Menu

Koncert: The Necks

23.11. / G. 20:00
Jazz Club Hipnoza / Katowice

↑ fot. Camille Walsh

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Przed nami kolejna, ⅩⅩⅩⅠⅠ edycja Festiwalu Ars Cameralis i listopad pełen muzycznych, literackich, teatralnych, filmowych i artystycznych doznań. Zapraszamy na koncert zespołu The Necks — australijskiego trio, które od trzydziestu sześciu lat tworzy w niezmienionym składzie.

Chris Abrahams (fortepian), Tony Buck (perkusja) i Lloyd Swanton (bas) prezentują długie, hipnotyzujące brzmienia, które wymykają się jakiejkolwiek klasyfikacji. Każdy z osiemnastu albumów zespołu zachęca do kolejnego odsłuchu, a zwodnicza prostota poszczególnych utworów za każdym razem zachwyca. Nietuzinkowe połączenie awangardy, minimalizmu, ambientu i jazzu sprawia, że twórczości The Necks nie da się zaszufladkować. Najnowsza płyta „Travel” (Northern Spy Records, 2023), która jest zapisem codziennych muzycznych poszukiwań, tylko potwierdza unikalność tria.

New York Times nazwał The Necks jednym z najlepszych zespołów na świecie, a Los Angeles Times wychwalał magiczny trans podczas ich koncertów, dzięki któremu czas przyspiesza, a odbiorca jest w pełni usatysfakcjonowany. Z kolei Tom Abbs, multiinstrumentalista i założyciel wytwórni Northern Spy, idealnie opisał występy trio na żywo: „zaczyna się bardzo cicho. Jeden z muzyków gra prostą figurę, stopniowo dołączają pozostali dwaj i wszyscy grają niezależnie, tworząc splecione ze sobą brzmienie. W miarę jak drobne zmiany budują »utwór«, oddziaływanie instrumentów tworzy warstwy harmoniczne i pryzmatyczne dźwięki, które przywodzą na myśl »transowy jazz«”.

Koncert odbędzie się 23 listopada o godzinie 20:00 w Jazz Clubie Hipnoza w Katowicach. Bilety w cenie 30 PLN są dostępne na portalu Ticketmaster (TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki). Nie może Was tam zabraknąć!

The Necks — koncert nagrany w Jazzhouse w Kopenhadze, sfilmowany przez Sørena Rye'a, zmiksowany przez Klausa Q Hedegaarda

Polecamy

  • 07.09.2023

    „Cienie historii nigdy nas nie opuszczą” — instalacja Michała Smandka

    Dzieło artysty z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pojawiło się na wystawie w Chile.

  • 25.08.2023

    Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter

    Materiał filmowy z Festiwalowej Gali Orlen Jazz Festiwalu XXV Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.