Menu

Tropy NaDziko — Postantologia

Autorzy: Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec
Cena: 40 PLN

Książka poetycka

Trupa poetycka NaDziko jest wyjątkowym zjawiskiem literackim w skali kraju. Powstała ponad 26 lat temu w kręgu studentów wydziałów humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego, a jej pierwotny skład obejmował Wojciecha Kuczoka, Bartłomieja Majzla, Macieja Meleckiego i Grzegorza Olszańskiego. W 1994 roku prof. Marian Kisiel zredagował i doprowadził do wydania antologię młodej poezji na Śląsku Inny Świt (GTL 1994). Książka zawierała wiersze ówczesnych oraz przyszłych poetów z kręgu NaDziko. Wielkim przełomem w historii Trupy NaDziko było zaproszenie do współpracy wystosowane przez Marka Zielińskiego, dyrektora Instytucji Kultury Ars Cameralis. W rezultacie w listopadzie tego roku w ramach Festiwalu Ars Cameralis odbyła się pierwsza edycja Zbiegu Poetyckiego NaDziko. Do chwili obecnej odbyło się 26 edycji Zbiegu, do udziału w których zaproszeni zostali niemalże wszyscy liczący się współcześni poeci polscy i wielu poetów zagranicznych (m.in. Brian Patten, Rod Mengham, Craig Raine, Ron Padgett, Elizabeth Willis, Tomaž Šalamun, Aleš Debeljak, Najwan Darwish). Zbiegom towarzyszyły koncerty, liczne działania o charakterze happeningowym oraz śmiałe prezentacje poetyckie łamiące przyjęte konwencje. W latach 1995—97 Trupa wydawała dodatek poetycki do kwartalnika „Opcje”. W kolejnych latach do Trupy NaDziko dołączyli kolejni wyśmienici poeci Krzysztof Siwczyk, Radosław Kobierski i Wojciech Brzoska.

W roku 2004 nakładem Instytucji Kultury Ars Cameralis ukazała się antologia poezji NaDziko „Martwe punkty” w wyborze oraz pod redakcją prof. Dariusza Pawelca. Książka doczekała się tłumaczeń na język czeski i słowacki. Piętnaście lat później opublikowane zostały „Tropy NaDziko — postantologia” (Ars Cameralis 2019), kontynuacja została ponownie zredagowana przez prof. Pawelca. Zbiór poetycki jest niezwykłym podsumowaniem szalonego, dzikiego i istotnego pod względem socjologicznym oraz literackim zjawiska. Zjawiska, które dowodzi, że w przestrzeni kultury najistotniejsze są drogi alternatywne, stające w poprzek głównych nurtów dryfujących zjawisk.

Publikacji towarzyszy płyta z autorskimi recytacjami poetów w opracowaniu dźwiękowym Wojciecha Kucharczyka. Płytę można również nabyć osobno TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki”.

*Dokonując zakupu publikacji, akceptujesz warunki regulaminu sklepu internetowego (dostępny TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Tropy NaDziko — Postantologia
Autorzy wierszy: Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk
Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec
Opracowanie graficzne: Tomasz Bierkowski
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2019
Wydanie polskojęzyczne

Elementy techniczne

Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
Wymiary: 18,5×13,5cm
ISBN: 978–83–64172–20–5

→ Publikacji towarzyszy płyta z autorskimi recytacjami w opracowaniu dźwiękowym Wojciecha Kucharczyka

Zamów publikację

Tropy NaDziko — Postantologia
Cena: 40 PLN

Wiadomość ze szczegółami dotyczącymi zakończenia procesu zamówienia publikacji przyjdzie na wskazany przez Państwa adres mailowy w ciągu dwóch dni roboczych.

  Wysyłając zamówienie akceptujesz regulamin sklepu Ars Cameralis. Z regulaminem sklepu zapoznać się można pod adresem: www.arscameralis.pl/regulamin-sklepu

  Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

   Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

   Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

   Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Dziennik Jurajski

   Wojciech Prażmowski

   Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

   Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

   Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

   Jake i Dinos Chapman

   Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

   Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

   Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

  Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.