Menu

Portret słońca w schronie przeciwbombowym

Autorzy: Daryna Hładun, Łesyk Panasiuk / tłumaczenie: Aneta Kamińska
Cena: 35 PLN

Książka poetycka | seria: Herezje/marzenia | tom: II

„Portret słońca w schronie przeciwbombowym” to wspólna książka poetycka pisarki, tłumaczki i naukowczyni Daryny Hładun oraz pisarza, tłumacza i grafika Łesyka Panasiuka, która została przełożona przez znakomitą tłumaczkę Anetę Kamińską. Książka porusza temat wojny w Ukrainie i w przejmujący sposób przybliża strach, ból, cierpienie, pustkę i samotność jej mieszkańców. Wierszom towarzyszą zdjęcia obiektów wykonanych przez artystów.

Hładun i Panasiuk współpracują od 2017 roku, zajmują się literaturą eksperymentalną na pograniczu różnych rodzajów sztuki, a także przekładem i performancem. Indywidualnie opublikowali osiem książek poetyckich, a ich utwory były tłumaczone na wiele języków. W Polsce ich wiersze ukazywały się w tłumaczeniach Anety Kamińskiej, Janusza Radwańskiego, Tomasza Przechały i Iwony Stodolskiej m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Czasu literatury” czy „Teatru”. W 2022 roku w Katowicach ukazał się tom „Radio »Wojna«” Daryny Hładun, w 2022 roku w Sejnach ukazał się tom „Rozrzucone twarze” Łesyka Panasiuka.

Autorzy książki poetyckiej składają podziękowania: PEN Ukraine (Ukraina), Svenska PEN (Szwecja), Staromiejskiemu Domowi Kultury (Polska), Towarzystwu Naukowemu im. Tarasa Szewczenki (USA), Dartmouth College (USA), Uniwersytetowi Poczdamskiemu (Niemcy), EUTIM project (Niemcy), IWM (Austria), rezydencji Arstad Air (Norwegia), Literary Colloquium Berlin (Niemcy), BAZHAN residency (Ukraina), jak również osobiście Anecie Kamińskiej, Illii Kaminskiemu, Mikaelowi Nydahlowi, Oleksandrowi Awerbuchowi oraz Carolyn i Miltonowi Frye.

„Portret słońca w schronie przeciwbombowym” to drugi tom serii „Herezje/marzenia”, która będzie się ukazywać w ramach dorocznego Festiwalu Ars Cameralis. Tym samym Instytucja Kultury Ars Cameralis wraca do starego, dobrego zwyczaju publikacji twórczości festiwalowych gości. Za projekt graficzny dwóch pierwszych tomów serii poetyckiej odpowiada Wojciech Kucharczyk, a publikacje wizualnie nawiązują do tomów wydanych przed laty, zwłaszcza do książek Tomaža Šalamuna.

*Dokonując zakupu publikacji, akceptujesz warunki regulaminu sklepu internetowego (dostępny TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Portret Słońca w schronie przeciwbombowym
Autorzy: Daryna Hładun, Łesyk Panasiuk
Seria „Marzenia/herezje” pod redakcją Marka Zielińskiego i Tobiasza Melanowskiego, tom II
Opieka redakcyjna: Tobiasz Melanowski
Projekt okładki: Wojciech Kucharczyk
Opracowanie graficzne i skład: Wojciech Kucharczyk, Łesyk Panasiuk
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2023
Wydanie dwujęzyczne: polsko-ukraińskie

Elementy techniczne

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 124
Wymiary: 19,5×11,5cm
ISBN: 978-83-64172-30-4

→ Premiera publikacji odbyła się w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis podczas spotkania ze Zbigniewem Machejem, Anetą Kamińską i Moniką Glosowitz (więcej można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Zamów publikację

Portret słońca w schronie przeciwbombowym
Cena: 35 PLN

Wiadomość ze szczegółami dotyczącymi zakończenia procesu zamówienia publikacji przyjdzie na wskazany przez Państwa adres mailowy w ciągu dwóch dni roboczych.

  Wysyłając zamówienie akceptujesz regulamin sklepu Ars Cameralis. Z regulaminem sklepu zapoznać się można pod adresem: www.arscameralis.pl/regulamin-sklepu

  Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

   Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

   Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

   Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

   Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

   Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

   Wojciech Prażmowski

   Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

   Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

   Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

   Jake i Dinos Chapman

   Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

   Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

   Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

  Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.