Menu

Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

24.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Ishbel Szatrawska, fot. Izabella Górska

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Nie da się ukryć: Ishbel Szatrawska nieźle namieszała. Udała jej się rzecz trudna — wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu. Jej „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, wydany w 2022 roku przez Wydawnictwo Cyranka, nie dość, że zdobył uznanie krytyki, to jeszcze był szeroko komentowany (i uwielbiany!) przez czytelników. Trzeba mieć nadzieję, że to właśnie dzięki pisarce wzrośnie zainteresowanie dramatem wśród osób czytających. Niedawno sama Szatrawska zrobiła małą woltę — zadebiutowała jako prozaiczka. We wrześniu — w tym samym wydawnictwie — opublikowała powieść „Toń”. O tym wszystkim z autorką porozmawia Monika Ochędowska, krytyczka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godzinie 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny. Więcej o uczestniczkach spotkania można przeczytać poniżej.

ISHBEL SZATRAWSKA

Dramatopisarka, powieściopisarka. Autorka między innymi dramatów „Wolny strzelec” oraz „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, za który otrzymała nominację do Paszportu Polityki, Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz nagrodę Odkrycie Empiku. Dramat ten został wystawiony przez Teatr Żeromskiego w Kielcach w reżyserii Łukasza Kosa. Z kolei w październiku tego roku w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie odbyła się premiera spektaklu na podstawie dramatu „Polowanie” w reżyserii Piotra Pacześniaka. Pierwsza powieść Szatrawskiej, „Toń” ukazała się we wrześniu tego roku nakładem Wydawnictwa Cyranka.

fot. Izabella Górska

MONIKA OCHĘDOWSKA

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

fot. Grażyna Makara

Projekt: Śląskie! Europa!

 • 20.05.2024

  Koncert: La Francesina & G. F. Händel

  Wystep belgijskiej solistki Sophie Junker oraz francuskiej Orkiestry Le Concert de l’Hostel Dieu z Lyonu pod kierownictwem klawesynisty Franka-Emmanuela Comte.

 • 12.04.2024

  Koncert: Kroke

  Występ zespołu, w twórczości którego znajdziemy jazz, brzmienia Orientu, muzykę klezmerską i etniczną. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 27.05.2024

  IV Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi

  W programie znalazły się loty konkursowe, nocne pokazy balonowe oraz koncerty zespołów: Bluszcz, Leepy, Big Cyc, Krzikopa, Baasch i Natalia Nykiel.

 • 20.03.2024

  Bach na Wielkanoc

  Inauguracja projektu „Śląskie! Europa!”, realizowanego w ramach 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 08.04.2024

  Koncert: Barok Ponad Granicami

  Występ {oh!} Orkiestry pod przewodnictwem Martyny Pastuszki w ramach projektu „Śląskie! Europa!”, a w repertuarze mistrzowie baroku.

 • 05.04.2024

  Koncert: .VRIL (ambient set)

  Występ wszechstronnego artysty, który eksperymentuje z IDM, electro, techno, ambientem. Koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!”.

 • 04.04.2024

  Koncert: Pablopavo i Ludziki

  Kolejny koncert w ramach projektu „Śląskie! Europa!” realizowanego w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 • 25.04.2024

  Koncert: Muzyka Europy

  Występ zespołu Carrantuohill w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

 • 24.04.2024

  Koncert: Krzysztof Firlus & Anna Firlus

  Wyjątkowy, kameralny recital, podczas którego zabrzmią utwory z manuskryptu Carla Friedricha Abla, odkrytego niedawno w Poznaniu.

 • 19.04.2024

  Koncert: Acid Arab

  Występ francusko-algierskiego zespołu, którego twórczość łączy zachodnią muzykę elektroniczną ze wschodnimi brzmieniami i wokalami.

 • 25.04.2024

  Koncert: Paul Brody Quartet

  Występ kwartetu grającego muzykę z nurtu modern klezmer/jazz w składzie: Paul Brody (trąbka), Lisa Hoppe (kontrabas, wokal), Christian Koegel (gitara), Hans Otto (perkusja).

 • 23.04.2024

  Koncert: Brandt Brauer Frick

  Występ jednego z najciekawszych zespołów grających elektronikę, który stale eksperymentuje i poszukuje inspiracji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.