Walk Like a Ghost
23 listopada 2022
Klub CEL / Katowice
↑ Søren Siebel, „The Space of Unknowing" / cyfrowy zapis performansu-instalacji, fot. Radosław Kaźmierczak
ⅩⅩⅩⅠ Festiwal Ars Cameralis
We walk like a ghost
We learn dances, brand new dances
Like the nuclear bomb
/ Iggy Pop, „Nightclubbing”
Efemeryczna interwencja w klubie CEL, znajdującym się w podziemiach starego katowickiego dworca. Ciasna, pełna zakamarków przestrzeń stała się na jeden wieczór kilkuczęściową instalacją — jej fragmenty można było odnaleźć, krążąc po labiryncie wąskich korytarzy wypełnionych dymem i jaskrawym światłem.
Instalacja wizualno-dźwiękowa była efektem spotkania trzech artystów: Fabiena Zocco (Francja), Soerena Siebla (Niemcy) i Szymona Szewczyka / DMKHV (Polska), którzy we wrześniu 2022 roku zostali zaproszeni przez Instytucję Kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium, obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii Północnej-Westfalii i Regionu Hauts-de-France.
Szczegółowe informacje o artystach biorących udział w projekcie oraz ich działaniach w przestrzeni Klubu CEL znajdują się poniżej.
DMKHV / POLSKA
W nieokreślonej przyszłości skład atmosfery ulega zmianie, powołując do życia nowe fenotypy. Wyobraźmy sobie świat bez ludzi, porośnięty gęsto przez nieznane organizmy. Pulsujący rytmicznie, wypełniony trzaskami i szumami krajobraz po końcu człowieka, wytworzony przez organiczno-syntetyczne dźwiękowe faktury, transowe rytmy, zniekształcone sample i niewyraźne, cyfrowe zjawy z przyszłości. Isn’t it wild?
DMKHV → Projekt muzyczny wymyślony przez Szymona Szewczyka, rozciągnięty między abstrakcyjnym sound designem a połamanymi post-clubowymi rytmami. Płaszczyzna dla swobodnych dźwiękowych eksploracji z użyciem syntezatorów, sampli, szumów, odpadów i przypadków. Szymon Szewczyk jako DMKHV współpracował z Biurem Dźwięku Katowice i labelem Destitute, jest również autorem albumu „Healing Exercises” wydanego przez Galeria Szara Records.
Więcej informacji o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
SØREN SIEBEL / NIEMCY
Praca wideo Sørena Siebla jest cyfrową wersją jego performansu-instalacji „The Space of Unknowing”. Ekrany dwukanałowej projekcji przedstawiającej poruszających się performerów, usytuowane są naprzeciw siebie. Widz znajduje się pośrodku. Poprzez choreograficzne ruchy performerzy nawiązują lub zrywają wzajemne relacje. Negocjują różne, abstrakcyjne formy tożsamości, która nie jest określona jako jedna i konkretna, ale raczej jako ciąg zmieniających się reprezentacji. Podstawą każdego ruchu jest tak zwany chód biodrowy — politycznie najbardziej ukształtowany, a zarazem nieuświadomiony. To w nim pojawiają się usterki i zniekształcenia, które łączą się w nowe formy.
SØREN SIEBEL → Artysta interdyscyplinarny, choreograf, producent muzyczny. W 2022 roku otrzymał nagrodę NRW.Bank.Kunstpreis za pracę „Architektur der Unbewussten”. Siebel tworzy niemal utopijne sytuacje przestrzenne i performatywne. Interesuje się tożsamością zbiorową i indywidualną, bada rzeczywistość i przyszłość, systemy i struktury — głównie zgłębiając konstelacje przestrzeni, ciała i dźwięku. Swoje performance-instalacje pokazuje w różnych kontekstach i przestrzeniach: od instytucji sztuki przez teatr aż po kluby muzyczne.
Więcej informacji o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).
FABIEN ZOCCO / FRANCJA
„Conversationagentconversation”
Dialog z syntezą, 2012, specyficzny program komputerowy, syntezator głosu, system dźwiękowy
„Conversationagentconversation” to generowany przez sztuczną inteligencję nieustanny dialog: maszyna odpowiada na pytania, które zadaje sobie sama, a odpowiedzi rodzą kolejne pytania. Rozmowa składa się ze zdań: te pojawiają się na ekranie, a równocześnie wypowiadane są przez dwa syntetyczne głosy. Dialog ten — podkreślony niekończącym się tłem dźwiękowym — przybiera absurdalne, a zarazem niepokojące formy.
FABIEN ZOCCO → Artysta wizualny, autor licznych instalacji multimedialnych i dźwiękowych. W swoich pracach eksploruje twórczy potencjał outsourcingu technologii, aplikacji i oprogramowania komputerowego, pracuje także z robotami. Jego twórczość prezentowana była m.in. we Francji, Chinach, Meksyku, Kanadzie, Belgii, Niemczech czy w Ukrainie.
Więcej informacji o artyście można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).