Menu

Spotkanie: Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

24.11. / G. 18:00
Black Woolf Coffee & Books / Katowice

↑ Ishbel Szatrawska, fot. Izabella Górska

ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwal Ars Cameralis

Nie da się ukryć: Ishbel Szatrawska nieźle namieszała. Udała jej się rzecz trudna — wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu. Jej „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, wydany w 2022 roku przez Wydawnictwo Cyranka, nie dość, że zdobył uznanie krytyki, to jeszcze był szeroko komentowany (i uwielbiany!) przez czytelników. Trzeba mieć nadzieję, że to właśnie dzięki pisarce wzrośnie zainteresowanie dramatem wśród osób czytających. Niedawno sama Szatrawska zrobiła małą woltę — zadebiutowała jako prozaiczka. We wrześniu — w tym samym wydawnictwie — opublikowała powieść „Toń”. O tym wszystkim z autorką porozmawia Monika Ochędowska, krytyczka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godzinie 18:00 w Black Woolf Coffee & Books w Katowicach. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy, wstęp wolny. Więcej o uczestniczkach spotkania można przeczytać poniżej.

ISHBEL SZATRAWSKA

Dramatopisarka, powieściopisarka. Autorka między innymi dramatów „Wolny strzelec” oraz „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, za który otrzymała nominację do Paszportu Polityki, Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz nagrodę Odkrycie Empiku. Dramat ten został wystawiony przez Teatr Żeromskiego w Kielcach w reżyserii Łukasza Kosa. Z kolei w październiku tego roku w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie odbyła się premiera spektaklu na podstawie dramatu „Polowanie” w reżyserii Piotra Pacześniaka. Pierwsza powieść Szatrawskiej, „Toń” ukazała się we wrześniu tego roku nakładem Wydawnictwa Cyranka.

fot. Izabella Górska

MONIKA OCHĘDOWSKA

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

fot. Grażyna Makara

Polecamy

 • 29.01.2024

  Nowe publikacje

  W 2023 roku Instytucja wydała dwie książki poetyckie i album fotograficzny.

 • 30.11.2023

  Dziękujemy za obecność

  Za nami niemal miesiąc wypełniony muzyką, sztukami wizualnymi, literaturą, teatrem i filmem. Nie możemy uwierzyć, że kolejna edycja Festiwalu Ars Cameralis jest już za nami.

 • 05.12.2023

  Ostatnie dni wystaw

  Wystawy zrealizowane w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis będą dostepne dla zwiedzających jeszcze tylko kilka dni.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.