Menu

BAFTA 2019 Shorts

18 — 19 listopada 2019
Klubokawiarnia Aquarium w Bielsku-Białej / Miejscownik. Tygiel Kulturalny w Katowicach

↑ Kadr z filmu „I'm OK” w reż. Elizabeth Hobbs

ⅩⅩⅧ Festiwal Ars Cameralis

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), we współpracy z British Council, ponownie wyrusza w tournée z pokazami filmów krótkometrażowych nominowanych do nagrody w tym roku. Publiczność ⅩⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis będzie mogła zobaczyć osiem filmów animowanych i fabularnych, stworzonych z pasją i zaangażowaniem przez czołowych reprezentantów brytyjskiej szkoły filmowej.

Pokazy odbędą się 18 listopada o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Aquarium w Bielsku-Białej oraz 19 listopada o godzinie 18:00 w Miejscowniku. Tyglu Kulturalnym w Katowicach. / Czas pokazu: 115 minut / Rekomendowany wiek: 15+ / Wstęp wolny / Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza.

Współorganizatorami wydarzenia są: BAFTA oraz British Council. A British Council International Touring Programme w porozumieniu z the British Academy of Film and Television Awards (BAFTA).

→ Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest niezależną organizacją charytatywną, która od 1949 roku przyznaje nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Ponadto, przez cały rok BAFTA realizuje międzynarodowy program wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych — warsztaty, kursy, stypendia, wykłady i programy mentorskie — w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Azji. Więcej informacji na stronie www.bafta.org (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

→ British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem instytucji jest wnoszenie pozytywnego wkładu w życie mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz krajów, z którymi współpracuje, dlatego zajmuje się tworzeniem nowych możliwości oraz budowaniem relacji i zaufania. British Council działa w Polsce od 1938 roku. Prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego, a także realizuje projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne. Zadaniem priorytetowym instytucji jest efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans. Więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Filmy nominowane do nagród BAFTA 2019 w kategorii: filmy krótkometrażowe

Więcej o filmach

„Wale”, 20 min, reż. Barnaby Blackburn

Pewien 18-latek chce otworzyć warsztat samochodowy. Zadanie dość trudne dla młodego, czarnoskórego chłopaka z kryminalną przeszłością. Zwłaszcza, gdy jeden z nowych klientów próbuje go wrobić w przestępstwo.

„73 Cows”, 15 min, reż. Alex Lockwood

Hodowca bydła walczy z sumieniem za każdym razem, gdy zabiera krowy do rzeźni. Wie, że coś musi się zmienić. Decyduje się zatem na nadzwyczajny krok.

„Bachelor, 38”, 16 min, reż. Angela Clarke

Londyn, początek lat 60. XX wieku. Wychowany w konserwatywnym społeczeństwie Bryan Robert Bale odkrywa sposoby, które pozwalają homoseksualistom swobodnie czerpać z życia.

„The Blue Door”, 9 min, reż. Paul Taylor

Clare jest troskliwą pielęgniarką, która właśnie rozpoczyna nową pracę. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że dom starszej kobiety, którą ma się zaopiekować, skrywa sekret.

„The Field”, 19 min, reż Sandhya Suri

Szahdźadpur, bangladeskie królestwo zmysłów. Jedyne pole kukurydzy w promieniu kilometrów. Lalla prowadzi podwójne życie. Gdy nadchodzą żniwa, wszystkie te elementy się przenikają.

„Marfa”, 8 min, reż. Greg McLeod & Myles McLeod / animacja

Podróż egzystencjalna do odosobnionego miasta na pograniczu Teksasu. Miejsca poza czasem, w którym nocne niebo rozjaśniają dziwne światła.

„Roughhouse”, 16 min, reż. Jonathan Hodgson / animacja

Kiedy troje nastolatków wyrusza na poszukiwanie nowej przygody i spotyka charyzmatycznego nieznajomego, ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Próbę, której konsekwencje okażą się przerażające.

„I'm OK”, 6 min, reż. Elizabeth Hobbs

Zainspirowany życiem i twórczością ekspresjonisty Oskara Kokoschki (1886—1980). Po zakończeniu burzliwego romansu artysta zaciąga się do wojska, by walczyć podczas pierwszej wojny światowej. Wśród ciemnych lasów frontu wschodniego, ciężko rannego żołnierza nawiedzają wizje wspomnień.

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.