Menu

Sny ze srebra

Autor: Wojciech Prażmowski
Cena: 320 PLN

Katalog do wystawy

Ponad pięćdziesiąt lat twórczości jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, przeszło trzysta zdjęć, czterysta stron, teksty krytyczne, wspomnienia przyjaciół, a wszystko zamknięte w jednym albumie fotograficznym. „Sny ze srebra” to obszerna publikacja prezentująca twórczość jednego z najwybitniejszego polskich fotografów — Wojciecha Prażmowskiego.

Tytuł publikacji, jak i wystawy prezentowanej w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (17.11.2022 — 12.02.2023, więcej o wystawie można znaleźć TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki), nawiązuje do poematu „Przedświt” Zygmunta Krasińskiego, który został przywołany nie bez powodu — Wojciech Prażmowski pochodzi bowiem z Częstochowy, oddalonej od słynnego Złotego Potoku Krasińskich tylko o kilkanaście kilometrów.

Na publikację składa się ponad trzysta fotografii, które prezentują szerokie spektrum twórczości artysty — od pierwszych zdjęć wykonanych w 1968 roku po najnowsze prace. W albumie znalazły się najważniejsze cykle fotograficzne Prażmowskiego: „Album rodzinny”, „Ogrody polskie. Varia śląskie” czy „Biało-czerwono-czarna”, a także zdjęcia jego słynnych „foto-obiektów”. Wszystkie fotografie zostały pieczołowicie wybrane przez samego artystę. Całości dopełniają teksty krytyczne i wspomnienia: Marka Zielińskiego (kuratora wystawy), Katarzyny Wielechowskiej, Barbary Major, Mileny Rosiak oraz Marka Grygla.

Publikacja wykracza poza ramy standardowego katalogu towarzyszącego wystawie. Wyjątkowa współpraca artysty, kuratora i projektantki sprawiła, że album jest dziełem niezwykłym nie tylko pod względem treści i formy, ale przede wszystkim osobistego zaangażowania Prażmowskiego, który czuwał nad każdym z etapów jego powstawania.

* Dokonując zakupu publikacji, akceptujesz warunki regulaminu sklepu internetowego (dostępny TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Autorzy tekstów: Marek Zieliński, Katarzyna Wielechowska, Barbara Major, Milena Rosiak, Marek Grygiel
Opracowanie redakcyjne i korekta: Karolina Kula
Tłumaczenie: Maciej Czuchra
Redakcja stylistyczno-językowa tłumaczenia: Michelle Atallah
Projekt graficzny i skład: Katarzyna Wolny-Grządziel
Wydawcy: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu / Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Sosnowiec 2022
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

→ Publikacja została wydana w związku z wystawą „Wojciech Prażmowski: Sny ze srebra” realizowanej w ramach ramach ⅩⅩⅩⅠ Festiwalu Ars Cameralis (więcej o wystawie można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

→ Publikacja powstała przy wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Elementy techniczne

Oprawa: twarda
Liczba stron: 400
Wymiary: 22,8 x 26 cm
ISBN: 978-83-64172-29-8 / 978-83-956698-9-7

Zamów publikację

Sny ze srebra
Cena: 320 PLN

Wiadomość ze szczegółami dotyczącymi zakończenia procesu zamówienia publikacji przyjdzie na wskazany przez Państwa adres mailowy w ciągu dwóch dni roboczych.

  Wysyłając zamówienie akceptujesz regulamin sklepu Ars Cameralis. Z regulaminem sklepu zapoznać się można pod adresem: www.arscameralis.pl/regulamin-sklepu

  Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

   Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

   Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

   Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

   Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

   Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

   Wojciech Prażmowski

   Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

   Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

   Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

   Jake i Dinos Chapman

   Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

   Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

   Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

  Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.