ożywia miejskie skwery, place i ulice. Szczudlarze, warsztaty, działania interakcyjne. Locomotora ożywiła krosna, a uczestników wprawiła w ruch i wciągnęła w wir znakomitej zabawy.
EkoZabawka / Odpady spod Lady — warsztaty
Wieczorną zabawę w Starej Fabryce dopełniły warsztaty kreatywnego szycia i tworzenia gadżetów, bez których bal nie jest balem. Minimuszki, opaski na głowę w stylu lat 20. ⅩⅩ wieku, ozdobne rękawiczki i unikatowe kotyliony stały się idealnym uzupełnieniem elegancki ego stroju wieczorowego. Tworzone ze starych skrawków i odpadów nadały nieprzydatnym tekstyliom i materiałom nowe życie!
Pamięć obrazu — projekcje filmowe
Dla wszystkich, którzy zapragnęli na moment przenieść się w czasie, wnętrze Fabryki zostało ożywione filmowymi projekcjami. Dawne filmowe obrazy idealnie wpisują się bowiem w szlachetną, pachnącą historią przemysłową architekturę dawnych epok. Widzowie mogli zachwycić się starymi kadrami filmów dokumentalnych. Były też filmy snujące fabularne opowieści — śmieszne, smutne i piękne, jak każda szczera i prawdziwa opowieść o człowieku.
Jaromir Kamiński / Polena Recordings — DJ set
Producent, DJ i wydawca z Gdańska. Tworzy bazując na krótkich samplach z różnych źródeł, zwykle głęboko przetworzonych cyfrowo. W swoich muzycznych setach preferuje bujające, niższe tempa. Wcześniej współtworzył duet Ptaki, a od maja 2018 roku prowadzi wytwórnię płytową Polena Recordings. To młoda gdańska wytwórnia koncentrująca się na tzw. balearic music, czyli nieoczywistej muzyce klubowej o relaksującym charakterze. Chociaż istnieje niecały rok, zdążyła już opublikować jeden album długogrający, siedem EP-ek oraz kilka darmowych editów. Dostępna do tej pory w serwisach streamingowych (Bandcamp, Beatport, iTunes), na 2019 rok zapowiada pierwsze wydania fizyczne.
EABS — koncert
W swojej krótkiej, ale bardzo dynamicznej karierze, członkowie grupy EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions) składali hołd zarówno Milesowi Daviesowi, jak i Krzysztofowi Komedzie. Warto zwrócić również uwagę na to, że w swojej twórczości ci wrocławscy artyści odwołują się także do takich postaci, jak J Dilla, Pete Rock czy Gil Scott-Heron. W ich muzyce usłyszymy więc zarówno jazz, funk, soul, jak i hip hop. Marek Pędziwiatr, założyciel, klawiszowiec i wokalista EABS, mówił wprost, że ekipa wyrosła z hip hopu i z niego uczyła się jazzu. Fot. Radosław Kaźmierczak
Jazxing / Polena Recordings — DJ set
Grupa tworzona przez Mateusza Filipiuka i Jakuba Sautycza, muzyków i DJ’ów pochodzących z Gdańska. Ich interpretacja utworu „A może by” zespołu Transport Band, przekroczyła już 1 500 000 odtworzeń na portalu YouTube. Od 2014 roku muzycy spełniają się jako organizatorzy cyklu edukacyjnego — Gdańska Szkoła Disco oraz imprez Hypnotic Tango.