Menu

Śląskie. Strefa Refleksji

21 — 22.08.2015
Międzynarodowe Centrum Kongresowe / Katowice

Stoisko promocyjne Województwa podczas Ⅹ Tauron Nowa Muzyka

Już po raz trzeci mieliśmy przyjemność zaprosić festiwalową publiczność do Strefy Refleksji, która wyłaniała się z mgły elektronicznych dźwięków. Tym razem, pod tym hasłem ukryta została unikatowa i nowatorska opowieść o Górnym Śląsku.

Już przy wejściu na teren Festiwalu, w przestrzeniach przyległych do Muzeum Śląskiego, oglądać można było dwa kontenery sztuki pn. „Śląskie.”. Długie na 20 stóp, bogate w znaczenia i interaktywne, zaprojektowane zostały przez znakomitą śląską artystkę Matyldę Sałajewską. Stanowiły instalację artystyczną opowiadającą nie tylko o śląskiej przemysłowej przeszłości, lecz również o współczesnych wyzwaniach innowacyjności.

To jak brzmiał skompresowany, mobilny i zapakowany w kontenery Śląsk przedstawiła Asi Mina / Joanna Bronisławska — muzyk, pedagog i aktywistka. Swoje uczucia i wiedzę o tym miejscu wyraziła dźwiękami, które można było usłyszeć za sprawą  „ludzkiej energii” — ruchu — aktywności.

Kontenery sztuki przy wejściu na teren Festiwalu, fot. Radosław Kaźmierczak

W Strefie Refleksji zlokalizowanej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, artystycznie przygotowanej przez śląską Pracownię bro.Kat (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), odbyły się  wydarzenia dla wszystkich pragnących chwili wytchnienia, poszukujących momentu wyciszenia i namysłu.  Stęsknieni drukowanego słowa mogli zatrzymać się w Czytelni Ars Cameralis, w której pojawiły się książki, albumy i inne wydawnictwa. W cyklu rozmów „Design Alive” — magazynu pięknych idei, można było uczestniczyć w istotnych rozmowach na temat związków, które zachodzą pomiędzy Kulturą i Naturą, czy spotkać się z gościem specjalnym, słynnym śląskim malarzem Erwinem Sówką. Natomiast przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego Jan Krzeptowski Sabała pokazał, jak wiele łączy Górny Śląsk z Tatrami!

W sobotę „Design Alive” zaprosił na rozmowę o wspomnieniach, planach, refleksjach i podsumowaniach z Adamem Godźkiem, jednym z organizatorów TNM z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji. Podczas warsztatów „Zrób sobie kartkę”, można było wydrukować pamiątkową kartkę z Festiwalu.

W Strefie Refleksji zaprezentowane zostały różne oblicza Śląska uchwycone przez artystów, w istotny sposób naświetlające problemy i radości tej ziemi. Można było przymknąć na chwilę zmęczone słońcem oczy w strefie chill-outu, albo po prostu spojrzeć na zmieniającą się, z miesiąca na miesiąc, panoramę Katowic. Wszystko to wydawało się równie dobrym pretekstem do Refleksji.

Polecamy

 • 12.11 — 12.12.2021

  Wszechświaty równoległe

 • 14.11. — 19.12.2019

  Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz

 • 25.11.2009 — 05.01.2010

  David Lynch. Wystawa litografii i fotografii

 • 04.11.2016 — 15.01.2017

  Rysa na powiece

 • 27.10. — 27.12.2016

  Planeta Topor. Abram. Roland. Nicolas

 • 15.11.2012 — 15.01.2013

  Pablo Picasso: Świat jest teatrem

 • 21.11.2012 — 20.01.2013

  Kishin Shinoyama: Atokata / Ślady

 • 26.11.2010 — 30.01.2011

  Jake & Dinos Chapman: W królestwie bezrozumności

 • 1 — 31.10.2010

  Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.